Článek
Přežití monarchie po první světové válce by mohlo zadržet rozmach nacistického Německa a následnému rozšíření vlivu Sovětského svazu do Evropy. Velká říše dokáže na politickém a hospodářském poli více než malý stát. Aby ale měla monarchie v čele s Rakouskem šanci, muselo by jít o monarchii typu Británie s rovnými právy pro všechny národy. Ty by stejně měly své parlamenty a vysokou míru autonomie. Centrální vláda ve Vídni v čele s premiérem by byla vůdcem federativní monarchie. A císařská rodina a císař by byl jen symbol jako je tomu dnes ve Velké Británii.
Zavražděný následník trůnu František Ferdinand d'Este byl pro liberální přístup k národům nacházejícím se pod habsburskou korunou.
Rozlohou 676 615 km2 by se jednalo o největší stát v Evropě. Počtem obyvatel 57 152 000 bychom byli na páté příčce za Německem, Francií, Velkou Británií a Itálií.
V českých zemích by byly úředními jazyky čeština a němčina. Na federální úrovni by byla němčina. Ve školách by byl velký důraz na jazykovou vybavenost, aby se státy v monarchii domluvily. V posledních letech by se vyučovala samozřejmě i angličtina jako globální jazyk, jak tomu je dnes.
Ekonomika císařství: HDP na hlavu by bylo asi 42 000 dolarů, průměrný obyvatel Rakouského císařství by byl bohatý jako průměrný Francouz. Je však důležité slovo průměrný, jednotlivé státy monarchie by se lišily. České země by ale díky průmyslu patřily snad k těm šťastnějším. Tak bychom mohli být na úrovni Rakouska nebo Německa.
Vše je to jen otázka „co by kdyby“. Jisté je jen to, že bychom nenadávali na Brusel, ale jako za starých časů na Vídeň.
Zdroje:
https://www.stream.cz/kdyby/co-kdyby-se-rakousko-uhersko-nerozpadlo-64660477
https://www.stream.cz/kdyby/co-kdyby-dnes-stale-existovalo-rakousko-uhersko-64799293
https://zoom.iprima.cz/historie/alternativni-historie-co-kdyby-se-rakousko-uhersko-nikdy-nerozpadlo