Článek
Test servility. Výstižnější název pro příběh o lokajství a Božích mlýnech na Kavčích horách byste hledali stěží. Pointa se přitom neobejde bez ohlédnutí v čase. Pamětníci vědí: byla to Dukova superstar, radní ČT Hana Lipovská, jež před čtyřmi lety za zády části Rady České televize a mimo její veřejné zasedání pokoutně zosnovala odvolání nepohodlné dozorčí komise. Její členové se totiž odmítli podílet na šikaně tehdejšího ředitele ČT Petra Dvořáka. Že šlo o součást mimořádně odporného scénáře, který měl Dvořáka kriminalizovat, vyústit v jeho odvolání a nahrazení poddajným sloužícím, se ukázalo záhy. Pro návrh Lipovské hlasovali její kumpáni: radní Pavel Matocha, Daniel Váňa, Jiří Šlégr, Jaroslav Kratochvíl, Vladimír Karmazín, Maxmilián Kašparů, Roman Bradáč, L. X. Veselý a Pavel Kysilka. Proti hlasoval autor těchto řádek s radním Martinem Doktorem a René Kühn se zdržel hlasování. Neposlušní kontroloři byli odstraněni.
Silný protest veřejnosti, iniciovaný Milionem chvilek pro demokracii, profesními svazy z branže, osobnostmi kultury a občanské společnosti včetně řady demokratických politiků, přesto nepomohl. Babiš Českou televizi z duše nenávidí a komplot měl podporu jeho vládních poslanců i SPD v mediálním výboru sněmovny. Zuřivými aktéry zjevné politické objednávky se stala „esa“ Babišovy loutkohry, zejména poslanci Aleš Juchelka, Martin Kolovratník, Patrik Nacher nebo dryáčnická poslankyně Barbora Kořanová atd. Ti se také spokojili s dvacet let starou, kuriózní „právní analýzou“ bývalé radní ČT, koulařky Heleny Fibingerové z televizní éry ředitele Janečka, kterou své jednání radní okolo Lipovské zdůvodňovali.
Postoj poslanců a jejich chráněnců v Radě ČT nezůstal bez následků. Žaloby čtyř odvolaných kontrolorů se ujal advokát Artur Ostrý a ve věci rozhodl Nejvyšší správní soud: dozorčí komise byla odvolána protizákonně. Ve světle mávání „právní analýzou“ zasloužilé koulařky působí obzvlášť pikantně reakce tehdejšího předsedy televizní rady Matochy: verdikt NSS prý „neobsahuje přesvědčivé rozhodnutí založené na podrobné právní analýze, kterou by v takto závažné právní věci (Matocha) očekával“. Chlápek bez právnického vzdělání, zato se zduřelým egem a svědomím černým jak bota, jenž pak s dalšími radními za zády s ANO a sněmovním veteránem Bendou instaloval do čela ČT ohebného Jana Součka, má drzosti na rozdávání.
Před týdnem padly i další rozsudky, v nichž ostrouhá veřejnoprávní televize. Na základě verdiktu Nejvyššího správního soudu uspěli v sérii žalob u obecních soudů první z protizákonně odvolaných kontrolorů, Jiří Stránský a Stanislava Hronová. Česká televize jim teď musí vyplatit ušlou odměnu za dobu nedokončeného mandátu, o který jej připravila Lipovská a Matocha s kumpány. Stejnou žalobu projednává soud také u odvolaného předsedy dozorčí komise Jiřího Staňka a televizní kontrolorky Simony Holubové. Celková škoda, kterou televizi způsobili paradoxně radní, kteří na ni mají dohlížet, vyšplhala nad tři miliony korun. Z našeho: televizní poplatky platí občané. Zato viníci zůstávají ve funkcích. A sněmovna mlčí.
Chce-li se Jan Souček vyhnout trestnímu stíhání za porušení povinnosti při správě cizího majetku, zbývá mu jediné. Vymáhat sumy, vyplácené Českou televizí odvolaným kontrolorům, na konkrétních radních, kteří postupovali protiprávně, aby jej nahradili poslušným příručím. Že Souček dělá radním Babiše a Okamury pomyšlení ostatně vidíme na zpravodajském a publicistickém obsahu vysílání a jeho pokrytecké personalistice. Instalace Matochova kamaráda, provařeného exprimátora ODS a účastníka proruského dýchánku v Příčovech, Igora Němce, do vlivné pozice šéfa Součkovy kanceláře, je toho zářným příkladem.
Jak ostrý nůž přiloží radní na Součkův krk místo milionů z vlastní kapsy, si lze domyslet. V rukou mají dost dlouhé klacky, které mu můžou naházet pod nohy. Přičteme-li očekávaný ryk Lipovské a bývalých členů rady, kteří se na nezákonnosti rovněž podíleli, nepůjde ze šlamastyky slizounce vyklouznout. Po Součkových nákladných přehmatech se zaváděním a pak zase rušením manažerských funkcí, ne zrovna levných experimentech s nočním vysíláním ČT24 a mizivou sledovaností, nebo s externími posudky na kdeco, nepůjde miliony za škodu zamést pod koberec. Oprávněně usilovat o zvýšení televizního poplatku a dělat přitom seky, dokonce hrozit propouštěním a navrch přikrýt lumpy bez skrupulí, by bylo moc i na zbabělce. Tenhle biják vypadá na extra popcorn: dost jsme za něj zaplatili. Sledujme děj pozorně, čas běží.