Hlavní obsah
Aktuální dění

Krize bydlení v Česku, stává se nedostupné. Politici musí rychle jednat.

Foto: pixabay.com/

Bytová krize v ČR

Bydlení se zejména ve velkých městech stává nedostupným. Ceny nemovitostí jdou do astronomických hodnot. Povolování staveb trvá neúměrně dlouho.

Článek

Drahé nemovitosti

Velkou překážkou je složitá legislativa, kvůli které trvá stavební povolení neúměrně dlouho. ČR patří z hlediska komplikovanosti povolovacího procesu k nejhorším zemím na celém světě. Digitalizace v tomto oboru naprosto selhala a je to naprostá ostuda.

Viceguvernér ČNB řekl: "Byty v tuzemsku jsou nadhodnocené o 60 procent. Příští rok ceny porostou zhruba o pět procent.

V listopadu se průměrná celorepubliková cena sedmdesátimetrového bytu poprvé v české historii přehoupla přes pět milionů.

Zatímco třeba Švédi či Finové mohou koupit průměrně velký byt za osm ročních platů, Češi jich potřebují třináct, což představuje pátý nejvyšší počet v EU.

Drahé hypotéky

Aby toho nebylo málo ceny hypoték jsou delší dobu taky vysoké. Průměrná měsíční splátka je nyní 21 300 Kč. Na hypoteční úvěr již dosáhne jen někdo. A ten někdo musí doufat, že mu vydrží příjem. Zadlužení je zkrátka vždy rizikové.

Nedostupné bydlení

Krize bydlení nepřispívá mladým lidem k tomu, aby se osamostatnili. Navíc mít vlastní rodinu znamená vetší a tím pádem dražší nemovitost. Jeden z důvodů proč je nízká porodnost. Tímto se dostáváme do dob první poloviny 20. století, kdy v jednom bytě bydleli i tři generace. Do Česka se vrací trend vícegeneračních domácností.

Nájemní bydlení nic moc neřeší, protože se nájemné neustále zvyšuje.

Malá podpora pro mladé

Nejsou žádné výhody pro mladé lidi. Nemají třeba nižší úroky na hypotéky nebo dokonce bezúroční půjčku na bydlení od státu. Pokud člověk nemovitost nezdědí, je její pořízení velmi těžké až nemožné.

S nemovitostmi, kterých je už tak málo, by se mělo nakládat hospodárně. Například hodně zdanit delší dobu prázdné byty. Oživit nápad Pirátů kontrolovat elektroměry, zda jsou nebo nejsou obývané.

Řešení potrvá roky

Řešení krize není krátkodobé. Zejména je potřeba zlepšit a zrychlit legislativu povolovacího procesu. Zdanit krátkodobé pronájmy typu Airbnb a dlouhodobě nevyužívané nemovitosti. Podporovat mladé lidi bezúroční půjčkou nebo dotovanou hypotékou od státu.

Pomoct může také lepší infrastruktura. Jednou z cest mohou být vysokorychlostní tratě, protože pokud nebudou muset lidé nutně bydlet v Praze, ale dostanou se do ní například za 20 nebo 30 minut, tak opravdu nebudeme potřebovat stavět tolik bytů.

Zdroje:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-rozhovory-na-hypoteku-musi-mit-domacnost-prijem-90-tisic-cisteho-rika-frait-z-cnb-266165#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=1axRcgYp2QS-202412111042&dop_id=266165&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=abtest244_hpdop_comments_varAA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

https://www.hypoindex.cz/clanky/bytova-krize-v-cesku-cesta-je-dlouha-a-trnita/

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-digitalni-systemy-stavebniho-a-uzemniho-rizeni-jsou-mimo-provoz-265515

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz