Hlavní obsah
Cestování

Skrytý termální ráj jen pár minut od hranic: Rakouské lázně nabídnou víc než relax

Foto: Freepik

Existují místa, která člověka zasáhnou nejen svou krásou, ale i účinkem, jenž přesahuje běžné smyslové zážitky. Termální lázně Laa an der Thaya patří přesně k nim.

Článek

Ačkoli se nachází pouhých šedesát minut jízdy od českých hranic, zůstávají pro mnohé skrytým pokladem. A to zcela neprávem. V krajině, kde se vinice vlní pod rakouským sluncem jako zelené moře, vyvěrá z hloubky 1900 metrů vzácná termální voda o teplotě 42°C. Není to jen obyčejná horká voda – je to přírodní zázrak obohacený o sodík, chloridy a vzácný jód. Každá kapka v sobě nese tisíciletou cestu zemskými vrstvami, během níž nasbírala minerály, které mají dar léčit lidské tělo způsobem, jakého moderní medicína může jen těžko dosáhnout.

Když člověk poprvé vstoupí do zdejších bazénů, nejprve vnímá jen ten blažený pocit teplé vody objímající unavené svaly. Teprve postupně začíná chápat, že se děje něco hlubšího. Revmatické bolesti ustupují, klouby se uvolňují a mysl se očišťuje od každodenního stresu. Není divu, že mnozí návštěvníci z Česka se sem vracejí s pravidelností, která připomíná jakýsi rituál obnovy.

Co je vlastně na těchto lázních tak výjimečného? Je to onen harmonický soulad přírodní léčby a moderního pojetí wellness. Zatímco v mnohých termálech jde především o zábavu a vodní atrakce, zde cítíte, že primárním účelem je skutečně zdraví. Pramen „Laa Thermal Nord I“ s hodnotou pH 7,36 je mimořádně šetrný k pokožce a díky vysokému obsahu jódu posiluje štítnou žlázu i celý imunitní systém.

Pro obyvatele jižní Moravy představují tyto lázně malý poklad. Zatímco do populárních maďarských termálů je třeba vyrazit na víkend, sem můžete zajet třeba jen na odpoledne. Není to právě v tom kouzlo? V možnosti vystoupit z běžného života, ponořit se do léčivé vody a vrátit se domů jako jiný člověk, a to vše v rámci jediného dne?

A co teprve když návštěvu lázní spojíte s výletem do okolní vinařské oblasti Weinviertel. Představte si ten dokonalý den – dopoledne regenerace v termální vodě a odpoledne ochutnávka místních vín v útulném sklípku. Je to spíš než výlet malé životní povznesení.

Kdy je nejlepší čas na návštěvu? Místní znalci doporučují všední dopoledne, kdy bazény nejsou přeplněné a vy si můžete vychutnat léčivou vodu v klidu. Začněte v hlavním termálním bazénu s teplotou 33-34°C a postupně přejděte do solného bazénu o teplotě 36°C, který navozuje pocit plavání v moři.

Pro koho jsou tyto lázně ideální? Vlastně pro každého, kdo hledá skutečnou regeneraci namísto povrchní zábavy. Pro ty, kdo trpí bolestmi kloubů a svalů. Pro ženy s gynekologickými obtížemi. Pro unavené duše hledající únik ze stresu. A samozřejmě pro všechny, kdo oceňují kvalitu bez nutnosti cestovat stovky kilometrů.

Je zvláštní, jak málo se o tomto místě v českých médiích píše. Možná je to tím, že opravdové poklady se neskrývají v reklamních letácích, ale v osobních doporučeních těch, kdo místo skutečně navštívili a pocítili jeho blahodárné účinky na vlastní kůži. A možná je to tak správně – některá místa si zaslouží být objevována postupně, s pokorou a respektem k jejich léčivé síle.

Více najdete zde:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz