Hlavní obsah
Práce a vzdělání

Mystery shopping: Špehování jako dobrý přivýdělek

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: TAI-Design / Pixabay

Ilustrační obrázek.

Ačkoliv svoji práci máte rádi a děláte ji opravdu poctivě, seč můžete, tak se čas od času přihodí, že máte den „blbec“.

Článek

Napřed si doma zapomenete vestu s logem firmy, kterou jste si vezli domů vyprat, přitom vás bolí v krku, tak popíjíte nějaký ten lektvar, který máte hned vedle kasy na prodejně, do toho zákazníci strašně přehrabali stojan s časopisy, nemáte vůbec náladu, po úsměvu ani památky a na výhodné nabídky, které máte nabízet si ani nevzpomenete. Pochopitelně vůbec netušíte, že na vás firma najala špióna. Špión poslal hlášení a máte padáka.

Je to naprosto běžná praxe různých obchodních řetězců, lékáren, trafik, prodejců energií, bank nebo třeba autosalónů. Zaměstnanec prostě musí šlapat jako hodinky. Vedení si zadá požadavky na firmu, která se zabývá těmito prověřovacími metodami a ta rozešle nabídky svému týmu špiónů. Ti si je rozeberou. Někdy se proplácí i cestovné, pokud má špeh zakoupit výrobek, je mu proplacen a pochopitelně po podání podrobného hlášení je náležitě odměněn. Tu si „pracovně“ zajde na večeři, tam se zajímá o možnost sjednání pojištění, támhle si koupí cigára a sleduje. Má přesné instrukce, někdy dokonce pořizuje nahrávku. V některých případech se na konci odhalí a vysvětlí, že zrovna proběhla kontrola, jindy odchází jako by se nechumelilo. Tým špehů je rozmanitý. Nemáte žádnou šanci je poznat. Musí sice ovládat trochu počítačovou techniku, bez ní by to nešlo, ale tu dnes zvládne i sedmdesátiletá penzistka. Takže nikdy nevíte, kdo po vás jde. Je to ten nesmělý studentík? Tamten upocený tlouštík nebo ta mamina s kočárem?

Řeknete si, že se jedná o nestoudné estébácké praktiky a ani jim nemůžete věřit? Ale ano, je to tak. Pořádek musí být a zaměstnavatel má právo vědět, jestli podřízení pracují, jak mají. Vždyť běží i reality show Utajený šéf. Aby to bylo pro diváky zajímavé, role špeha se ujme sám vlivný vedoucí v převleku. Tam spíš sonduje, co si řadoví zaměstnanci myslí o vedení, jak jsou spokojeni, ale pokud narazí na nějaké nekalé praktiky, tak jistě také vyvodí důsledky. Ať už přímo před kamerou, nebo až bez její přítomnosti.

Tady ovšem nejde vůbec a názory zaměstnance nebo snad jeho spokojenost s prací. Tady jde jen ryze o pracovní výkon. Každá prověrka má jasně daný průběh. Může se sledovat čistota prostor, uspořádanost a přehlednost, stav prodejního pultu, předpisové oblečení, znalost prodávaných produktů, milost a vstřícnost, dodržení nastavených postupů při jednání se zákazníky nebo třeba předvedení akční nabídky. Po splnění úkolu se sepíše velice obsáhlý formulář, který detailně přiblíží průběh celé akce. Přiloží se fotodokumentace a nahrávky.

A špión se už těší na odměnu. Pochopitelně se tato profese, kterou si přivydělávají stovky až tisíce lidí, nejmenuje špiónství či špehování. Název zní honosně po anglicku. Je to mystery shopping.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz