Článek
Když Andrej Babiš v roce 2011 vstupoval do politiky, měla jsem jako mnozí další velká očekávání. Miliardář před šedesátkou, který už si nemusí nic dokazovat a do politiky nejde pro peníze, zněl až příliš dobře. Tak jsem mu hodila hlas, a potom ještě ve volbách v roce 2017.
Jenže už jsem prozřela. Ukázalo se, že Andrej Babiš nešel do politiky proto, aby pomáhal lidem a zlepšoval Česko. Dnes jsem přesvědčená, že kandidoval hlavně ze sobeckých důvodů, aby upevnil své postavení a získal ještě větší vliv i peníze. Na lidem, kteří mu ve volbách hází hlasy, mu ve skutečnosti moc nezaleží, i když se to snaží na politických mítincích a setkáních dobře předstírat.
Proč si to myslím a proč mu už nikdy žádný hlas ve volbách nehodím? Také vás to zajímá stejně jako spoustu lidí v mém okolí? Chcete znát tři důvody, kvůli kterým se jsem rozhádala se svými vlastními rodiči?
Dobře, tady je máte.
Důvod první: Extrémní názorové otočky
Je jasné, že není možné zastávat stejný názor na různé věci po celý život. Změna je běžná, hlavně v politice, protože svět i ekonomika se vyvíjí. Ale názorové otočky o 180 stupňů odmítám a nejsou důvěryhodné. Nejde přitom o drobné názorové změny, třeba jestli se má zvyšovat důchodový věk nebo jestli by ministři a další důležití politici měli umět anglicky, či nikoliv.
Nelíbí se mi, že Babiš začínal jako liberál, ale postupně se přes sociálního demokrata stal konzervativním národovcem, o čemž svědčí i to, že se v Evropském parlamentu spojil s Viktorem Orbánem a dalšími politiky stejného smýšlení. (Pomíjím nyní to, že před rokem 1989 byl komunistou.) Kdyby byl jeho kamarádem francouzský prezident Emmanuel Macron, dnes tíhne k Marine Le Penové, která stojí na jiné straně politického spektra. Dříve označoval Václava Klause za největší polistopadové zlo, dnes ale názorově souzní a společně se fotí.
Takže vždycky říkám, že když Babišovi dnes hodíte hlas, už zítra vás to může mrzet, protože změní politický názor a začne prosazovat něco úplně jiného. Teď po volbách se něco takového děje třeba u Green Dealu.
Důvod druhý: Neplnění volebních slibů
Těch předvolebních slibů už bylo tolik, než nemá smysl všechny vyjmenovávat. Stačí si přečíst jen jeho předvolební knížku „O čem sním, když náhodou bdím“. Já jsem ji od něj dostala před volbami v roce 2017 a proto jsem ho volila. Jistě, škarohlídi řeknou, že ji asi nepsal a možná ani sám nečetl. Ale je pod ní podepsaný a to něco znamená.
Byl premiérem čtyři roky, ale neudělal skoro nic z toho, co v knize slíbil. Někdy působí dokonce až neuvěřitelně, jak dnes odmítá to, o čem před pár lety sám snil. Sdílení bytů, chat a aut? Dnes neexistuje, je to pirátské zlo. Velké vize a učení se o kolonizaci Marsu? Dnes odmítá i českého kosmonauta ve vesmíru. Budování světových sportovišť, třeba bruslařské haly pro Martinu Sáblíkovou? Dodnes nestojí. Mohli bychom pokračovat, ale bylo by to úmorné.
Důvod třetí: O lidi mu vůbec nejde
Ráda bych věřila tomu, že Babišovi na lidech záleží, ale nemohu najít žádný solidní argument, proč bych si to měla myslet. Začíná to už tím, jak nepěkně se choval ke svému synovi z prvního manželství. Když vám nezaleží na vlastní rodině, proč by to u neznámých lidí mělo být jinak?
Jistě, Andrej Babiš dává lidem spousty peněz, ale nikdy to není z vlastních peněz. Plat poslance sice posílá samoživitelkám, ale ten dostává od státu. Nadace Agrofert, kterou se rád chlubí, sice v roce 2022 poslala na dobročinné účely přes 83 miliónů korun, ale zároveň jeho podnik čerpá stovky milionů a v některých letech i miliardy korun na dotacích. Je otázkou, jaký byl měl Agrofert vůbec zisk, kdyby podnikal bez dotací. A bez zisku by asi ani žádná nadace neexistovala.
Vůbec nejhorší jsou poslední dva roky, kdy v Česku zažíváme šílenou inflaci. Babiš na ni nadává, kudy chodí, pořád mluví o drahých potravinách a jak je to nesnesitelné. Tak proč nezakročí, když je Agrofert jedním z největších výrobců potravin v zemi? Ano, možná řekne, že podnik není jeho a je ve svěřenských fondech, ale to neberu. Kdyby chtěl, tak něco udělá. Ale místo toho se rád kouká, jak v roce 2022 měl Agrofert rekordní zisk.
Zdroje k článku: