Hlavní obsah
Názory a úvahy

„Svého syna bych na povinnou vojnu neposlala,“ hádala jsem se v diskusích

Foto: Freepik

Mladým by prý vojna neuškodila. Já jsem opačného názoru. Do kasáren ženou mladé muže jen jejich neschopní rodiče a prarodiče.

Článek

Je to už dvacet let, co u nás skončila základní vojenská služba. Ale stále se objevují hlasy těch, kteří by povinnou vojnu znovu zavedli. Pomineme-li to, kolik by taková „sranda“ stála a kolik by povinná základní vojenská služba ukrojila z našeho už tak našponovaného, minusového rozpočtu, zaměřím se spíš na to, zda by vojna k něčemu vůbec byla.

K čemu je vojna?

Dokážu pochopit argument, že dříve nebo později můžeme být součástí ozbrojeného konfliktu. To, co se děje na Ukrajině, ukázalo, že si žádný stát nemůže být jistý ničím. My máme oproti Ukrajině výhodu – jsme v NATO, a v případě útoku na nás bychom tak mohli očekávat pomoc spojenců. To samozřejmě neznamená, že bychom se měli spoléhat jenom na ně. Bránit bychom se museli sami.

Vzhledem k době, ve které žijeme, kde je válečný konflikt možnou realitou, chápu názor, že vojna může být ku prospěchu. Člověk získá nějaké základní dovednosti, které by mu v případě bojového nasazení mohly přijít vhod. Jinak je ale vojna úplně k ničemu.

Svého syna bych na vojnu neposlala

Vojna prý dělá z kluků muže, učí je samostatnosti, zoceluje je, naučí je správnému chování, úctě ke starším a autoritu… bla, bla, bla. Pokud má nějaký mladý muž v těchto oblastech mezery, nemůže za to ani škola, ani absence vojny. Může za to pouze a jenom výchova v rodině. Vojna opravdu nemá a nikdy neměla být náhrada za rodinu. Chápu, že pro některé rodiče je pohodlné nestarat se o dítě, nevychovávat ho a doufat, že to za ně udělá stát – nejprve škola, potom vojna. Jenže takhle by naše společnost fungovat neměla.

„Svého syna bych na vojnu neposlala,“ hádala jsem se v diskusích. Jedinou výjimkou by byla reálná hrozba válečného konfliktu. Jinak v tom nevidím naprosto žádný důvod. K samostatnosti ho umím vychovat sama. Nepotřebuji, aby to za mě dělal stát. Jestli má nějaká generace problém s tím, jak se chovají mladí, ať začne u sebe. Právě oni (prarodiče, rodiče) totiž ty mladé vychovali, anebo vychovali jejich rodiče, kteří pak v podobné výchově pokračují.

Také jsme byli mladí

Všichni jsme četli Rychlé šípy a buďme upřímní: Mirek Dušín, vzor veškeré ctnosti, i v našich časech působil spíš jako sci-fi postava. Málokdo byl jako on. Měli jsme své zájmy, hlavu i záliby, dělali jsme průšvihy. Už jenom to, že jeden chodil jako „somrák“ a druhý jako „depešák“, starší generaci vadilo. A že současní mladí revoltují úplně stejně? Tak to bylo, tak to je.

Že existuje mezigenerační konflikt, není výsadou dnešní doby. Je to zkrátka běžná věc. A pokud mladí něco neumí a nejsou samostatní, není to věc vojny. Je to jen a pouze věc rodičů. Takže, milí rodiče a prarodiče, pokud jste selhali vy, nechtějte teď po státu, aby vaše napáchané škody napravil. Já bych svého syna na vojnu nedala, není k tomu důvod. Pokud vy ano, očividně jste selhali! A protože máme profesionální armádu, nic vám nebrání své děti tam přihlásit.

Anketa

Měla by se zavézt povinná vojna?
Ano, měla
51,1 %
Ne, neměla
48,9 %
Celkem hlasovalo 47 čtenářů.

Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/magazin-janovice-nikdy-vice-povinna-vojna-pred-20-lety-skoncila-vrati-se-kvuli-novym-valkam-266756, https://medium.seznam.cz/clanek/daniel-zajic-povinna-vojna-byla-jedna-z-nejvetsich-hlouposti-66152

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz