Hlavní obsah
Aktuální dění

Na lyžák od letoška s příspěvkem od pojišťovny

Foto: PublicDomainPictures / Pixabay

Lyžařský kurz pro první stupeň. Ilustrační foto.

Pojišťovny si stěžují, že nemají finance, a ministr Válek přitom podporuje vlekaře. Čtete správně - ne lékaře, ale vlekaře.

Článek

Naprosto nesmyslný přežitek, lyžařský kurz, je od letošního roku podporován příspěvkem zdravotních pojišťoven.

Na léčbu těžce nemocných v pojišťovnách peníze chybí, musí se pořádat veřejné sbírky, ale když se chce, tak náhle je i na vyhazování peněz okny. Školy pořádají i kurzy plavecké, ale ty svůj smysl mají. K vodě chodíme, jezdíme k moři a koupeme se. Pokud nebudeme umět plavat, tak se utopíme. Plavání je prostě dovednost, kterou naprostá většina z nás po celý život aktivně využívá. Ovšem lyžování to přece není. Bez umu lyžařského se ve zdraví obejdeme, na hory beztak většinou nejezdíme a mnohdy je lyžák našim jediným pokusem spřátelit se s lyžemi.

Zatímco dříve bylo lyžování oblíbeným vcelku masovým sportem, dnes se zájmy roztříštily a lidé zlenivěli, raději jedou na pasivní dovolenou k moři. Objednat si horský pobyt předem, je navíc sázka do loterie, můžete se klidně místo lyžování brodit bahnem a to za nehorázné peníze.

Ale lyžáky jsou tu stále. Povinné nejsou, jenže nedopřejte lyžák svému dítěti, které o něj tak stojí. A nejde mu přitom vůbec o lyžování. Jde o třídní akci, na kterou se těší, a když prý nepojede, bude vypadat jako socka. Ani jedno z mých tří dětí, které lyžařskými kurzy prošlo, si na žádné lyžování nikdy potom už nevzpomnělo. Pochopitelně si z pobytu odnesly spoustu krásných zážitků, ale ty o lyžování nebyly.

Přesto lyžáky jedou dál a dokonce jsou podporované ministerstvem zdravotnictví, které neskutečně skučí, že má málo peněz. Ministr Válek dokonce navrhoval příspěvek na lyžařský kurz 7000 Kč, nakonec prošly 2000. Jsou to prostě zbytečně vyhozené peníze za naprosto zbytečný kurz. Kdo ho dětem zaplatit chce, tak zaplatí klidně celý, kdo na něj nemá, tak to dva tisíce nezachrání.

A kolik tedy stojí vlastně takový kurz? Ceny se mohou podstatně lišit. A to je klíčové. Podíváme se na různé školy, jak to mají ony:

Sedmáci z pražské Lupáčovy základní školy jeli koncem března do Pece Pod Sněžkou. Ubytování v chatě s jídlem je stálo 5600 Kč. O dopravě zmínka není, ale předpokládám, že doprava je zahrnuta v této ceně. Plus na místě platili 2300 na permanentku. Celkem 7900 Kč + půjčení vybavení a nezapomenout na kapesné. A vyjde nám cena 10 000 Kč.

Gymnazisté z Rakovníku vyrazili do Jánských lázní. Cena kurzu 5500 Kč. Při předpokladu že v Jánských lázních může být levnější skipas, tak jsme na konečné ceně lehce pod 10 000 Kč.

Střední škola, složená z průmyslovky, obchodky a jazykovky ve Frýdku-Místku už naplánovala lyžák na příští leden. Studentů je hodně, kurzy jsou tudíž tři. Některé třídy jedou do ubytovny v rekreačním středisku Bílá v Beskydech, jiné tamtéž, ale do hotelu. Jak se rozhodlo, která třída pojede kam, je záhadou. Ti z ubytovny mají v ceně skipas, ale budou jíst jen 3× denně. Studenti v hotelu se najedí 4× denně, ale o skipasu v celkové ceně není ani řeč. Pro obě skupiny je uvedena stejná cena 6500 Kč. Plus pochopitelně výbava a kapesné. Studenti z ubytovny si zalyžují asi za 8600 Kč a ti z hotelu za 10 600 Kč.

No a pro děti bohatých rodičů připravila tato škola lyžovačku v Rakouském hotelu s polopenzí. Cena včetně skipasu 9750 Kč. Což se zase zdá být celkem fajn, jenže do večeře by adolescenti padli hlady, musí si koupit něco k jídlu, takže počítejte s kapesným alespoň dva tisíce. A jsme na ceně 12900 Kč. A pozor. Ti lyžují jen tři dny.

Vsetínské děti jezdí na lyžáky dokonce už od první třídy. Letos byly ve Ski areálu Bílá za 3590 Kč. Každý den lyžovaly 2,5 hodiny a výbava byla k zapůjčení na místě za 690 Kč na pobyt. Skipas pochopitelně nepotřebovaly. Když připočteme přiměřené kapesné 500 Kč, tak tyto děti, respektive jejich rodiče stálo pět dní na horách pěkných 4780 Kč.

A my všichni těmto dětem nyní díky ministru Válkovi přispíváme na tuto zbytečnou aktivitu. Kolik z těch dětí se na hory bude vůbec vracet a lyžovat? A proč by si vůbec v tom případě neměly zaplatit trenéra vlastního? Proč školy tyto kurzy ještě pořádají? A jak k tomu přijdou pacienti, kteří jsou vyřazeni z léčby, na kterou pojišťovna nemá peníze?

Proč škola nezorganizuje pobyt v přírodě, kde by bylo od každého něco? Poznávání historie návštěvou hradu, seznámení s okolní přírodou a pochopitelně sportovní aktivity. Dejme tomu fotbal, volejbal, rafty, cyklistika a důležitá orientace v terénu.

Ale to je marné, na lyžáky se jezdilo a jezdit bude. A kdo nejede, bude socka.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz