Hlavní obsah

Časté sledování mobilu ničí partnerské vztahy. Je ten váš také v ohrožení?

Foto: Ilustrační foto pochází z databáze Pixabay

Partneři či manželé se odcizují díky mobilnímu telefonu. Bez rozdílu věku. Častější sledování telefonu ničí i dlouholeté vztahy. Možná jste závislí a ani si to neuvědomujete.

Článek

„Nic nedělá, jen kouká do mobilu a ani nevnímá, co říkám, jen mechanicky přikyvuje. Nedá se už takto dál žít. Odcizili jsme se.“

To jsou věty, které zní mezi dvacetiletými, stejně jako mezi sedmdesátiletými partnery. Zní, když jeden z nich dává přednost koukání do mobilu před zájmem o svůj protějšek. Toto chování už má i svůj odborný název.

Phubbing. Zjednodušeně se dá popsat větou: když chytrý telefon ničí vztah. Phubbing se tak zařadil mezi výrazy, které popisují nějakou formu závislosti na mobilnímu telefonu.

Nomofobie. To je závislost na mobilu, která se projevuje nejen tím, že do něj člověk stále kouká, ale že trpí úzkostí, když se na něj nějakou dobu koukat nemůže. Například je hodně nervózní už jen z představy, že se ocitne někde, kde není signál.

Netolismus. Jedná se o vyjádření stavu, kdy je člověk neustále připojený k nějaké sociální síti, chatu nebo počítačové hře.

Tohle vše je problém, který se ale netýká jen mladých, jak by se mohlo zdát.

Jedna kamarádka si postěžuje druhé: „On se mnou už vůbec nemluví,“ a ta jí odpoví: „Co čekáš? Po deseti letech manželství si už spolu obvykle lidé řekli všechno.“

Není to tak, že by byl někdo vyloženě protivný, že by měl protějšek někoho jiného, nebo že by se z něj či z ní prostě stal vyhořelý uzavřený člověk, který nikoho nepotřebuje. Je fajn, ale jen když nemá v ruce mobil. Potíž je, že ho má v ruce pořád. Kouká do něj při jídle, před spaním. V noci se probouzíme, protože nás probere modré světlo z mobilu a nějaké zvuky. Kouká do něj klidně i ve tři ráno. Vždy mi řekne, ať prominu. Pak snídáme a čumí do něj zase. Ptám se, jestli chce rohlík nebo chleba. Odpověď je „Ano.“ Nevnímá prostě otázku, kouká do mobilu. Takový partnerský vztah dlouho nevydrží.

Psychologové ve Velké Británii provedli průzkum, ze kterého vyplynulo, že třetina všech tamních párů má problém s tím, že jeden z partnerů tráví příliš času koukáním do mobilu. Tedy příliš času z pohledu toho druhého partnera. Mnozí to berou jako důkaz toho, že partnerovi či partnerce na nich nezáleží.

Z průzkumu agentury Ipsos v České republice vyplynulo, že osmdesát pět procent lidí si uvědomuje, že telefon používají nadměrně. Zajímavé je, že dotazy probíhaly mezi lidmi ve věku osmnáct až šedesát pět let, tedy ve velkém věkovém rozpětí. Polovina z nich zároveň uvedla, že si už svůj život bez mobilu nedovedou představit. O své závislosti poměrně často hovořili lidé ve vyšším věku, kteří uváděli, že dříve jim toto vadilo u vnoučat, ale v poslední době pozorují, že se chovají podobně jako mladí lidé a do mobilu koukají velmi často.

Psychologové čím dál častěji mluví o tom, že v mnoha partnerských vztazích je mobil považován za zabijáka romantiky, ale také za spouštěč podezírání z nevěry. Mladý partnerský pár si dá v posteli pusu na dobrou noc . Každý si strčí do uší sluchátka a sleduje si na mobilu to své. Někdy je to sport, romantický film a nebo porno, které nás jako národ dovedlo na popřední příčky v jeho sledovanosti v rámci evropského žebříčku. Jeden o druhého už ani v posteli nemáme zájem. Vztah pomalu umírá a takoví partneři už ani další vztah nehledají, stačí jim jejich mobil.

Krize v partnerství vyvrcholí tím, že jeden druhému „projede“ mobil, protože se mu zdá, že do něj po večerech nějak moc ten druhý kouká. Podezírají se navzájem, že někoho mají. Často se nic zajímavého nenajde, ale i tak partner na mobil začíná žárlit. Dokonce i přes to, nebo možná právě pro to, že na mobilu tráví sám také mnoho času.

Odborníci na mezilidské vztahy by tuto situaci označili za typickou ukázku phubbingu. Tedy jevu, kdy láska k mobilu začne být silnější než zájem o partnera, než potřeba trávit volný čas s ním. Je naprosto přirozené, že když jeden z partnerů kouká často do mobilu a nereaguje na toho druhého, vzniká určitá nejistota, podezření. Mnohdy zbytečné. Někdy tak může být narušen i pevný dlouholetý vztah.

Odborníci na závislosti na sociálních sítích a internetu celkově, mají pro páry radu. Zejména aby si zkusili na nějakou dobu chytrý telefon odložit a hrát si na to, že prostě neexistuje. Typická situace? Lidé si o něčem vyprávějí a hned sáhnou po mobilu, aby si určitou informaci vygooglili. Jaké to bylo, když chytré mobily nebyly? Šlo to i bez nich. Jsou totiž skvělými pomocníky v běžném životě, ale při povídání si, při diskutování, se bez nich dá obejít.

Anketa

Kolik času v součtu během dne trávíte sledováním telefonu?
Méně než hodinu
33,3 %
Jednu až dvě hodiny
33,3 %
Tři až čtyři hodiny
33,3 %
Více než čtyři hodiny
0 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovali 3 čtenáři.

Našimi partnery se stávají mobilní telefony, které nahrazují člověka. Manželé si doma nedokáží hodinu povídat, ale bez problémů koukají několik hodin do mobilů a hltají informace ze sociálních sítí, které se staly druhou dimenzí našich životů, kde se všichni na svých profilech tváříme šťastně a čekáme na každý lajk od našich známých i neznámých sledovatelů. Ale to není skutečný život. Pokud jste se v textu poznali, začněte to řešit dříve, než také přijdete o svůj protějšek. Je totiž dost pravděpodobné, že jste nemocní a nejhorší na tom je to, že si to neuvědomujete.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz