Článek
Obdarovává se nejen na konci školního roku, ale i na Vánoce, pololetí, den učitelů a učitelka svátek.
Ne všichni vždy nosili mimo konce školního roku, ale u nás většina přinesla i u těch dalších příležitostí. Hlavně se to tedy týkalo školky a nižší stupeň.
Dárek na Vánoce mi přišel ještě v pohodě. Je to hezké, když si vzpomeneme na ty, co máme rádi. Vybírá se i dobře, protože vánočních dobrot je hodně a v krásných dárkových obalech. Jelikož mám více dětí, tudíž i více obdarovaných učitelů, musela jsem vybírat někdy i s ohledem na cenu. Sice mě nepřekvapili rodiče, kteří byli movitější a dali třeba větší dárek, ale někdy to bylo až přehnané. Tak drahé dárky jsme si nedávali ani doma s partnerem.
Naopak na konci roku to bylo s dárkem horší. Od dávání kytek jsem upustila už po druhém roce, když jsem viděla, co děti dělaly s kytičkami ještě než je šly předat. I mně samotné se podařilo kytky shodit, když jsem je vezla na korbě kočárku, i přesto, že jsem se snažila být opatrná. Učitelky stejně o ty kytky nestály. Kolikrát i naznačovaly, že odjíždějí hned po vysvědčení pryč, že si kytek neužijí. Od té doby jsem to většinou řešila opět nějakou dobrou bonboniérou.
Jednou přišel syn s tím, že učitel sladké nejí a že spolužáci mu dávají alkohol a on nechce tentokrát dávat sladkost, ale taky alkohol. Tak jsem se ptala, co tedy mám koupit jestli víno. A syn že buď slivovici nebo pivo. I Když jsem nevěděla, jaké pivo má učitel rád, nakoupila jsem více druhů a dárkově zabalila. Přišlo mi to víc v pohodě, kdyby náhodou děcka napadlo to vychlemtat, než poslat láhev tvrdého. Minulý rok přišla zase mladší dcera s tím, že paní učitelka chce na konci roku láhev vína a že všichni spolužáci jí budou dávat víno. Paní učitelka si řekla i přímo o to, jaké víno chce. A já jsem měla tentokrát už dilema, jestli je to vůbec vhodné, aby děcka nosila učitelům alkohol….