Článek
(Aktualizováno) - Dlouho to netrvalo. Jakkoliv bývalý generální ředitel ČT Petr Dvořák roky odrážel tlaky politiků na obsah veřejnoprávního vysílání, jeho nástupce Jan Souček dává už po měsíci ve funkci přednost politické ohebnosti. Na faktech nic neuberou ani jalové řeči fraucimoru nového šéfa ČT o „svaté válce“, jež má prý být proti Součkovi vedena i autorem těchto řádek. Snaha zamlžit přítulnost Jana Součka k výsadku Babiše a Marka Bendy z ODS v Radě České televize může mít brzký výsledek: plíživou normalizaci nejvlivnějšího média v zemi.
Právě lačnost po funkci pudila ze Součkových úst třeskuté proklamace o nových pořádcích v České televizi už měsíce předtím, než Petru Dvořákovi vypršel řádný mandát a opustil ředitelskou židli. Kromě neobjasněného osudu dvou Rusek z Petrohradu ve firmě, registrované na Součkově privátní adrese, jsme byli svědky okázalého rajtování šéfa ČT po Babišem nenáviděném Marku Wollnerovi navzdory opačným policejním závěrům, protiústavních pohrůžek za výroky zaměstnanců ČT na sociálních sítích, peskování Moravce za rozhovor ve slovenském Denníku N, kde nechválil Fica, Součkovy schůzky s Babišem v tenisovém klubu Agrofertu, příslibů vysílacího prostoru pro „objasnění motivací“ konspirátorů a dezinfoscény a nejnověji čirého klientelismu v podobě instalace fosilie Klausovy ODS, úzce spojené s místopředsedou (sic!) kontrolní Rady ČT, do pozice šéfa Součkovy kanceláře. Sečteno a podtrženo jde o Součkovy „kouřové signály“ politickým nepřátelům „Dvořákovy ČT“ se vším, co k ní kdy patřilo: od obrovské tvůrčí svobody po editorskou nezávislost zpravodajství a publicistiky.
Právě angažmá expolitika, bývalého poslance, exministra a pražského exprimátora ODS Igora Němce po boku nového generálního ředitele veřejnoprávní televize, mj. proslulého legendárním výrokem, že „Praha není ohrožena a situace je nadmíru výtečná“ jen pár hodin před zaplavením sedmnácti kilometrů pražského metra povodní v roce 2002, si žádá mimořádné pozornosti veřejnosti. Součkovy floskule o „bohatých zkušenostech Igora Němce z legislativního procesu a politiky,“ jež se mají veřejnoprávní televizi bůhvíproč hodit, přitom mohou zamlžovat jeho skutečnou motivaci: úsluhami jít na ruku konkrétním radním ČT a dělat pomyšlení politické moci podle směru větru. Klausovi pohrobci v ODS, kam Igor Němec bezesporu patří, a tamní „katolická liga“ v čele s Markem Bendou, kteří dnes v koalici Spolu zásadně ovlivňují složení mediálních rad, jsou v Součkově podlézavém snažení evidentní prioritou.
Igor Němec přitom není ve veřejnoprávní televizi úplným nováčkem. Už před dvěma lety i přes odpor několika radních ČT včetně autora tohoto textu tehdejší předseda televizní rady a Klausův oblíbenec Pavel Matocha za podpory Dukovy schovanky Hany Lipovské a spřízněných radních protlačil Bendova stranického souputníka a Matochova přítele Igora Němce z ODS a z bafuňářských struktur Šachového svazu do sekretariátu Rady České televize. „Novopečený šéf Rady České televize Pavel Matocha dlouhodobě porušuje zákony České republiky. Ovládá zcela netransparentní neziskovku, která získává statisíce korun od státem ovládaných firem, od obcí a od obcemi ovládaných firem. Ve sponzorské smlouvě se podepsal pod lživé informace. Navíc jako novinář podvádí čtenáře, když porušuje elementární pravidla profese a propaguje výrobky, ze kterých má prospěch on sám, jeho neziskovka a jeho firma,“ napsal mj. o šachovém byznysu okolo Matochy server Hlídací pes.
Němec měl v sekretariátu Rady ČT za paušální odměnu připravovat odpovědi na stížnosti občanů k vysílání ČT. Často jej tam ale neviděli. Sám Matocha pak exposlance používal v kontroverzních situacích, když jej bezpečnostní kamery ČT usvědčily z pokoutního fotografování „espézetky“ soukromého vozidla jeho úhlavního kritika v radě v areálu televize. Byť Matocha skandál bagatelizoval, přesto jej promptně „konzultoval“ s Němcem a záhy měla Česká televize na krku udání k Úřadu pro ochranu osobních údajů za „neoprávněné poskytnutí kamerového záznamu“. Tedy úřadu, jenž Němec – světe div se – předtím řídil.
Přesto teď ředitel ČT Jan Souček svěřuje bývalému politikovi ODS i vedení právního oddělení televize. Navzdory odpudivým praktikám kolem veřejné soutěže, prosazování, výběru a samotné volby advokátní kanceláře pro právní servis Radě ČT, placený z peněz koncesionářů a tlačený právě Němcovým souputníkem Pavlem Matochou a jeho radní ekipou, o nichž se hojně psalo a kde padlo i trestní oznámení. Že tehdejší předseda Rady ČT prosazoval bezkonkurenčně nekompetentnější advokátní kancelář, už nepřekvapuje. Nový ředitel veřejnoprávní televize přesto nedbá. O to naléhavěji proto bude nutné sledovat změny v zadávání externích právních služeb a okolnosti jejich výběru ausgerechnet právě v Němcově gesci právního oddělení ČT.
Čerstvé odhalení Seznamu.cz, že se Igor Němec zúčastnil akce ruské páté kolony a tuzemské dezinfoscény pod názvem Vlastenecké setkání na zámku v Příčovech , je pak neméně zdrcující ukázkou Součkovy personální politiky ve veřejnoprávní televizi. Stejně jako Němcův otevřený dopis, v němž v roce 2020 vytýkal Václavu Moravcovi kritiku Petra Hampla, známé postavy zdejší proruské scény. Čo bolo, to bolo. „Česká televize teď není naší prioritou,“ odtušil před týdnem ve sněmovně předseda poslaneckého klubu jedné z menších koaličních stran na můj dotaz, zda je vládní koalice dva roky po volebních proklamacích stále v pohodě s ovládáním Rady ČT výsadkem Babiše a ruské páté kolony, Klausovce nevyjímaje.
Že nezávislost veřejnoprávní televize nemusí v reálu spasit ani doplnění televizních radních senátem, pak ukazují pletichy souvěrců „proslulého“ diplomanta plzeňských práv Marka Bendy a inkviziční skupinka okolo lidovecké poslankyně Niny Novákové při minulých volbách televizní rady v poslanecké sněmovně. Výsledek známe: Jan Souček je dnes jeho živoucím důkazem.„A víš co, zeptej se jich sám! Benda s tím Matochou jsou zrovna na kafi v parlamentní kavárně,“ dodal nakonec na moji otázku podrážděný předseda partaje. Tak zase příště, před volbami. S hesly, co hladí duši voliče. „Odpolitizování České televize je naší prioritou!“ My víme, pánové.