Článek
Debatu o veřejnoprávní tvorbě v uplynulých dnech rozvířil podcast Slast, který v Českém rozhlase připravuje novinářka Linda Bartošová. Mělo by se něco takového financovat z peněz daňových poplatníků, nebo už je to za čárou? Já osobně si myslím, že ano, a adepty na zrušení bych hledala úplně jinde.
Je evidentní, že tvorba České televize a Českého rozhlasu se v posledních letech rozrostla do neúměrné velikosti. Přitom si obě média opakovaně stěžují na to, že jim koncesionářské poplatky přestávají stačit. Například ředitel České televize dokonce říká, že když se poplatky nezvýší, budou se rušit některé kanály.
Není to vůči lidem férové. Lidé musí podle zákona platit na veřejnoprávní televizi a rádio, a to i v případě, kdy tyto služby nevyužívají. Stačí vlastnit televizní nebo rozhlasový přijímač a v budoucnu má dokonce stačit pouhé vlastnictví mobilního telefonu. Rozhodovat o tom, jaké pořady se za koncesionářské poplatky vyrábí, ale může jen úzká skupina lidí přímo v těchto médiích. Proč do obsahu vysílání nemohou zasahovat i diváci a posluchači?
Jen důležité věci pro lidi
Například Česká televize by podle mého názoru měla zajišťovat zprávy, politické diskuse, předvolební vysílání a analýzy aktuálního dění v této zemi i ve světě. Měla by informovat o tom, co se děje, když nastane nějaká katastrofa nebo krize. Měla by také zajišťovat vysílání pro hendikepované lidi, třeba pro neslyšící, a vysílání pohádek pro děti. Také by měla vysílat sporty z olympiády nebo mezinárodních sportovních klání, kde má Česká republika své reprezentanty. Myslím si, že tohle všechno zvládá docela dobře.
Je zkrátka nutné dělat jen to nejnutnější, co sleduje nejvíce lidí a také co je nutné v době, kdy se děje něco nečekaného, třeba povodně. Pak je nutné zajistit služby těm, kteří jsou znevýhodněni, třeba neslyšící nebo nemohoucí senioři.
Tady by ale veřejnoprávní média měla skončit. Stávající koncesionářské poplatky by tuto základní službu měly dostatečně pokrývat a je dokonce možné, že vysílání a produkce v takovém rozsahu by vyšlo levněji. Diskuse o tom, jestli je nutné koncesionářské poplatky platit, by se tím utnula, protože s touto základní veřejnoprávní produkcí by pravděpodobně souhlasila většina občanů.
Konec StarDance a jiných zbytečností
Ostatní produkce by se mohla úplně zrušit. Mám na mysli nejrůznější zábavné pořady, jako jsou například taneční StarDance. Jde o velmi drahý pořad, který jen přináší tanec celebrit. Jaká je v tom veřejnoprávnost? Skončit by měly i různé další soutěže jako Kde domov můj? nebo zbytečné talk show jako Všechnopárty a Koptashow. Tyto pořady nejsou nezbytné, patří na soukromé stanice a neměly by se platit z koncesionářských poplatků.
Stejně tak by měla skončit produkce různých seriálů, ať jde o stále se opakující detektivky a krimi, nebo vztahové záležitosti jako Doktor Martin nebo Strážmistr Topinka. Nevidím jediný důvod, proč by měla Česká televize z veřejných a povinně placených peněz točit zábavné seriály, které samy o osobě nejsou hodnotné, ale jde pouze o zábavu. Ať je klidně točí, ale na komerční bázi. Může si klidně zřídit vlastní placený kanál nebo streamovací službu, kterou by si lidé mohli předplácet, podobně jako to dělají Nova nebo Prima, a lidé si vyberou, co jim stojí za to, aby si to měsíčně platili.
Česká televize i Český rozhlas jsou média financovaná z peněz, které musí české domácnosti a firmy povinně platit. Za to jim má dávat základní servis a v nepotřebné tvorbě by se měla zásadně krotit. Jinou cestu pro lepší a dlouhodobější udržitelnost nevidím.