Hlavní obsah
Finance

30 let od vydání bankovky v hodnotě 5 000 Kč do oběhu

Foto: Zuzka H.

Něco málo k penězům.

Článek

V roce 1993 byla poprvé vydána do oběhu bankovka dodnes nejvyšší nominální hodnoty 5 000 Kč. Motiv této bankovky navrhl a vytvořil Oldřich Kulhánek. Na líci bankovky je vyobrazen T. G. Masaryk - první československý prezident. Na rubu se pak nachází koláž známých a významných českých památek - katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha, kostel sv. Mikuláše na Starém Městě v Praze a další. Bankovka má šedomodrou barvu. Obsahuje množství ochranných prvků proti padělání, jako každá bankovka.

Dnem 1. 7. 2001 skončila platnost vzoru bankovek z roku 1993 v hodnotách 5 000 Kč a 1 000 Kč. Dne 31. 1. 2007 pak končí i platnost vzoru bankovek hodnot 100 Kč, 200 Kč a 500 Kč z roku 1993. Bankovky novějších vzorů stejné hodnoty však zůstávají nadále v platnosti.

A jak vlastně peníze vznikly?

Dříve, před penězi, totiž fungoval směnný obchod. U takové směny jsme si ale nemohli být jistí, zda jsme udělali dobrý a výhodný obchod, nebo jsme prohloupili. Proto se řeklo, že hodnota všeho se přepočítá na stejnou jednotku. Tak vznikly první platidla - mušle, plátno nebo pálené hlíny. Postupem času zvítězily nad všemi platidly drahé kovy. Ty byly vzácné, trvanlivé a hezké, také měly malý objem a daly se dobře dělit a vážit.

První mince vznikly hlavně kvůli vyhnutí se nepraktickému a neustálému vážení prutů a cihel drahých kovů. První mince vznikly v západní civilizaci koncem 7. století před naším letopočtem v Malé Asii, kde se kapky zlata a stříbra označovaly raženou značkou města nebo panovníka a nazývaly se statéry. První české mince - denáry - nechal razit kolem roku 970 Boleslav I.

I mince se ale časem projevily jako nepraktické, a tak přišly první bankovky. Začaly se používat okolo 9. století v Číně. Z papírových směnek se pak časem vyvinuly první státní bankovky s pevnými hodnotami. V Evropě se první bankovky objevily až roku 1661. U nás se vyskytly až za dob Marie Terezie a nesly název bankocetle.

Teprve ve 20. století se bankovky úplně oddělily od drahých kovů. Do té doby jste je mohli kdykoliv vyměnit.

Dnes dávat peníze do banky znamená zároveň i investovat.

Většina plateb se dnes provádí bezhotovostně. Jelikož se však modernizuje placení, modernizují se i podvodníci, kteří se snaží získat vaše peníze. Proto si musíme dávat pozor na podvodné aplikace, sms zprávy nebo e-maily, které nás vyzývají ke sdělení jakýchkoliv citlivých dat k našemu účtu, nebo klikání na odkazy s falešnými webovými stránkami.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám