Článek
Vendeta. Jinak už veřejné výroky nového ředitele České televize ke „kauze“ okolo šéfredaktora publicistiky Marka Wollnera nelze vnímat. Navzdory závěru kriminální policie, že se Wollner žádného protiprávního jednání ani trestného činu či přestupku nedopustil a faktu, že během vyšetřování v zájmu pověsti České televize Kavčí hory sám opustil, Jan Souček dál veřejně zpochybňuje jeho integritu. „Pokud jde o tým Reportérů ČT a Marka Wollnera, musím říci, že protokoly obsahují popisy situací, se kterými jsem se za 30 let své profesní dráhy v médiích nikdy nesetkal a které považuji za nepřijatelné,“ rajtuje nový ředitel ČT dál po exšéfovi Reportérů, aniž by zmínil jediný konkrétní důkaz bossingu či sexuálního obtěžování.
S urputným omíláním „kauzy“ a snahou ředitele Součka očernit někdejší tvář Reportérů ČT už při každé možné příležitosti sílí podezření, že tu zdaleka nejde o mravní étos. Z protokolu vyšetřovací komise veřejnoprávní televize, ausgerechnet s anonymním označením vypovídajících zaměstnanců, z nichž se někteří na náročném nadřízeném anonymně s gustem „vyřádili“ a jejichž výpovědi nebyly ani ověřeny, zbyly leda… anonymní drby. Zmínka o šestnácti editorech a redaktorech publicistiky včetně režiséra Reportérů, kteří se za Marka Wollnera postavili, samozřejmě nikde.
Přesto protokol, který (sic!) bez konkrétních jmen obdržel od komise generální ředitel ČT Petr Dvořák a předal jej svému nástupci, slouží novému šéfovi veřejnoprávní televize k Wollnerově další skandalizaci před neinformovanou veřejností. A jako deklarace vstřícnosti k politikovi, jenž Reportéry ČT z duše nenávidí a za dva roky se může znovu chopit vládní moci: k Andreji Babišovi. Oligarchovy pomluvy a stížnosti Agrofertu na Reportéry ČT z Kavčích hor zjevně nevyvanuly. „Reportéři točí pořady na objednávku. Vy jstě jedna zkorumpovaná pakáž, která natočila o mně šestnáct pořadů, a teďka točíte zase něco o mně“, urážel Babiš pořad a Wollnera zvlášť. „Á, reportéři ČT. Taky vás Wollner obtěžoval?“, shazoval jindy šéfredaktora pro změnu u jeho podřízených.
Součkova budoucnost je přitom závislá právě na Babišovi. Jakkoliv je návrh pětikoalice zvýšit televizní poplatek o dvacet pět korun měsíčně zásluhou Petra Dvořáka, jenž jej u politiků roky prosazoval, dal Babiš novému řediteli televize najevo úmysl úpravu ve sněmovně blokovat nebo ji za dva roky v případě volebního úspěchu zrušit a pracovat s variantou financování ČT ze státního rozpočtu. Ta by televizi i samotného Součka učinila existenčně zcela závislými na vládní moci. Že z rachitického televizního poplatku vyvaří Babiš předvolební téma pro chronické frustráty je už teď sázka na jistotu.
„Jsem mužem konsenzu“, vzkázal proto nový šéf ČT Babišovi a přičinlivě se objevil s oligarchou v tenisovém klubu Agrofert Prostějov. O jak široký konsensus půjde ukazuje ředitel Souček i jinde. Po předkrmu, který Babišovi servíruje v podobě nekonečné skandalizace Marka Wollnera, si (sic!) ještě před vypršením ředitelského mandátu Petra Dvořáka v České televizi telefonicky vyšlápl na Babišem rovněž nenáviděného… Václava Moravce. Zdroji autora tohoto textu totiž Moravec svěřil nepříjemný zážitek, v němž mu Souček vytkl rozhovor pro slovenský Denník N, kde moderátor kriticky reagoval na slovenské parlamentní volby a vítězství Babišova přítele Roberta Fica.
Zda se za očerňováním exšéfa publicistiky skrývají ještě další motivy nelze vyloučit. Rivalita a spletitost intrik, kterým Marek Wollner čelil v souvislosti s pokusy některých podřízených odstranit z pořadu 168 Noru Fridrichovou, nakonec paradoxně vyústily v účelové spojenectví dřívějších nepřátel a prefabrikované obvinění, které Wollnera nakonec smetlo z funkce. Roli v příběhu jako vystřiženého z francouzského dvora tu pak mohly sehrát i příbuzenské vztahy. Součkova nejbližší spolupracovnice z brněnského studia ČT je matkou redaktorky, jež v Reportérech působila a na pletichách se podle Wollnera výrazně podílela. Že nejde o smyšlenku ilustruje i „esemeska“, kterou od její příbuzné obdržel i autor těchto řádek, aniž by měl s pořadem cokoliv společného. „Nezastávej se Wollnera“, naléhala.
Zbabělá dehonestace policií očištěného Marka Wollnera je pokračováním série přešlapů, které by Jan Souček rád překřičel stylizací férového chlapíka a obránce televizních mravů. Po tklivém příběhu o jeho přátelství s Rusy a „zapomětlivosti“, jimiž obhajoval firmu petrohradských občanů, v níž býval jednatelem a zapsanou na jeho privátní adrese, aniž by objasnil osud dalších ruských společnic „eseróčka“ AMITA Taťány Borisovny Abu Id a Anny Ivanovny Matvějenkové, nevypadá Součkova integrita extra růžově. Přičteme-li jeho plány, že by chtěl na osobních „příbězích jednotlivců“ pochopit dezinfoscénu a konspirátory, rozkrývat v ČT „kořeny těch fenoménů“ a „mapovat životní problémy a situace, ve kterých ti lidé dennodenně žijí“, přičemž by „oni sami měli říct, co jsou ty momenty, které televize veřejné služby pomíjí“, čeká ČT pod Janem Součkem nanejvýš osud Primy. Babiš, Okamura, Rajchl a spol. mohou být navýsost spokojeni: tenhle dar od vládní koalice má pro ně cenu zlata.