Článek
U některých však seniorský věk vzbuzuje obavy z budoucnosti a postupného chřadnutí těla a mysli, za současného nedostatku peněz a přátel. Jak se může dospělý člověk připravit na pohodové stáří které bude ve výsledku představovat nejkrásnější období jeho života?
1) Zdraví
Péče o tělesnou schránku je alfou a omegou aktivního důchodu. Dbejte na správnou životosprávu, která zahrnuje především vhodně sestavený a vyvážený jídelníček (dostatek vitamínů a minerálů můžete získat i z kvalitních doplňků stravy), dále si zajistěte dostatek pohybu, spánku a minimum stresu. Nezapomínejte ani na preventivní prohlídky, jež jsou v tomto věku více než důležité. Díky nim můžete včas odhalit závažné nemoci a žít dlouhý, zdravý život.
Myslet byste měli i na psychický stav. Senioři se často potýkají s depresemi, úzkostmi a panickými atakami, které pramení z pocitu osamělosti, strachu ze smrti nebo souvisí s obtížnou reakcí na stále se zrychlující svět. Jestliže se necítíte dobře, požádejte o pomoc.
2) Peníze
Snižující se porodnost a nárůst počtu seniorů samozřejmě přináší hrozbu pro český důchodový systém. Současní padesátníci by už měli mít dostatečný finanční polštář a čtyřicátníci by neměli spoléhat na státní důchod.
Šetření na důchodový věk by nemělo spočívat jen na uložení peněz na spořicí účet, kde vaše úspory vlivem inflace ztrácí na hodnotě. K budování finančního kapitálu slouží celá řada produktů – doplňkové penzijní spoření (DPS) nebo dlouhodobý investiční produkt (DIP). Nad zmíněnými nástroji byste měli určitě popřemýšlet, neboť se pojí s celou řadou výhod – příspěvek od státu, možnost úlevy na daních nebo příspěvek od zaměstnavatele.
Zaměřit byste se měli i na další instrumenty. Investice do cenných papírů, drahých kovů nebo nemovitostí také představuje atraktivní a výnosnou variantu.
3) Koníčky
Je poměrně běžné, že lidé odkládají spoustu zálib na dobu důchodu, až budou mít více času. Čtení knih, cestování nebo procházky představují pouhý výčet nejčastějších hobby, s kterými lidé čekají na pozdější období v jejich životě. Někteří si v této fázi konečně plní své sny.
V důchodu byste si měli užívat, a tak věnujte svůj čas tomu, co vás baví. Kromě oblíbených zálib byste měli též zkusit něco nového. Co třeba konečně uběhnout půlmaraton? Nebo skočit s padákem? Věřte, že i v penzi to je možné.
4) Práce a vzdělání
Se stále se zvyšujícím věkem odchodu do důchodu je jasné, že současné generace v produktivním věku budou pracovat velmi dlouho. Ne každý však s ohledem na povahu svého zaměstnání bude vstávat do práce i v penzi. Osoby pracující rukama mají z fyzického hlediska mnohem náročnější povolání, a tak je prakticky nereálná představa, že by takto pracovali i v životní fázi, ve které by se měli spíše šetřit.
Z tohoto důvodu je dobré myslet dopředu. Zajímavou variantou jsou různé vzdělávací kurzy, které se vám mohou hodit i do běžného života. Cítíte-li chuť se pořádně učit, zapište se na univerzitu třetího věku.
Mimo to můžete během svých mladých let začít podnikat a vybudovat firmu, která vás i ve stáří bude zaměstnávat a zajistí vám stabilní příjem.
5) Rodina
Staří lidé bývají velmi často osamělí. Úmrtí partnera, odstěhování potomků nebo hádky v rámci rodiny mohou vést k izolaci starého člověka. Je proto důležité být obklopen milujícími rodinnými příslušníky. Hodně komunikujte, protože to je základ každého vztahu. Myslete i na to, že spojení přes telefon nebo sociální sítě plnohodnotně nenahradí osobní kontakt.
6) Přátelé
Udržet si celoživotní kamarádství je skvělé. Bohužel s přibývajícím věkem přátelé ubývají a navazovat nové kontakty není tak snadné jako za mlada.
Nevěšte hlavu. Existuje plno možností i pro seniory, kde se seznámit s novými lidmi. Společné výlety, provozování koníčků, kulturní akce nebo i sociální sítě mohou přispět k navázání dlouhotrvajícího přátelství.
7) Užívat si každý den
Nesmíte zapomenout vychutnávat si život plnými doušky – to platí pro jakýkoliv věk. Nikdo neví, co se stane další den, a proto využívejte různých příležitostí, dělejte si radost a nelamte si hlavu ze zbytečností.
Ačkoliv nelze zaručit, že i po svědomitém následování výše uvedených rad se dožijete vysokého a aktivního věku (zejména některé závažné nemoci jsou nevyzpytatelné), přesto lze s jistotou tvrdit, že následování těchto tipů vám pomůže k tomu, že seniorský věk bude nejkrásnější období vašeho života.