Hlavní obsah
Věda

Jak dlouho jde voda od kořene stromu na vrchol?

Foto: Johann Siemens, Unsplash

Jak dlouho jde voda od kořene stromu na vrchol (dotaz č. 706)

Už jste někdy přemýšleli nad tím, jak rostliny vstřebávají vodu? Honza nám vysvětlí, jak takový strom dostane vodu ze země až do výšin. A jak dlouho to trvá.

Článek

Nezávislá skupina vědkyň a vědců z českých i zahraničních výzkumných institucí odpovídá na vaše dotazy. Některé odpovědi pak sdílí i na sociálních sítích Facebook, Twitter, Instagram, Threads a zde na Médiu.

Dotaz

Jak dlouho trvá, než se dostane voda z kořenů na vrchol například dvacetimetrového stromu?

Minutová odpověď

  • Listnatý strom vynese vodu na vrchol za cca 20 minut.
  • Rychlost transportu vody se liší v závislosti na druhu rostliny, ale i v závislosti na denní době a množství vláhy.
  • Udávané rychlosti transportu vody jsou v řádu desetin až desítek milimetrů za sekundu.

Odpověď

Voda je v rostlinách transportována tzv. dřevní částí cévních svazků, tj. xylémem, z kořenů vzhůru do nadzemní části. Rychlost a směr transportu jsou fyzikálně ovlivněny vodním potenciálem. To zjednodušeně znamená, že se voda hrne do míst, kde jí je málo – ať už kvůli vysokému obsahu látek, které chce naředit, nebo protože ji tam něco tlačí.

Někdy nahoru, jindy zase dolů

Tok je ale ovlivněn i denní dobou, množstvím vláhy v půdě či aktuálním počasím, zda svítí, fouká či prší. Například za silného deště se může směr toku dokonce i obrátit a téct shora dolů [1]!

Také záleží na rostlinném druhu: skočec obecný (Ricinus communis) je bylina schopná přerůst člověka a pohyb xylémové tekutiny byl změřen na 0,4 mm/s [2], což odpovídá například jehličnatým stromům s naměřenou rychlostí toku 0,3 mm/s, ale listnaté stromy (17 mm/s) či vinná réva (až 40 mm/s) mohou transportovat xylémem mnohem rychleji [3].

Budeme-li tedy počítat s udanou hodnotou pro listnatý strom (a tím pádem s ideálními podmínkami, tj. s vrcholem fyziologické aktivity většinou kolem poledne, dostatkem vláhy a slunečným počasím), pak nám voda teče dvacet metrů cca 20 minut, což je celkem rychlé v porovnání se skočcem, který vynese vodu tři metry vysoko za cca dvě hodiny.

Rychlost se v průběhu dne mění

Je nutné mít na paměti, že rychlost toku se mění v průběhu dne, a přestože se výzkumy snaží postihnout všechny rozdíly, naměřené hodnoty musíme brát s jistou rezervou.

Transport vody (a v ní rozpuštěných látek) lze snadno vyzkoušet i doma – k řezané květině, nejlépe s bílým květem, přidáme nejedovaté barvivo (např. potravinářské barvivo či obyčejný barevný inkoust) a sledujeme, za kolik minut se objeví první známky zabarvení nahoře v květu. Upozorňuji, že zaschlý řez žádnou vodu nepovede, řezaným květinám je potřeba kousek odříznout, aby se otevřely xylémové cévy a voda s barvivem byla nasávána.

Za Zeptej se vědce odpovídal Honza

RNDr. Jan Konečný, Katedra experimentální biologie rostlin PřF UK

Odborná revize: Mgr. Vendula Lužná, Ph.D.

Odpověď editovali: Luděk Vašta, Hedvika Šimková

Zdroje

1] Daum, 1967 - https://doi.org/10.2307/1932677

[2] Peuke a kol., 2001 – https://doi.org/10.1046/j.1365-3040.2001.00704.x

[3] Strasburger, 1983 – Strasburger E. (1983) Lehrbuch der Botanik, 32.. In Auflage (eds D. v. Denffer, H. Ziegler, F. Ehrendorfer & A. Bresinsky). Gustav Fischer-Verlag, Stuttgart.

Zeptej se vědce

Projekt Zeptej se vědce se snaží zprostředkovat kontakt mezi vědeckou a nevědeckou veřejností. Máte-li na vědce nějaký dotaz, zeptejte se nás na Facebooku, Twitteru nebo Instagramu. Líbí se vám naše příspěvky? Budeme rádi, když podpoříte naši činnost: darujme.cz/projekt/1209422

Foto: Zeptej se vědce!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz