Hlavní obsah
Jídlo a pití

„Čepovat pivo jako vy, jsme za měsíc na mizině,“ oponovala jsem na kurzu

Foto: Freepik

Aplikovat rady z kurzu čepování piva by znamenalo, že si nevyděláme ani na slanou vodu a hospoda by šla rychle na buben.

Článek

Je skvělé, když se zaměstnavatel stará o své zaměstnance a umožní jim naučit se něco nového. Třeba zdokonalit se v čepování piva. Myslím si, že mi to docela jde, ale nikdy není na škodu podívat se na své návyky a případně je vylepšit.

To hlavní, co jsem si z kurzu odnesla, byl však spíš úsměv. Mladík z pivovaru, který nás školil, měl od reality opravdu daleko. Hospodu patrně nikdy neměl, nemá a nejspíš ani mít nebude. Pokud bychom plýtvali pivem tak, jak nás učil, byli bychom bez výplat dřív, než bychom si toho všimli.

Jak že je to správně?

Pokud pivo z pípy nemá stálý průtok, v ústí výčepního kohoutu může pěna lehce oxidovat. Je pravda, že takový zbytek host do své sklenice rozhodně dostat nemá. Proto je běžnou praxí lehce otevřít kohout, nechat odtéct trochu, opravdu jen trošku piva s pěnou, a až poté přiložit sklenici. Tím zajistíte, že zoxidovaná pěna je pryč a zákazník dostane to nejlepší.

A co jsem viděla?

Na kurzu jsem viděla podobný postup – ale s jedním zásadním rozdílem. Mladík nechával kohout otevřený mnohem déle. Pivo teklo proudem, nikoli do sklenice, ale rovnou do odkapávače. Prostě přímo do odpadu. Odhadem takhle vyplýtval na jednom půllitru zhruba dvě deci piva. A prý je to tak správně.

Čepovat to jako vy, jsme za měsíc na mizině

Samozřejmě je důležité zbavit se zbytků zoxidovaného piva, ale stejně důležité je myslet na ekonomiku provozu. „Čepovat to jako vy, jsme za měsíc na mizině,“ neodpustila jsem si poznámku.

Mladík byl patrně na podobné argumenty zvyklý, protože měl připravenou odpověď. Prý se to má zahrnout do kalkulace a promítnout do ceny piva. To už jsem nevydržela a musela se smát. Zkoušel si tenhle školitel někdy spočítat, kolik by to stálo? Nejspíš by se nestačil divit.

Kolik by pivo stálo?

U nás stojí půllitr čepovaného piva téměř 60 Kč. Ano, do této ceny je zahrnuto i to malé množství piva, které pustím z pípy, než naplním sklenici. Pokud bych ale používala postup z kurzu a vylila kolem dvou deci na každý půllitr, museli bychom zdražit. A o kolik?

Jednoduchá matematika. Decka piva u nás stojí 12 Kč. Pokud bych každé čepování začínala dvěma deci do odpadu, cena půllitru by stoupla o 24 Kč. To znamená, že by místo 60 Kč stálo přes 80 Kč. A pochybuji, že by si to za takovou cenu někdo objednal.

Byl mimo realitu

Samozřejmě chceme, aby host dostal to nejlepší. Po naražení sudu se pivo odtáčí, a když je sud téměř prázdný, koncové pivo také hostovi nepodáváme. To všechno je standard. Ale plýtvat s každým půllitrem, to už je úplně mimo.

Ať si ten mladík otevře svou vlastní hospodu a do kalkulace zahrne takovéto plýtvání. Jsem zvědavá, kolik zákazníků tam bude mít, až jim půllitr bude nabízet za 80 Kč. Už teď si někteří naši hosté občas postěžují, že 60 Kč je moc. Ale pokud chceme udržet kvalitu a zároveň mít zisk, jinak to nejde.

Anketa

Vadí vám špatně načepované pivo?
Ano, vadí
95,9 %
Ne, nevadí
4,1 %
Celkem hlasovalo 2009 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz