Článek
I když nepsaná konvence považuje u mužů šedivé vlasy za atraktivní, přesto jsou ve všech ohledech vnímány primárně jako nežádoucí znak stárnutí, který se lidé snaží odvrátit zejména barvením vlasů. Jde tento přirozený proces nějak zpomalit?
Co je to vlas?
Lidský vlas se skládá z vlasového stvolu (to, co nám vyrůstá z hlavy) a kořene (skrývá se pod pokožkou hlavy, jehož součástí je vlasová cibulka obalená vlasovými pochvami; obecně se tato část dohromady označuje jako vlasový folikul).
Výše zmíněný vlasový stvol pak představuje tenké vlákno, které vyrůstá z vlasového folikulu v pokožce hlavy. Je tvořen keratinem, což je pevná a odolná bílkovina. Každý vlas se skládá ze tří základních vrstev:
- Kutikula (šupinatá vrstva) – vnější ochranná vrstva složená z překrývajících se buněk, které chrání vlas před poškozením.
- Kortex (kůra/vláknitá vrstva) – tvoří většinu vlasu a obsahuje pigment melanin, který určuje barvu vlasů.
- Medulla (dřeň) – vnitřní část, jež se vyskytuje hlavně u silnějších vlasů (u dlouhých vlasů ji najdeme obvykle jen u kořínků).
Vlasy obsahují po chemické stránce poměrně pestrou škálu látek – nejvíce se zde vyskytuje uhlík, kyslík nebo dusík. Pokud jde o pevnost, pak jeden vlas dokáže udržet až 100 g váhy. Průměr vlasového vlákna pak činí cca 18 µm–180 µm.
Lidé mají různý počet vlasů. Nejvíce jich mají světlovlasé osoby (cca 140 000), nejméně naopak zrzaví (cca 80 000). Každý den vypadne přirozeně 70–100 vlasů.
Barvu, strukturu a hustotu vlasů ovlivňují genetika, hormony a životní styl. Vlas může být rovný, vlnitý nebo kudrnatý, což závisí na tvaru vlasového folikulu. S věkem a působením vnějších faktorů, jako je slunce nebo chemické úpravy, mohou vlasy slábnout, měnit strukturu, ale také šedivět.
Vlasy procházejí třemi růstovými cykly – anagenní (růstovou), katagenní (přechodnou) a telogenní (klidovou) fázi. Za jeden měsíc vlas vyroste v průměru o 1 cm a roste po dobu asi 2–6 let.
Proč vlasy šediví?
Když vlas vypadne, nahradí jej nový. S každým dalším vlasem však klesá počet melanocytů uvnitř vlasového folikulu. To znamená, že má vlas čím dál tím méně pigmentu – z barevného vlasu se stane vlas šedivý, až nakonec úplně zbělá. Kvalita šedivých, popřípadě bílých vlasů je stejná, resp. rostou stejně rychle a mají stejný průměr jako vlasy s dostatkem pigmentu.
Napříč populací je běžně, že někdo začíná šedivět už po dvacítce, jiný najde první stříbrný vlas až při nástupu do důchodu. Na vině je celá řada faktorů, některé z nich jsou dokonce ovlivnitelné.
1. Genetika
Genetické predispozice dané rodinným zázemím představují velmi významný důvod, proč vlasy šediví. Jestliže vašim předkům vlasy brzy zešedivěly, je velká pravděpodobnost, že na vás čeká stejný osud.
Svoji roli sehrává nejen rodina, ale i rasa. Udává se, že Evropané nachází první šedivý vlas okolo 35. roku života, Asiaté průměrně ve 40 letech a Afričané nejdříve ve 45 letech. Zároveň platí, že muži šedivějí dříve než ženy.
2. Stres
Náročné povolání, škola nebo problémy v rodině mohou do vašeho života přinést mnoho stresových faktorů. Stres znamená psychické i fyzické vyčerpání organismu. U vlasů jde konkrétně o to, že do vlasového folikulu pronikne látka norepinefrin způsobující rychlejší ztrátu pigmentu.
3. Zdravotní stav
Celá řada nemocí může vést k rychlejšímu šedivění vlasů. Nejčastěji se jedná o autoimunitní onemocnění, např. celiakie, Hashimotova choroba (snížená funkce štítné žlázy), Gravesova-Basedowova choroba (zvýšená funkce štítné žlázy), perniciózní anémie, vitiligo, apod.
4. Nezdravý životní styl
Kouření, alkohol nebo nevyvážený jídelníček může mít za následek rychlejší šedivění vlasů.
5. UV záření
Pakliže vystavujete své vlasy sluníčku, je třeba o ně náležitě pečovat. UV-A záření totiž proniká hluboko do vlasu, a negativně ovlivňuje produkci vlasového pigmentu. Obecně se doporučuje nosit pokrývku hlavy a zvýšit příjem antioxidantů.
6. Nevhodná vlasová kosmetika
Při péči o vlasy bychom měli upřednostňovat produkty, které neobsahují peroxid vodíku, sulfáty, silikony či parabeny.
Jak zpomalit šedivění vlasů?
Šedivění vlasů je proces, který bohužel čeká každého z nás. Někoho potká velmi brzo a se změnou barvy svých vlasů se necítí komfortně. Proto se otázce, jak zpomalit postupnou změnu stávající barvy na stříbrnou, věnuje celá řada vědeckých studií. Doposud však vědci bohužel nenalezli způsob, jak šedivění vlasů kompletně zastavit.
Přirozenou změnu barvy vlasů lze však ovlivnit. Pomoci si můžete nejen barvením vlasů, ale i dodržováním speciálních tipů, díky kterým budou vaše vlasy přirozeně barevné a zdravé.
1. Pestrá strava bohatá na vitamíny a minerály
Váš jídelníček by měl obsahovat speciálních vitamínů (B9, B12, D a E) a minerálů (měď a železo). Stejně tak potraviny s dostatkem antioxidantů zpomalují šedivění. Kromě jídla určitě nezapomeňte na pitný režim, případně i kvalitní doplňky stravy.
2. Dostatek spánku
Dobrý spánek přispívá ke zdraví a vitalitě organismu. Vytvořte si tedy v ložnici vhodné spánkové prostředí (ideální teplota a vlhkost, tma, ticho) a dopřejte si skvělý odpočinek (dospělí lidé by měli spát okolo 7–9 hodin).
3. Přírodní oleje s antioxidanty
Masáž pokožky hlavy přírodními oleji, jako je amla olej, olej z černých semínek nebo kokosový olej s kari listy, může přispět k zachování vlasového pigmentu.
4. Snižte stres na minimum
Chronický stres přispívá k předčasnému šedivění. Stresový hormon kortizol totiž může poškodit buňky produkující pigment (melanocyty). Obecně se doporučují různé meditační techniky, dechová cvičení, jóga nebo třeba každodenní procházka v přírodě.
5. Omezte kouření a konzumaci kofeinu
Kouření a nadměrný příjem kofeinu může omezit průtok krve do vlasových folikulů a urychlit stárnutí pokožky (včetně vlasů).
6. Problémy se štítnou žlázou
Šedivé vlasy mohou být příznakem nesprávné funkce štítné žlázy. Pokud pozorujete rychlé šedivění spolu s únavou nebo řídnutím vlasů, měli byste navštívit lékaře, který vám stanoví diagnózu a případnou léčbu.
7. Masáž pokožky hlavy
Každodenní masáž hlavy může zvýšit průtok krve do vlasových folikulů. Někteří lidé navíc nedají dopustit na techniku, kdy si lehnou tak, aby se hlava nacházela níž než tělo – tato poloha totiž přispívá ke zlepšení krevního oběhu.
8. Studená sprcha
Pokud jde o krevní oběh, používání studené vody při mytí vlasů může stimulovat průtok krve do pokožky hlavy a stáhnout vlasové folikuly. Studená voda také pomáhá uzavřít vlasovou kutikulu a omezit krepatění vlasů.