Článek
Strom se na na nás usmívá, sníh na kmeni stromu vypadá jako starý muž s vousy, kohoutek v koupelně vypadá jako veverka z pohádky Doba ledová, káva v hrnečku má oči a úsměv od ucha u uchu. Pokud takové věci kolem sebe vidíte také, buďte v klidu. Je to naprosto normální jev zvaný Pareidolie.
Lidské postavy, obličeje nebo zvířata vidíme kolem sebe v různých věcech. Vidíme věci jinak než ve skutečnosti jsou, přesto se nejedná o optický klam. U Pareidolie jsme si vědomi, že jde o iluzi díky naší fantazii. Slovo Pareidolie pochází z Řeckého jazyka, kdy slovo „para“ znamená falešný a "eidos"znamená podoba nebo tvář.
Lidský mozek je předurčen k tomu rozpoznávat tváře. Stačí mžik a mozek si sám dotvoří rysy k tomu, co samo o sobě má jen určitou podobu. Pareidolii je možné vidět úplně ve všem. Ovoce, pivní pěna, příroda, mraky na obloze, káva aj. Existuje i sluchová Pareidolie, rorýs létající na sídlišti volající „sýr“. Nebo křepelka štěbetající „pět peněz“. I tekoucí voda ve sprše nám často přijde, jako bychom slyšeli za dveřmi koupelny řeč.
Pareidolie je nápomocná psychologům. Psychologové dělají tzv. Rorschachův test inkoustových skvrn. Rorschach vytvořil kartičky s různými skrvnami. Část kartiček je barevná a část černobílá. Tento test se provádí při diagnostice schizofrenie a jiných duševních poruch. Depresivní jedinci mají tendenci ke kratší odpovědi. Neurotici zase vykazují silnější emoční reakce na barevné obrazce.