Hlavní obsah

Nechceš být řemeslník. Jen vydělávat jako on

Foto: Zdeněk Dominik Uher, generováno DALL.E (OpenAI)

V Česku stále chybí sto tisíc řemeslníků, nemotivují ani rostoucí platy. Zato motivační citáty na Instagramu jedou jako kráva. Práce rukama táhne jen tehdy, když držíš telefon při selfíčku s avokádem.

Článek

Představte si zemi, kde instalatér bere víc než advokát, bagrista má vyšší hodinovku než doktor a truhlář by si mohl koupit tryskáč – kdyby ho měl kdo postavit. Ale dneska už ani lavičku neuděláš bez projektového manažera.

V Česku stále chybí sto tisíc řemeslníků, nemotivují ani rostoucí platy. A ani to, že elektrikář má hodinovku 900, zatímco učitel dostane pár drobných a obědový lístek s prošlou dobou trvanlivosti. Kdo dneska chce dělat rukama, když může rukama… dělat selfie?

Ceník pro silné povahy

Řemeslník je dneska nový polobůh. Ne proto, že by byl všemocný, ale protože ho nikdo nikdy neviděl. Když už se s vámi spojí, obvykle jen vzkáže, že má čas až za tři měsíce. A to ještě pouze mezi šestou ráno a půl sedmou. V pondělí. Pracovní doba? Neexistuje. Řemeslník je entita. Věčný duch, který si vybírá, komu se zjeví.

Přitom mzdy rostou jak houby po dešti. Třeba lakýrníkům – průměrně 44 tisíc. Průměrně! To znamená, že i ten, co lakuje jak opilý jezevec, bere víc než kdysi soudce s desetiletou praxí. A zámečníci? 42 a půl. A zvládnou vám během pár minut otevřít byt, který jste si omylem zamkli a klíče s grácií hodili do kanálu. Udělejte to o víkendu a máte dvojnásobek, pohled vraha a tichou výčitku, že vůbec existujete.

Obkladač na volné noze si měsíčně nasype osmdesátku. A to nemusí ani znát rozdíl mezi předložkou „s“ a „z“. Jen pokleknout. Což je víc, než zvládne většina lidí, když jim spadne mobil pod gauč.

Učni padli v boji. Vítězí gympl s humanitním zaměřením

Zatímco dřív bylo tesařem půl vesnice a zedníkem každý třetí strýc, dneska je to složitější. Všichni chtějí být designéři, psychologové nebo… no, influenceři. Kdo dneska po deváté třídě pošle dítě na učňák? Jen rodič, který ztratil poslední zbytky víry ve vzdělání, nebo má podezření, že dítě bude šťastnější s hoblíkem než s úzkostí.

Ministerstva a asociace to vidí. A zoufale volají po „propagaci řemesla v moderním kabátě“. Což si zatím představují tak, že dají na billboard holohlavého instalatéra a vedle něj nápis: „Díky mně máš teplou vodu, kámo.“ To zabere. Úplně. Hlavně u dětí, co znají jen Wi‑Fi a tetování z anime.

Hodinový manžel? Zlatý muž pro zoufalé časy

A když už něco opravdu hoří, zavoláte „hodinového manžela“. To je člověk, který neumí sice nic konkrétního, ale umí všechno trochu. Takový Ferda Mravenec na volné noze. Cena? 450 až 750 korun na hodinu. Což je vlastně fér, když si uvědomíte, že si zároveň přivezl vrtačku, imbus, fixírku, nervy ze železa a schopnost naslouchat manželce, která mu vysvětluje, jak přesně má ten obraz viset. (Rovně. Ale trochu víc doprava. Ještě kousek. A teď je to křivé.)

Zkrátka: stát se řemeslníkem je dneska nejlepší investice. Jen to musíte přežít. Klečet osm hodin denně. Tahat pytle s maltou. Devastovat si zdraví. Řešit klienty, kteří vám nahlásí reklamaci, sotva odejdete, a za práci nezaplatí ani korunu. Většinou ti s tituly před i za jménem. Čím víc písmen, tím víc připomínek. A při tom všem mít přehled o účetnictví, předpisech, BOZP, DPH, GDPR, novelách, razítkách a třiceti druzích fakturace – a ideálně i o tom, kde se v sobotu koupí sprchová baterie.

Ale kdo by to chtěl, že jo? Řemeslníkem se přece nestanete slavní. Jen bohatí. A to dneska nikoho nezajímá.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz