Článek
V posledních letech se na Vánoce objevují stále častěji hlasy aktivistů, kteří upozorňují na etické otázky s tradičními zvyky. Prodejcům kaprů to přidělává starosti, ubývají jim místa k nabízení čerstvých ryb. Obchodní centra ze strachu z nepokojů tuto tradici radši ruší.
Je kapr k večeři opravdu tak velké zlo?
Pro aktivisty ano, protože si vystačí s rostlinou stravou. Často jde o mladé lidi, kteří jsou citlivější povahy. Nemohou snést pocit, že někomu je ubližováno. Proto i když mají zvířata, krmí je živočišnou stravou. Ta se bohužel nemohou bránit.
Osobně mi nevadí si dát jeden pokrm zcela bez masa, nebo naopak. Protože se snažím mít pestrý jídelníček. Ale vynechání jedné či oné suroviny není dle mého úplně správná cesta.
Žít život z cela bez masa není jednoduché, někteří si tuto cestu vybrali dobrovolně, jiní neměli ze zdravotních důvodů možnost volby. Nicméně proč masožravec snese vegana, ale opačně je to tak velký problém? Nemáme právo si vybrat dle svého?
Pokud někdo chce dětem prezentovat Vánoce tak, jak je zažil jako malý, kapr ve vaně je prostě nutnost. Ano, nesmí ho pak pouštět zpět do rybníka. Kapr by stejně uhynul, ale s tím se při koupi musí počítat.
Pomůže kapry nabízet pouze již nafiletované v obchodech?
Jestli je kapr v obchodě nebo z trhů je úplně jedno, přeci jen toho kapra musí někdo nejdříve zpracovat. A pokud víte, že na trhu je parta rybářů z blízkého okolí, proč byste si to nekoupili přímo od nich. Kapr v obchodě může být klidně z jiného státu a čekat na prodej v mrazáku delší dobu.
Je cestou rostlinná strava?
Určitě ne. Vegani i vegetariáni často hlásají, že farmy a sádky ničí životní prostředí. Ale jaksi zapomínají, že na jedno jejich veganské mléko je zapotřebí velké množství mandlí. A pěstují se snad u nás v ČR?
Mají se tradice úplně zatrhnout?
Myslím si, že to není třeba. Tradice se vyvíjejí. Kdysi také nebylo možné mít normální řízek místo kapra k večeři. Naše rodina také minimálně dvacet let nemá o Vánocích kapra. Proč? Často není důvodem týrání zvířat, jak hlásají aktivisté. Jen jim jednou zaskočila kost a už nechtějí riskovat. Což byl příklad i u nás.
Čekají na nás hejtři, když si vyfotíme večeři s masem?
Je mi líto, ale žijeme v roce 2024. Jsme v době „blahobytu“, můžeme si vybrat jakou stravu chceme jíst. Pokud bychom vážně chtěli žít v souladu s přírodou, tak bychom jedli lokální potraviny. A k nim patří i kapr.
Protože i převoz ovoce a zeleniny z druhé strany zeměkoule chtě nechtě zatěžuje planetu. Kdo chce žít tak, aby vše bylo v souladu s přírodou, tak nesmí zapomínat, že člověk je všežravec.
Ať si každý zvolí to, co mu chutná. Tolerujme se a bude nám všem krásně, nemyslíte?