Článek
Vodní dům
Vodní dům byl otevřen v roce 2016. Od té doby jeho expozice návštěvníkům přibližuje význam vody pro lidi i přírodu. To vše na příkladu přilehlé lokality Želivka a vodní nádrže Švihov.
Venkovní část nabízí řadu stanovišť, kde si obzvlášť děti mohou hrát s vodou a ve zmenšené verzi tu sledovat, jak voda prochází krajinou.
Vnitřní expozice je rozdělena do pěti částí.
Začíná se vodním mikrosvětem, kde je možno pod mikroskopy sledovat vodní organismy neviditelné pouhým okem.
Velmi poutavý je vodní makrosvět. Prosklená stěna je tu průhledem do venkovního akvária s rybami, které běžně žijí v českých rybnících. V malých vnitřních akváriích zase můžeme sledovat raka, úhoře a další ryby.
Život v mokřadu zachycuje výjev na břehu rybníka, který je možno doplnit zvukovými vjemy ze sluchátek. Do těch lze, dle libosti, pustit zvuky ptáků, žab a dalších živočichů.
Další část je věnovaná pitné vodě a jejímu koloběhu. Návštěvník tu může zkusit a porovnat chuť různě upravené vody. Stejně tak je tu možno vytvořit vlastní mrak. Prezentováno je tu také to, kolik litrů vody je potřeba k výrobě různých věcí, což má za následek uvědomění si, že voda je nenahraditelná a potřebná naprosto ke všemu.
Závěr je věnován historii a jsou tu k prohlédnutí malby zachráněné z kostela v Dolních Kralovicích. Ten byl zbořen při výstavbě vodní nádrže Švihov.
Prohlídku hráze přehrady je možné si rezervovat přímo ve Vodním domě. Stejně tak i prohlídku opuštěných dálničních mostů.
Hitlerův most
Rezervace prohlídky ve Vodním domě je jediný legální způsob, jak tento most navštívit. Kvůli tomu, že se nachází v prvním ochranném pásmu, je k němu, mimo tyto prohlídky, vstup zapovězen. Dodržování tohoto nařízení je nezřídka kontrolováno policií.
Stavba mostu byla zahájena roku 1939 a v roce 1942 byla zastavena pro nedostatek materiálu. Po válce stavba pokračovala, ale provozu se most nedočkal a byl takřka zatopen vodou v přehradě.