Článek
Dotaz
Je pravda, že když se dívám na noční oblohu (hvězdy), tak se dívám prakticky několik let do minulosti? Že než světlo z dané hvězdy doletí k nám, tak tam prakticky nemusí být v závislosti na vzdálenosti? Nevím, kde jsem to četl nebo slyšel, tak bych rád zjistil, jak to tedy je.
Odpověď
Ano, je tomu přesně tak. Světlo se šíří rychlostí 300 000 km/s, takže záleží jen na vzdálenosti dané hvězdy od Země, abychom si spočítali, jak dlouho k nám světlo letí (tj. jak daleko do minulosti vidíme).
Pro představu, Slunce je od Země vzdáleno cca 150 mil. km, takže světlu trvá pouhých 8 minut (500 sekund), než se k nám dostane. Nejbližší hvězda mimo naši Sluneční soustavu je Proxima Centauri, která je od nás vzdálena přibližně 4×1013 km. Od té už to světlu tedy trvá nějakých 1,3×108sekund, což je něco přes 4 roky!
Čím vzdálenější hvězdu tedy pozorujeme, tím dále do minulosti se díváme.
Za Zeptej se vědce odpovídala Monika.
Mgr. Monika Pikhartová, University of Amsterdam / Universiteit van Amsterdam (fyzika a astronomie), nyní v GfK
Zdroje
[1] https://web.archive.org/web/20150821181850/http://math.ucr.edu/home/baez/physics/Relativity/SpeedOfLight/measure_c.html
[2] https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_nearest_stars_and_brown_dwarfs
[3] https://www.mindblowing-facts.org/2013/01/when-looking-at-stars-youre-actually-looking-into-the-past-many-of-the-stars-we-see-at-night-have-already-died/
Zeptej se vědce
Projekt Zeptej se vědce se snaží zprostředkovat kontakt mezi vědeckou a nevědeckou veřejností. Máte-li na vědce nějaký dotaz, zeptejte se nás na Facebooku, Twitteru nebo Instagramu.