Hlavní obsah

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Jakub Janda je ředitelem Bezpečnostního centra Evropské hodnoty.

Specializuje se na evropskou politiku vůči Rusku a Číně, zejména na reakci demokratických států na nepřátelské vlivové operace. Mimo své civilní zaměstnání působí jako důstojník Aktivní zálohy Armády ČR v rámci Velitelství kybernetických a informačních sil. Jeho veřejné názory samozřejmě nevyjadřují pozice Armády ČR.

V letech 2016-2017 byl konzultantem českého vládní Auditu národní bezpečnosti na téma vlivu cizích mocností. Od roku 2015 na téma ruských a čínských vlivových operací přednášel nebo poskytoval expertní briefingy ve více než 20 zemích, mimo jiné pro členy Kongresu USA, Politického výboru NATO nebo Zvláštního výboru Evropského parlamentu pro zahraniční vměšování (INGE).

Čtyři měsíce žil v Tchaj-peji, kde v lednu 2022 založil tchajwanskou kancelář Bezpečnostního centra Evropské hodnoty, čímž se organizace stala prvním evropským think-tankem se stálou pobočku na Tchaj-wanu.