Hlavní obsah

Cinque Terre se rozhodlo bojovat proti masovému turismu. Opatření se dotknou i Čechů

Foto: Foto: Depositphotos.com

Představte si místo, kde se čas rozhodl zpomalit. Domky, které vypadají, jako by vyrostly přímo ze skály, tyrkysově průzračné moře šplouchající o břeh a úzké klikaté uličky spojující vesničky rozeseté vysoko nad pobřežím.

Článek

Tak vypadá Cinque Terre – italský klenot, který každoročně přitahuje statisíce návštěvníků včetně Čechů. Pro mnohé z nás představuje symbol romantické dovolené, místo z pohlednic. Jenže i ráj má své limity.

Místní úřady nedávno utnuly turistickou anarchii novými pravidly. A nejsou to jen papírové výhrůžky. Kdo je poruší, může si sáhnout hluboko do kapsy – až na 2500 eur, v přepočtu více než 60 000 korun. Taková pokuta už dokáže pokazit i tu nejkrásnější dovolenou.

Důvod je prostý a těžko s ním polemizovat. Bezpečnost a přetížená infrastruktura. Když se po úzkých, kluzkých a místy příkrých stezkách prohánějí davy turistů v žabkách nebo lodičkách, není to jen otázka nevkusu. Je to hazard. Stačí jedno uklouznutí a záchranný vrtulník startuje. Každý takový výjezd stojí čas, energii a peníze, které by mohly být využity jinde.

Zákaz vstupu na stezky v otevřené obuvi platí v oblasti už několik let. Novinkou je však jednosměrný systém pohybu na nejfrekventovanějších trasách. Od dubna do června, kdy oblast zažívá největší nápor, bude možné procházet mezi Monterossem a Vernazzou jen v jednom směru. Statistiky totiž mluví jasně – většina turistů chodí stejnou cestou, a na úzkých stezkách vznikají nebezpečné zácpy.

Nejde přitom jen o pohodlí návštěvníků. Jde o samotnou duši místa. Historické zídky lemující cesty se pod tlakem tisíců nohou postupně rozpadají. Cinque Terre se tak přidává k dalším italským klenotům, které už mají turistického šílenství plné zuby. Benátky testují poplatky za vstup do centra, Řím zakázal posedávání na Španělských schodech a některé pláže na Sardinii jsou přístupné jen se speciálním povolením.

Na první pohled to může vypadat jako útok na svobodu pohybu. Jenže stačí se podívat, co masový turismus s některými místy provedl. Tam, kde dříve žili rybáři a místní rodiny, dnes najdete předražené ubytovny, hlučné bary a nekonečné fronty lidí čekajících na dokonalou fotografii. Památky se mění v kulisy a města v přeplněná parkoviště. Není divu, že se obce brání – někdy regulacemi, jindy pokutami.

Poškodí tato opatření turismus? Těžko. Pravdou je, že mnoho takových míst už nemá na výběr. Cílem není turisty vyhnat, ale naučit je chovat se s respektem. V Cinque Terre není problém s nedostatkem návštěvníků – naopak, je jich příliš mnoho a mnozí neberou ohled na pravidla ani na místní obyvatele.

Podobný vývoj vidíme i jinde. Barcelona přísně kontroluje chování v historickém centru s pokutami až 1500 eur. Amsterdam zakázal vodní kola v některých kanálech poté, co opilí turisté naráželi do lodí. Dubrovník, který se díky Hře o trůny stal turistickým magnetem, uvažuje o omezení denních vstupů do centra.

Ani Česko nezůstává pozadu. V Českém Krumlově se diskutuje o regulaci organizovaných zájezdů, Praha zvažuje zpoplatnění některých památek a přírodní lokality jako Adršpach nebo Pravčická brána už zavedly časové vstupenky s limitem návštěvníků.

Kam tedy cestování směřuje? Možná k větší ohleduplnosti a respektu k místu, které navštěvujeme. K pochopení, že dovolená není jen o rychlém selfie před památkou, ale o skutečném zážitku, který dává smysl. Cinque Terre zůstane krásné. A bude dál přitahovat lidi hledající klid, krásu a autentický zážitek. Jen je třeba pochopit, že některá místa nejsou nafukovací. Když se pravidla dodržují, může stejné místo užít více lidí – bezpečněji, v klidu a s úctou.

Pokud se letos na italskou riviéru chystáte, zjistěte si předem všechna pravidla. Vyberte správnou obuv, naplánujte směr cesty a zkontrolujte cenu vstupní karty. A mějte na paměti, že pokuta za porušení těchto pravidel není planá výhrůžka, ale hořká realita.

Možná to nakonec není omezení, ale příležitost vnímat cestování jinak – pomaleji, uvědoměleji a s respektem. Protože některá místa si skutečně zaslouží naši ochranu. A Cinque Terre mezi ně rozhodně patří.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz