Hlavní obsah
Práce a vzdělání

MLM podnikání – přinese vám bohatství, nebo se jedná o podvod?

Foto: Seznam.cz

Zřejmě každý se alespoň jednou za život setkal s inzerátem lákajícím na možnost práce z domu a vysoký příjem. Realita však bývá pro většinu zájemců jiná a výsledkem bývá investice do produktů, které nikdy nevyužijete.

Článek

Co je to MLM?

MLM (zkratka pro multi-level marketing) je obchodní koncept přímého prodeje, který spočívá ve vytvoření síťové struktury prodejců výrobků nebo služeb. Osoba, která do MLM vstoupí, patří do týmu svého lídra, jenž má nad sebou další a další lídry. Nový člen MLM společnosti pak odevzdává část provizí z prodejů nadřazeným ve struktuře. Kromě příjmů z vlastních prodejů (distributor nakupuje výrobky za velkoobchodní ceny a ty pak prodává svým zákazníkům za ceny maloobchodní) si může člen MLM vytvořit vlastní tým, čímž se mu zvýší tržby, neboť kromě vlastních prodejů bude mít příjem z prodejů členů svého týmu, tedy lídí, které do systému přivedl a jsou ve struktuře pod ním.

Mimo provize jsou ve hře i odměny, které vychází ze samotného obchodního plánu MLM společnosti. Hodně MLM systémů spoléhá pouze na své distributory, a proto taková společnost šetří náklady za reklamní kampaně nebo jiné obchodní aktivity, jejichž cílem je přilákat novou klientelu.

Tato struktura připomíná pyramidu – členská základna je široká, nicméně na úplný vrchol se vypracuje pouze mizivé procento distributorů. Aby to ale nebylo tak jednoduché, je chybné zaměňovat MLM s pyramidovým schématem.

Pyramida nebo letadlo?

Většina lidí považuje MLM systémy za pyramidu (resp. letadlo – používají se oba pojmy, pro přehlednost ale článek nadále pracuje pouze s termínem pyramida) nebo tvrdí, že to je jedno a to samé.

Rozdíl mezi pyramidovým a MLM schématem je ten, že pyramida je legislativou zakázaná. Důvodem, proč zákonodárci k takovému kroku přistoupili, je podvodný charakter pyramidového konceptu, jehož smyslem je pouze zaregistrovat nové členy do systému. Aby registrovaná osoba v pyramidě vůbec něco obdržela, musí pod sebe registrovat další (nové) členy.

V případě pyramidové struktury není k dispozici žádná protislužba nebo následný prodej produktů. Právě z tohoto důvodu jsou pyramidy zakázané – za registraci a zaplacení členského poplatku nový člen nic nezíská. Pouze je veden tlakem celého konceptu, aby přilákal další lidi, kteří pak budou lovit další a další „oběti“. Ve spoustě případů nemají osoby v pyramidovém schématu kde brát nové členy, a tak se zaměřují primárně na rodinné příslušníky.

Vzhledem k tomu, že pyramidy jsou nelegální, je třeba se mít na pozoru i před MLM společnostmi – některé firmy využívají koncept MLM jen jako zástěrku a ve skutečnosti jde pouze o podvodnou pyramidu.

Je MLM opravdu špatné?

MLM schéma není špatné, neboť se jedná ve své podstatě o nákup a prodej, tedy základní ekonomický koncept. MLM prodejce nabízí výrobky stávajícím klientům nebo novým zákazníkům, z čehož má provizi.

Podnikání pod vlajkou některé z MLM společností je legální způsob obživy (ve světě však existují jurisdikce, v rámci kterých jsou MLM zakázané – např. v Číně ji považují za jinou verzi pyramidy).

Problém tedy není v samotné myšlence MLM; problém bývá v lidech, kteří do systému vstoupí. Pokud se v MLM struktuře nebo daném týmu nachází opravdu šikovní prodejci, kteří jsou rozumní, pracovití, neustále vylepšují svoji obchodní strategii a v dané oblasti se vzdělávají, může mít z takového nastavení benefit jak MLM prodejce, tak i zákazník. Stejně tak pokud leadeři, direktoři nebo vedoucí týmů jsou schopni své prodejce, které mají pod sebou, vést, školit, předávat jim zkušenosti a náležitě je motivovat, může pak skutečně být možné zde udělat kariéru.

Častokrát se však setkáváme s opakem. Díky tomu je MLM vnímáno jako kontroverzní obchodní projekt, který přináší zisky pouze majitelům, akcionářům a těm, kteří se zvládli vypracovat na vrchol. Aby noví členové získali alespoň něco málo, uchylují se často až k zoufalým a hodně podbízivým praktikám. Na sociálních sítích, větších společenských akcích nebo třeba i na ulicích se můžeme setkat s různými variantami nabídek. Kromě již zaběhnutých poradců a poradkyň se na takový lov vydávají i noví a nezkušení prodejci. Bohužel, nedostatek zkušeností a špatné vedení znamená ve výsledku často minimální nebo žádné výdělky. Bohužel velká část osob přichází o peníze, neboť do začátku značně zainvestují do nákupu produktů nebo jiných firemních věcí.

Spoustě lidem bývají nesympatické též samotné obchodní praktiky MLM prodejců. I ti nejnovější „pěšáci“ se v rámci firemních školení vzdělávají v oblasti psychologie, díky čemuž jsou pak schopni na potenciální zákazníky vyvíjet velký nátlak, kterému zacílené osoby často podlehnou. Výsledkem pak je distributorský prodej nebo i samotná registrace, na kterou je v rámci MLM též kladen velký důraz. S MLM společnostmi jsou mimo jiné spojovány i domněnky o tom, že zde panují kultovní praktiky.

Závěr

I když reklamy na skvělou pracovní příležitost vypadají velmi slibně, realita bývá velmi tvrdá. Místo velkých výdělků člověk zůstává pouze s hodně provětranou peněženkou.

Pokud se přeci jen rozhodnete pro podnikání s MLM společností, velmi pilně se vzdělávejte a pracujte na sobě, protože jen tak si vybudujete stabilní klientelu, která od vás bude ráda odebírat produkty. Nenabírejte nové členy pouze s vidinou zisku. Myslete na ně, komunikujte a sdílejte s nimi své zkušenosti.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz