Hlavní obsah

Odešla legenda. Ozzyho hlas byl možná jen tichou prosbou, kterou jsme neslyšeli

Foto: Zdeněk Dominik Uher, generováno DALL.E (OpenAI)

Říkali mu Princ temnoty. Ale možná jen schovával bolest za masku, která se prodávala lépe než ticho. Neodešel jen rocker, ale člověk, který celý život volal po světle – a přesto se ztrácel ve stínu, který mu byl někdy blíž než lidé.

Článek

Na některé lidi se svět dívá s úšklebkem. Jsou moc hluční, moc divní, moc jiní. A přitom často prostě jen nemají jinou možnost. Protože když se z nitra dere bolest, někdy zní jako modlitba. A jindy jako heavy metal.

Zemřel Ozzy Osbourne. Odešel britský zpěvák a hudebník, frontman skupiny Black Sabbath. Jen dva týdny po svém posledním koncertu v kariéře, který se odehrál 5. července v Birminghamu. Bylo mu 76 let. „S větším zármutkem, než mohou vyjádřit pouhá slova, musíme oznámit, že náš milovaný Ozzy Osbourne dnes ráno zemřel. Byl se svou rodinou a obklopen láskou,“ uvedla rodina.

A i když jsme to možná čekali, stejně to bolí. Ne proto, že bychom ho znali osobně, ale protože jsme v něm poznali kus sebe. Totiž tu část, která se celý život snaží být slyšena a neví jak. Část, která se zakrývá černou, protože je to jednodušší než odhalit, jak moc to všechno uvnitř bolí. Byl to křik. Ale ne bezdůvodný.

Život mezi bolestí a návraty

Ozzy se narodil jako John Michael Osbourne do chudé dělnické rodiny v Birminghamu. Jeho otec pil, matku i děti bil. Ve škole propadal, trpěl poruchami učení, ale měl v sobě cit a hudební sluch. Spolužáci ho znali jako podivína, který se raději schovával v maskách Draculy a Frankensteina než ve školních sešitech. Už tehdy mu začali říkat Ozzy – podle příjmení, ale také kvůli jeho fascinaci příběhem Čaroděje ze země Oz. A především miloval Beatles. Hudba se stala jeho jedinou nadějí, že tento svět nemusí být jen o bolesti.

Jeho dětství nebylo jen chudé a plné domácího násilí – neslo si i hluboká zranění, o kterých dlouho mlčel. Jako dítě se stal obětí šikany i zneužívání. A ačkoli tehdy nebylo kam volat o pomoc, volal. Potichu. Ve svých maskách. Ve svých písních.

Ozzy měl své démony – a ne jen jako stylovou nálepku. Opravdové. Z masa, kostí a alkoholu. Dlouhá léta užíval drogy a alkohol a nijak se tím netajil. V roce 1989 málem uškrtil svou ženu Sharon. V roce 2003 utrpěl vážné zranění krku při nehodě na čtyřkolce, což vedlo ke zhoršení jeho zdravotního stavu. V roce 2019 mu byla diagnostikována Parkinsonova choroba, prodělal covid, infekce i operace páteře. Poslední roky sotva chodil.

Přesto se znovu postavil. Pomalu, nemotorně, ale vstával. A ještě 5. července byl na pódiu, kde řekl publiku: „Nemáte ponětí, jak se cítím. Děkuji vám z celého srdce.“ Nevrátil se, protože musel. Možná proto, že pořád měl co říct. Možná i sám sobě.

Nikdy se netvářil jako světec. Věděl, že selhal – a ani v tom se neskrýval. A právě to na něm bylo možná nejlidštější. Nehrál si na to, že je v pořádku. Jen zpíval, jak ho bolelo být.

Ozzy nebyl jen ten, kdo křičel. Byl to výjimečný zpěvák se silným a nezaměnitelným hlasem, který se zařezával pod kůži. Někdy zněl jako sténání, jindy jako hrozba, ale vždy jako pravda. Nehledal dokonalost, ale opravdovost. A právě tím se jeho hlas stal jedním z nejcharakterističtějších v dějinách rocku. Nebyl to křik pro efekt – byl to zpěv, který nesl tíhu nitra. Ne každý křičí, protože chce slyšet potlesk.

Za černou pózou mohl být obyčejný hlad po světle

Je snadné udělat z něj symbol temnoty. Měl černé oči, obrácené kříže, zpíval o ďáblovi a jednou – omylem – ukousl hlavu netopýrovi, kterého mu fanoušek hodil na pódium. Ale kolik z toho byla póza – a kolik zoufalá snaha zakrýt bolest? Ne každý má to štěstí, že ho někdo včas zachytí. Ne každý se dočká ruky, která se natáhne dřív, než to všechno praskne. A ne každý umí o tu ruku požádat – někdy se prosba změní v řev, jindy v ticho.

Ozzy křičel. Ne proto, že chtěl ohromit, ale možná proto, že jinak už nemohl. A i když to na první pohled mohlo znít jako temnota, možná to byl jen křik jeho zlomeného srdce. Ne démonický, ale lidský. A slyšitelný jen těm, kdo nepřestali věřit v naději i pro ty poslední.

Možná ironie. Možná modlitba v přestrojení

Nevíme, co Ozzy prožil na konci, ale víme, že svou poslední autobiografii pojmenoval Last Rites – Poslední pomazání. Měla by vyjít 7. října. Možná ironie. Možná modlitba v přestrojení. A možná jen vědomí, že nic netrvá věčně. Ani křik.

Věřím, že Bůh se nedívá na šminky, image ani na žánr. Nezajímají ho hitparády, bulvár ani pověst. Dívá se dovnitř. A právě tam nachází to, co my často přehlížíme. I tam, kde lidé hledají temnotu, On může najít tichou, nenápadnou touhu po světle.

Ozzy, děkujeme. Ne za pozlátko. Ale za pravdu, která bolela – a přesto dokázala spojit. Ať jsi teď tam, kde už není potřeba křičet. Kde tě konečně někdo vyslechl. A objal. Napořád.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz