Článek
V Thajsku prý rozkvetlo nové učení. Jmenuje se buddha-bankismus a hlavní poučka zní: Vše je pomíjivé – až na dobré investice. Jeden šedesátiletý mnich to vzal tak vážně, že odklonil z chrámových účtů přes 200 milionů korun. Ne, nebylo to na stavbu nové pagody. Ani na misky pro almužnu. Bylo to na osmadvacetiletou milenku Aranyawan Wangthapanovou, značkové oblečení, online hazard a malý bonus v podobě několika intimních fotografií uložených v telefonu. Jinými slovy – klasické kolečko duchovního růstu.
Jeho svaté konto se osvítilo dřív než on
Než stihl pronést další verš z Dhammapady, už točil kolem štěstí v kasinu v Pattayi. A zatímco jeho bratři v klášteře recitovali sútry a odříkávali mantry, on recitoval šťastná čísla a odříkával názvy koktejlů z room service.
Abychom mu ale nekřivdili – nebyl to úplný bezvěrec. Věděl, že všechno je iluze. Tak si řekl: „Proč žít v iluzi chudoby, když můžu žít v iluzi luxusu?“ A tak si místo meditační podložky rozbalil kingsize postel. Místo žlutého šatu – Gucci župan. A místo lotosu našel zalíbení v jednom docela konkrétním květu – tentokrát jménem Aranyawan.
Zatímco ostatní hledali nirvánu, on si objednal wellness balíček s masáží zad a doprovodným programem
Buddhistické učení říká, že touha je zdrojem utrpení. Tento muž šel příkladem: měl touhu po penězích, po ženě, po hazardu – a nakonec měl utrpení v podobě vyšetřování, vazby a velmi nesvaté kocoviny.
Jeho obhajoba? Prý šlo o půjčky. A o investice. A o citové pouto od dětství. No ano. A taky o 100 milionů bahtů, které převedl Aranyawan na účet. Ale třeba se jen snažil být štědrý. Možná si spletl „daruji Bohu“ s „daruj Bohyni“.
A zatímco běžní mniši tráví celé roky v meditaci, bez jídla po poledni a bez kontaktu s opačným pohlavím, náš hrdina to pojal jako zrychlený kurz karmické recyklace: dopoledne kasino, odpoledne jacuzzi, večer mantry s Aranyawan. Vždyť i Buddhu jednou pokoušel Mára. On jen podlehl. Opakovaně. Dobrovolně. A s VIP vstupenkou.
Možná si spletl sanghu (společenství mnichů) se sangríí. Ale kdo jsme my, abychom soudili? Třeba z toho jednou bude nová škola – zen hazardismu. Svaté ticho, dokud nepadne jackpot.
A my ostatní? My dál žijeme v omylu, že spiritualita znamená skromnost. Až jednoho dne zjistíme, že nejrychlejší cestou k osvícení není meditace, ale přímý let do Pattayi a dobrý účetní.
Použitý zdroj: Novinky.cz - Buddhistický mnich odklonil z chrámu 200 milionů, financoval z nich milenku a hazard
Poznámky pro neosvícené
(aneb buddhismus pro začátečníky i začátečníky v kasinu)
- Buddha: Osvícený zakladatel buddhismu. Seděl pod stromem, meditoval, nepil prosecco.
- Pagoda: Chrámová věž, ne cukrovinka. Slouží k uctívání, ne k ubytování milenky.
- Miska pro almužnu: Nádoba, do které lidé dávají mnichům jídlo. Nikoliv platební terminál.
- Dhammapada: Sbírka duchovních veršů. V našem příběhu nahrazena losovacími čísly.
- Sútra: Něco jako kázání v kapesním vydání. Ale bez dramatické hudby a kasina v pozadí.
- Mantra: Zvuk nebo věta, která pomáhá k soustředění. Například: „Neber peníze z chrámu.“
- Nirvána: Ne kapela, ale cíl buddhismu – klid, bez tužeb a přepychu. Bohužel, thajský mnich si to spletl s pokojem deluxe.
- Touha (tršná): V buddhismu hlavní příčina utrpení. V našem fejetonu hlavní příčina nákupní horečky.
- Avalókitéšvara: Bódhisattva soucitu. A kdo je to bódhisattva? Je to ten, kdo by mohl v klidu odejít do nirvány, ale zůstává tady, aby pomáhal ostatním na jejich duchovní cestě. Kdyby Avalókitéšvara viděl, na co šly jeho dary, rozplakal by se i bez lotosové pozice.
- Sangha: Společenství mnichů a věřících. Neplést se sangríí.
- Mára: Démon pokušení. V našem případě měl v ruce drink a klíče od apartmá.
- Zen: Styl buddhismu, který zdůrazňuje ticho a přítomnost. Zen hazardismu je jeho sarkastický bratranec s jackpotem.