Článek
Nezávislá skupina vědkyň a vědců z českých i zahraničních výzkumných institucí odpovídá na vaše dotazy. Některé odpovědi pak sdílí i na sociálních sítích Facebook, Twitter, Instagram, Threads, Blueskya zde na Médiu.
Dotaz
Jak je to s antiperspiranty a v nich obsaženým hliníkem? Narazili jsme doma na to, že se říkává, že je jejich používání škodlivé. Mechanismus by snad měl být takový, že bránit pocení v podpaží by mohlo nějak ohrožovat mízní uzliny. Je to jen pověst, nebo na tom něco je?
Minutová odpověď
- Hliník se v antiperspirantech vyskytuje v několika sloučeninách, všechny ale vedou k vytvoření zátky, kterou se ucpou potní žlázy, a zablokuje se tak pot.
- Testy na vstřebávání přes kůži se zatím dělaly jen pro chlorohydrát hlinitý – podle nich se vstřebávají jen setiny procent z naneseného množství.
- Hliník z kosmetiky jako takový by neměl výrazně přispívat k výskytu rakoviny. Spojení mezi rakovinou prsou a prostaty by mohlo být v ucpávání potních žláz a zpětnou absorpcí tělem produkovaných hormonů ze zablokovaného potu.
Odpověď
Nejčastěji se hliník v antiperspirantech skrývá ve sloučeninách pod názvy jako:
- aluminum chlorohydrate (alumunium chloride hexahydrate, ACH, chlorohydrát hlinitý)
- aluminum zirconium Tri/Tetrachlorohydrex gly (komplex zirkonu, hliníku, chloridů a glycinu)
- chlorid hlinitý (aluminium chloride)
- síran hlinitý
- octan hlinitý
- vínan hlinitý
- síran hlinito-draselný (kamenec hlinito-draselný, Potassium Alum)
- síran hlinito-amonný (kamenec hlinito-amonný, Ammonium Alum)
Ať už se jedná o tu či onu sloučeninu, principem účinku je zablokování potních žláz vytvořením nerozpustné gelové zátky z hydroxidu hlinitého (po styku hlinité soli s téměř neutrálním prostředím kůže a potu), kterou se ucpou potní žlázy, aby se pot nemohl uvolňovat [1, 2]. Co se zmíněných mízních uzlin týče, tak ty nejsou s potními žlázami nijak spojeny a zablokování potních žláz by tak na ně nemělo mít vliv. Většina toxických látek je stejně eliminována játry a ledvinami a je pak vyloučena močí nebo žlučí.
Americký vědec Kris McGrath vyslovil teorii o možné souvislosti mezi zvýšenou incidencí rakoviny prsu a prostaty a ucpáním potních žláz (nikoli však kvůli přítomnosti hliníku) a zpětnou absorpcí tělem vyloučených hormonů ze zablokovaného potu [3]. Nicméně sám v závěru říká, že je potřeba dalšího výzkumu a může se jednat jen o souběh několika faktorů.
Možné účinky hliníku na lidský organismus
V minulosti se na internetu objevilo mnoho zpráv o možných negativních účincích hliníku na lidský organismus – ve spojení s antiperspiranty pak nejvíce v kombinaci s různými alergickými reakcemi nebo vznikem rakoviny prsu [1, 4–8]. Od té doby se provedlo několik velkých studií a meta analýz zaměřených právě na zmíněnou rakovinu, které nepotvrzují přímý efekt hliníku na její vznik. Nejrozsáhlejší je asi meta analýza od RIVM (Nizozemský národní institut pro veřejné zdraví a životní prostředí) [4].
V poslední době se zjistilo, že jen velmi malé množství hliníku (méně než desetiny procent) se po použití antiperspirantu vstřebává do těla [5, 6]. Testy se však zatím dělaly jen pro chlorohydrát hlinitý a nikoli pro další sloučeniny hliníku. SCCS (Vědecký výbor pro bezpečnost spotřebitelů) svými závěry z roku 2020 také potvrzuje, že hliník v antiperspirantech není nebezpečný [7].
Mezi vědci a lékaři se však stále vedou dohady o těchto výsledcích a existují pochybnosti o příspěvku hliníku ke vzniku rakoviny prsu. Například ve studii z roku 2017 se výskyt rakoviny prsu jeví jako statisticky významně vyšší u uživatelů antiperspirantů s obsahem hliníku [8].
Za Zeptej se vědce vypracoval Martin
Mgr. Martin Baroch, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy
Zdroje
[3] 10.1016/j.mehy.2009.01.025
[4] https://www.rivm.nl/bibliotheek/rapporten/2020-0001.pdf
[5] 10.1093/toxres/tfac029
[6] 10.1016/S0278-6915(00)00118-6
[7] https://health.ec.europa.eu/system/files/2021-11/sccs_o_235.pdf
[8] 10.1016/j.ebiom.2017.06.005
Zeptej se vědce
Projekt Zeptej se vědce propojuje vědeckou a nevědeckou veřejnost. Máte-li na vědce nějaký dotaz, zeptejte se nás na webu nebo sociálních sítích Facebook, Twitter, Instagramči Bluesky. Líbí se vám naše příspěvky? Budeme rádi, když podpoříte naši činnost: darujme.cz/projekt/1209422
