Hlavní obsah
Obchod a průmysl

Podnikatelské přešlapy gigantů: Microsoft, Daimler a nyní Bayer

Foto: Vygenerováno AI / ideogram.ai

Německá společnost Bayer finančně doplácí na koupi společnosti Monsanto s problémovým herbicidem značky RoundUp

Když se spojí dva silní hráči na trhu, očekává se posílení postavení a ekonomický růst. Historie ale ukazuje, že ani takové spojení nemusí být bez rizika.

Článek

Bayer a Monsanto

Německá chemická a farmaceutická společnost roky platila za hodnotnou a mezinárodně uznávanou společnost. Své postavení v průběhu let vylepšovala akvizicemi, například v roce 2006 koupila farmaceutickou společnost Schering AG se 160 dceřinými společnostmi, která byla největším výrobcem antikoncepčních pilulek. Pro snížení rizika podnikání se Bayer rozhodl zaměřit se i na zemědělství a založil divizi ochrany plodin před škůdci. Nyní je však Bayer v médiích skloňován v souvislosti s dramatickým poklesem ceny akcií. A to je publicita, o kterou rozhodně nestojí.

Aby si Bayer upevnil postavení na trhu, rozhodlo se vedení koupit amerického konkurenta společnost Monsanto. Už když byl v březnu 2018 obchod ve výši 60 miliard EUR schválen Evropskou komisí, čelilo Monsanto soudním sporům ohledně svého herbicidu RoundUp. Skupinová soudní žaloba za nedostatečné informování o možných rizicích při používání přípravku RoundUp v USA vyvrcholila přelomovým rozsudkem.

V srpnu bylo přiznáno odškodné ve výši 298 milionů dolarů zahradníkovi D. Johnsonovi, který onemocněl rakovinou v souvislosti s opakovanou aplikací RoundUpu. V březnu 2019 pak Federální soud rozhodl, že herbicid RoundUp způsobuje rakovinu. Toto rozhodnutí způsobilo akciové zemětřesení ve společnosti Bayer a nutnost vytvořit fondy v hodnotě miliard dolarů na úhradu škod. A není v dohledu, kdy by mohly soudní spory ohledně škodlivosti účinné látky glyfosát v problémovém herbicidu skončit. Pro Bayer se tak převzetí Monsanta stalo strategickou chybou, na kterou bude doplácet i v následujících letech.

Jejich výkon je investorská noční můra. Cena akcie trčí v medvědím trendu už posledních devět let. V zásadě platí, že na co Bayer sáhne, to se mu nepovede
Jiří Tyleček, hlavní analytik společností XTB

Daimler a Chrysler

Automobilový průmysl zná také několik spojení, které nedopadly dobře. V jednom z největších neúspěchů se opět představila německá společnost. V roce 1998 oznámil Daimler-Benz sloučení s americkým výrobcem automobilů Chrysler. Koupě vyšla německou automobilku na více než 35 miliard dolarů. Spojení německé preciznosti a americké kultury orientované na rychlé zisky ale dlouhodobě nefungovalo. Po prvotním finančním růstu, přišla ztráta hlavně na americké straně, která v roce 2006 činila 1,5 miliardy dolarů. Konec DaimlerChrysler byl na dohled. Následující rok bylo oznámeno, že Chrysler přechází do rukou společnosti Cerberus Capital Management. Výše transakce činila pouhých 7,4 miliardy dolarů.

Microsoft a Nokia

Microsoft, americká společnost zabývající se počítačovým softwarem a hardwarem, ucítila v roce 2013 šanci na úspěch v trhu smartphonů, kterému dominoval Apple a Google. Koupil symbol mobilní revoluce - společnost Nokia za 7,2 miliardy dolarů. Navzdory smělým plánům, že spojením svého softwaru a technologického know-how Nokie, vznikne něco výjimečného, se společný projekt nepovedl. Uživatelé „dlaždicový systém“ nepřijali a operační systém Windows Phone nedokázal udržet tempo vývoje s konkurenty.

Ačkoli se záměr, myšlenka i nadšení mohou zdát skvělým nástrojem, výše uvedené příklady ukazují, že úspěch není nikdy zaručen.

- - -

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:
Bayer
Monsanto
Herbicid

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz