Článek
Funkcionalismus hraje prim
Chcete, aby vám váš nábytek i styl připomínaly dobu dávno minulou? Pak klaďte důraz na jednoduchost. Architektonický styl nazývaný funkcionalismus tuto dobu vyjadřuje zcela přesně. Žádné ozdobné ornamenty, ani další znaky překonaného secesního stylu byste v prvorepublikových domácnostech většinou nenašli. Jen obyčejné tvary, skromný styl, funkční a minimalistický nádech.
Mezi těmi nejznámějšími funkcionalistickými stavbami by se daly jmenovat např. pražský Veletržní palác, Mullerova vila v Praze na Ořechovce, nebo také známá brněnská vila Tugendhat. Právě zde najdete geometrické tvary, jenž střídají ostré linie s těmi oblými. Nic výrazného, ale přesto na první pohled něco, co osloví zrak téměř každého.
Jak se nejlépe zařídit ve stylu první republiky
Oslovují vás vysoké stropy či pestrobarevné vzory na papírových tapetách? Pak povolte uzdu fantazii a nechte se na chvíli unést krásnými velkými prostory. Nábytek z masivu, z pravého dřeva, které dnes už ve svých domácnostech často postrádáme, byl typickým znakem prvorepublikového bydlení. Nechyběly ani prvky z chromu či kovu.
Bytelné skříně, které olizovaly doslova až stropy malebných bytů, samy zdobily docela jednoduše celý prostor interiéru. Linoleum i dřevěné podlahy bez koberců byly tehdy také velmi žádané.
Nechyběly ani velké prostory v knihovnách, prosklené stěny, jež odrážely při svitu slunečních paprsků odlesky do celé místnosti. Čalouněná, hluboká křesla, do nichž se člověk sladce ponořil, byla měkká a velmi pohodlná. Stěny pak zdobily velké obrazy umělců nebo jejich kopie, na něž se člověk nemohl vynadívat.
Úspora prostoru
Sklápěcí stolky, úložné prostory či výklopná lůžka na spaní zkrátka v domech za první republiky většinou v bytě nechyběly. Nábytek, který nesloužil nikdy jen jednomu účelu, byl u lidí velmi populární. Skladné byly často také některé stolky či sedadla. V předsíních pak nechyběly ani vysoké odkládací stěny na oděvy, deštníky, boty apod. S prostorem v interiéru se zkrátka počítalo pro velký počet lidí.
Jak na koupelnu
Koupenu nechte čistě bílou. Nehledejte v ní žádnou složitost. Prvorepublikový nádech ji dodá jistě výrazné masivní zrcadlo, tvarovaná velká vana a rustikální baterie. Chybět by neměly omyvatelné tapety ani toaletní stolek, na který mohou dámy odkládat vše potřebné.
Jak zařídit prvorepublikovou kuchyň
Na podlahy položte nejlépe čistě bílou dlažbu, stěny ozdobte nejlépe pruhovanými tapetami, či geometrickými tvary. Do vaší kuchyně pak pořiďte nejlépe bílé nádobí s nádechem zlatých příborů. Držte se hesla, že méně je mnohdy více. Užijte si vzpomínek na dobu dávno minulou a nechte do vašeho interiéru přinést alespoň kousek této doby.
Koukněte se na půdu nebo do sklepa
Možná při průzkumu vaší půdy objevíte něco, co bude alespoň trochu připomínat tuto dobu. Čalouněné křeslo nebo obyčejný konferenční stolek s mramorovou či skleněnou deskou udělá radost. Nezapomeňte snést z půdy dolů ani vysoké porcelánové vázy, sochy nebo dlouhá zrcadla která prostor ještě o trochu zvětší. Na strop zavěste nejlépe křišťálový či porcelánový lustr po vašich předcích. Dokouzlí celou kompozici a vy se budete alespoň trochu cítit jako ve filmu s Vlastou Burianem.