Hlavní obsah
Satira

SATIRA: Když to strkáš špatně, může to vystřelit

Foto: Zdeněk Dominik Uher, generováno DALL.E (OpenAI)

Většinu věcí v životě děláme automaticky – a někdy špatně. I takovou jako je zavádění čípku. Desetiletí žijete v přesvědčení, že víte, kam co patří. Že špička patří dopředu, protože je přece… no, špičatá. Jenže ne. Ne u čípku.

Článek

Některé středeční večery mají svoje kouzlo. Třeba ten, kdy narazíte na článek s titulkem: „Čípek do konečníku dává hodně lidí špatnou stranou. Je to přesně ta druhá.“ To vám rozsvítí večer líp než solná lampa od švagrové. Zastavíte se. Znejistíte. A pak si uvědomíte, že tohle není jen článek. To je revoluce. Možná dokonce začátek nové éry – konečníkové gramotnosti.

Operace zadeček: mise (ne)možná

Zkušenost rodiče se dá rozdělit do několika fází. Těhotenství, porod, první úsměv, první slovo… a pak přijde horečka. Uprostřed noci. Klasika. Tělo dítěte žhne jak radiátor v paneláku v lednu, vy máte v hlavě tunu paniky a v ruce – čípek. Ano, ten malý bílý kousek vosku, který podle příbalového letáku způsobí „okamžitou úlevu“ a podle reality způsobí válku.

První pokus. Dítě brečí. Vy brečíte. Druhý pokus. Dítě utíká, vy přemlouváte, slibujete dárky, výlety, koťátka, štěňátka i zrušení školní docházky. Třetí pokus – úspěch! Čípek je zasunut! Ticho… napětí… A pak to přijde.

Když už se vám podaří dítě přesvědčit, že to není bílý projektil, který ho má zabít, a čípek skutečně zmizí ve tmě zadku jako ponorka Nautilus, ozve se plop – a raketa vzápětí startuje zpět. Dopadne na koberec, pes ji sežere a rodinný plán na snížení horečky právě selhal. Zatímco dítě s křikem dál prchá, pes se olizuje a vy dezinfikujete koberec, přichází hluboká rodičovská otázka: Co s tím? A hlavně – kde je druhý čípek? Dítě během celé akce stihne tři existenciální krize, vy dvě morální, partner mizí se slovy „ty to zvládáš líp“ a sousedi přemýšlejí, jestli zavolat sociálku, nebo nabídnout víno.

A někde v pozadí zní tiché echo pediatrů a farmaceutek: „Sirup by to možná zvládl líp.“ Jenže dítě právě zvrací do vany nebo přísahá, že léky pít nebude, a tak saháte po čípku – nejen proto, že je účinný, ale protože je to poslední možnost. Sirup je pohodlnější. Čípek je válka. A i když sirupy zabírají rychleji a přesněji, jsou chvíle, kdy prostě nemáte na výběr. Čípek je to, co zbylo, když všechno ostatní selže.

Když se karma ozve

Pak přijde karma. Horečka. Vy. Lékárna zavřená. V šuplíku – čípky. Rodina právě opustila místnost se zvláštní rychlostí, která naznačuje, že tohle je výhradně vaše mise. A vy, s gumovou rukavicí, přemýšlíte: Špičkou napřed, jasně. To je přece jasné. Nikdo přece nezatlouká hřebík tupým koncem. Tedy pokud není v reklamě na lepidlo nebo v české politice.

Nasazujete rukavici a zkoušíte v koupelně polohu labutě s vykloubeným kyčlem. Ptáte se sami sebe: Jak jsem se sem v životě dostal? A hlavně – proč ten zatracený čípek vypadá, jako by měl vlastní úmysly a nehodlal spolupracovat?

Odpovědi nejsou. Jen chladná podlaha, pot na čele a skřípající kolena. Pak přichází moment, kdy si řeknete: Na tohle nejsem dost starej. Ani mladej. Ani dost vohnutej. A zároveň víte, že i když se to tentokrát povede, nebude to naposled. Protože čípek je jako temná stránka Síly – vrátí se.

Fyziologie versus hrdost

Vleže na boku, kolena k bradě. Jste kombinací nemocného jogína a neúspěšného špiona. Zíráte na čípek a přemýšlíte, jak moc může člověk klesnout. Jeden konec je špičatý, druhý… divný. Ale přece nebudete cpát dovnitř to široké! Zvolíte směr. Jdete do toho. Špička vpřed. A pak: plop. Malý zvuk, velké ponížení. Letí, jako by měl křídla. Nebo důvod odejít. Nebo jako vaše důstojnost, když se pokoušíte předstírat, že to máte pod kontrolou, a přitom vypadáte jako porouchaný robot při demonstraci jógy.

Zkoušíte to znovu. Výsledek stejný. A začíná vám být jasné, že je něco špatně. Možná nejste nemocní. Možná ten čípek. Možná vesmír. V dálce se směje pes. Ten už ví.

Odborné okénko a katapult

Zavádění čípku se ukazuje být složitější než změna hesla do e-mailu. A přesto to zkoušíme znovu a znovu. I když to občas – doslova – vyklouzne. Téma, které by klidně patřilo do rubriky „životní trapasy“, seriózně rozebírá dětský lékař Jozef Jakubec. A rozvířil vody. Přesněji řečeno: střevní proudy.

Dle průzkumu 95 % lidí vkládá čípek špatně. Špičkou napřed. Zbývajících 5 %? Tupci. Odborně vzato – správně. Ano, čípek se vkládá tupým koncem napřed. Právě ten, který vypadá, jako by ho navrhl někdo bez základů geometrie. Ale je to geniálně jednoduché: když použijete špičku, svěrač se lekne a hraje si na katapult. Čípek letí, gravitace slaví. Tupý konec? Svěrač se uklidní, nadechne – a čípek si vtáhne s takovou samozřejmostí, jako když vás v neděli pohltí gauč po obědě. Najednou to jde hladce. Bez boje, bez dramatu. A bez letících projektilů.

A i když si říkáte, že to funguje, nikdy nemáte úplnou jistotu. Pediatr Cyril Matějka to shrnul přesně: „Účinek čípku je jako otec. Vždy nejistý.“ A najednou chápete, že tahle věta není jen o lécích.

Filosofie vsunutí

Ale vlastně… není to celé metafora? Kolikrát v životě jdeme špičkou napřed – tvrdě, přímo, na sílu. A svět (nebo svěrač reality) nás prostě nepustí dovnitř. Odrazí nás. Trapně. Zbytečně. Jako když pozvete někoho na rande s tím nejlepším smajlíkem a odpověď přijde za dvě sekundy: „Haha, ty jsi vtipný.“ Zato když přistoupíme k věcem obezřetně, klidně, s trochou tuposti (a pokory), všechno zapadne. A zůstane.

Možná to vážně začíná u zadku. A možná tam i končí. Ale když použijeme správnou stranu – a trochu selského rozumu – dostaneme se dál. Ne rychleji. Ale jistěji. A bez plop. Což by se mělo stát novým měřítkem úspěchu. Zapadl jsi do života hladce? Gratulujeme. Žádné plop.

A pokud možno, ne psovi

Život je jako čípek. Malý, nenápadný, ale pokud ho otočíš špatně, nebude fungovat. A někdy, i když ho zasuneš správně, se stejně ozve plop a můžeš začít znova. Ale hlavní je: nenech ho sežrat psem. Jinak tě horečka dostane.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz