Hlavní obsah
Aktuální dění

Papež bez příjmu. Ale s formulářem

Foto: Zdeněk Dominik Uher, generováno DALL.E (OpenAI)

Chudoba cti netratí. Ale u amerického úřadu nestačí. I papež bez příjmu musí přiznat, že nic nemá. Protože má pas. A pravidla jsou pravidla. Hlavně do 15. dubna.

Článek

Představte si to: stojíte na balkóně Svatopetrské baziliky, máváte davům, zvolili vás papežem… a v tom vám v kapse zavibruje mobil. SMS z amerického finančního úřadu: „Vaše Svatosti, nezapomeňte na formulář 1040.“ Papež Lev XIV. je první pontifik v dějinách, který má americký pas. A v Americe platí: můžeš být papež, prorok nebo pastýř, ale daně se podávají i z nebeského příjmu. Duch Svatý vane, kam chce. Ale IRS? Ten má trasu GPS.

Ještě jako mladý mnich jménem Robert Francis Prevost podepsal v roce 1981 dokument, který začíná jako evangelium a končí jako účetní uzávěrka: „Ve jménu Božím, amen. Já, Robert Francis Prevost, odevzdávám veškerý svůj majetek do rukou augustiniánského řádu.“

Datum: 28. srpna 1981.

Podpis: jasný.

Svědci: tři.

Styl: radikální.

Zůstatek na účtu: nula.

Takový dokument by měl být pro IRS svatým grálem. Ale ouha – IRS čte Bibli jen tehdy, když je přiložená k daňovému přiznání.

A tak se může stát, že někdo, kdo se formálně zřekl všeho, bude muset formálně přiznat, že se opravdu zřekl všeho. A ideálně to stihnout do poloviny dubna, přesněji do 15. 4., což je v USA standardní a pevně daný termín pro podání daňového přiznání.

Moderní svatost: čisté svědomí i kolonky

A proč? Protože má americké občanství. A to je v tomto případě kletba i požehnání. Amerika daní všechny, kdo dýchají – a pokud dýchají v zahraničí, o to důkladněji. Nezáleží, jestli bydlíte v Bronxu nebo ve Vatikánu. Pokud překročíte roční příjem 17 000 dolarů (třeba ve formě darů, přilepšení nebo kapesného od Ducha Svatého), přiznání musí být. A i když nic nepřesáhnete – i tak se doporučuje přiznat, že nepřesahujete. Jako výraz pokory. A právní jistoty.

Ve světě, kde existují daňové audity i u lidí bez účtu, není podání přiznání výrazem viny, ale úkonem prevence. Něco jako očistné litanie – jen s přiloženým formulářem.

IRS není zlý. Jen… důsledný. A zatímco papež káže evangelium, IRS káže formulář 8938. Daňoví poradci radí: podat přiznání i bez příjmu. Proč? Chráníte si identitu. Získáváte klid. A navíc ukazujete, že ctíte zákony své země – i když jste hlavou jiné. Je to gesto. Symbolika. Občanská hygiena. Něco mezi tichou modlitbou a dobrým právníkem.

Protože v době, kdy se dají data zneužít rychleji než hostie při bohoslužbě v Riu, není opatrnost projevem slabosti. Je to forma digitální svatosti.

Takže až budete mít pocit, že je po vás moc chtěno, vzpomeňte si na papeže. Vzdá se majetku, žije v chudobě, slouží miliardám katolíků… a stejně si ho IRS najde. Ne proto, že by měl hříchy. Ale protože má pas.

A v systému, který neuznává sliby, jen přílohy k formuláři, je i svatost podezřelá, pokud není vyplněná černobíle. Možná právě v tom spočívá moderní svatost: nevlastnit nic – ale mít v pořádku všechny kolonky.

Použitý zdroj:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz