Hlavní obsah

Tchyně upekla koláč a dala ho dětem. Pak přiznala, co do něj omylem přimíchala

Foto: pixabay

Sladké pokušení s hořkou dohrou: Tchynin koláč skrýval nečekané tajemství

Článek

Vždycky jsem si myslela, že mám štěstí. Tchyně, která peče, vaří, hlídá, a ještě se usmívá, to se dneska nevidí tak často. Jasně, občas má potřebu komentovat, že dělám něco jinak než ona, nebo že bych měla dítě víc obléct, ale nic dramatického. Z těch vztahů, o kterých jsem slýchávala z vyprávění kamarádek, tohle byl vlastně zlatý standard. Jenže pak přišel den, kdy se z jednoho obyčejného koláče stala scéna, na kterou nikdy nezapomenu. A která mi ukázala, jak moc může člověka rozhodit i něco, co se zdá zprvu jako úplná banalita. Protože ten den moje tchyně upekla dětem koláč. A pak přiznala, že do něj omylem přimíchala něco, co tam vůbec nepatřilo. Něco, co tam být nesmělo.

Byla sobota. Venku sychravo, děti znuděné, my s mužem se pokoušeli dodělat pár restů, a tchyně přišla s nápadem, že upeče něco sladkého. Že děti milují její koláč s tvarohem a že si na něj všichni aspoň sedneme a uděláme si hezké odpoledne. Neprotestovala jsem. Naopak. Byla jsem ráda, že někdo převezme iniciativu a že máme aspoň na chvíli klid. V kuchyni to vonělo po vanilce a skořici, děti se motala kolem a já si naivně myslela, že je všechno v pořádku.

Když koláč dopekl, nakrájela ho na kostky, posypala cukrem a podala dětem na talířcích s čajem. Jedly nadšeně. I my jsme si dali kousek. Byl výborný. Měkký, vláčný, takový ten klasický domácí koláč, co vám připomene dětství. Jenže když jsem ho dojídala, všimla jsem si, že v tvarohové náplni je zvláštní chuť. Lehce nahořklá, jakoby byl v tvarohu někdo přimíchal citronovou kůru… ale zvláštní, ostrou. Nedalo mi to a zeptala jsem se, co do toho vlastně dala. Tchyně se zatvářila trochu nejistě, pokrčila rameny a řekla: „No… já ti vlastně nevím. Já tam přisypala trochu toho bílého cukru z dózy nad dřezem. Ale když jsem pak šla uklízet, zjistila jsem, že to asi nebyl cukr. Možná něco jiného…“

Ztuhla jsem. „Cože?“ zeptala jsem se. „Co jiného?“ A tehdy mi došlo, co je v té dóze. Mouka? Ne. Škrob? Ne. Byl tam… projímací prášek. Sáček, který jsme schovali před časem, protože ho kdysi používal muž po operaci. Byl to jemný prášek, který vypadá jako cukr moučka. A tchyně ho omylem zaměnila za sladidlo. A tím ho vmíchala do koláče. A dala ho dětem.

Zatmělo se mi před očima. Ne z hysterie, ale z absolutního šoku. Děti právě snědly porci koláče s příměsí látky, která může vyvolat průjem, křeče, břišní nevolnosti. A já nevěděla, jestli mám dřív brečet, nadávat, volat pohotovost nebo běžet zkontrolovat děti, jestli se jim už náhodou nezačíná dělat špatně. Tchyně stála u linky, bledá, s výrazem člověka, který ví, že něco totálně pokazil, ale netuší, jak to napravit. Pořád opakovala, že to nechtěla, že si nevšimla, že to bylo ve stejné sklenici, že myslela, že je to cukr. A já si v duchu říkala, jak sakra někdo může sáhnout po dóze a nevšimnout si, co do koláče sype.

Děti zatím vesele pobíhaly po obýváku. Nijak zvlášť se netvářily, nic je nebolelo, ale já měla pocit, že každá další minuta je jako čekání na výbuch. Volali jsme do lékárny, pak na pohotovost, ptali se, kolik toho mohly sníst a co máme dělat. Naštěstí množství, které se do koláče dostalo, nebylo velké. Jen pár lžiček. A rozdělené mezi nás všechny. Ale ten stres… ten pocit bezmoci, že své děti neubráníte před něčím, co vypadá jako domácí dobrota, byl šílený.

Zbytek dne jsme trávili sledováním dětí, čekáním, jestli se jim něco nestane, připravení kdykoli jet do nemocnice. Naštěstí všechno dopadlo dobře. Dětem nic nebylo, ani nám dospělým. Jen pár lehkých křečí a pocit, že jsme byli na pokraji katastrofy, kterou nikdo neplánoval. A já si pak večer sedla a dlouho jsem přemýšlela, co s tím. Jestli to tchyni odpustit. Jestli se na ni zlobit. Nebo jestli to celé vzít jako obrovské varování.

Dnes už na to koukám s odstupem. Ale ne lehce. Protože i když chápu, že to byla nehoda, že neudělala nic záměrně, že se spletla, pořád je tu pocit, že si dovolila dělat něco, aniž by věděla, co vlastně dělá. A že tenhle koláč mohl skončit úplně jinak.

Od té doby si hlídám, co kde máme. Každá dóza má popisek. Žádná neoznačená věc už u nás není. A i když tchyně dál peče a vaří, vždycky se s ní nejdřív domluvíme, co použije a odkud. Ne z nedůvěry. Ale z obavy. Protože jedna malá chyba může mít velké následky. A někdy stačí jen chvilka nepozornosti, aby z laskavosti vznikl problém, který bolí.

Možná se to mohlo stát komukoliv. Ale nám se to stalo. A já už nikdy nezapomenu na ten koláč. Na tu chuť, která byla sladká – a přitom v sobě nesla varování. Že i láska může někdy přijít v podobě, která je nebezpečně nevinná. A že jako máma už nikdy nesmím přestat být ve střehu. Ani když jde jen o koláč.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz