Hlavní obsah
Lidé a společnost

Snímek znetvořené Aishy kdysi obletěl svět: O nos a uši přišla kvůli útěku od manžela

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: =mc2, CC BY-SA 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0>, via Wikimedia Commons

Fotografie Aishy na výstavě World Press Photo, rok 2011

Dvanáctiletá Aisha Mohammadzai byla provdána za bojovníka Talibánu. Když už nechtěla snášet týrání ze strany manželovy rodiny, rozhodla se utéct. Čekal ji však krutý trest v podobě uříznutí uší a nosu. Snímek její znetvořené tváře je světoznámý.

Článek

Ve 12 letech ji provdali za bojovníka Talibánu

Aisha Mohammadzai, která je dnes známá jako „Bibi Aisha“ (bibi znamená dáma), se narodila v roce 1991 v Afganistánu. Osud k ní byl krutý. Jako malá přišla o matku, a když bylo Aishe pouhých 12 let, domluvil se otec s jedním z bojovníků radikálního hnutí Talibán, že mu dívku dá za ženu. Jejich sňatek měl urovnat spory mezi rodinami, kdy jeden dívčin příbuzný spáchal vraždu, a takto měl být jeho skutek odčiněn. Aisha ani nevěděla, kdo je její nastávající, ale neměla na výběr, a byla nucena se vdát. Po sňatku ji čekalo peklo na zemi.

Musela se přestěhovat k manželově rodině, kde denně snášela týrání a zneužívání ze strany tchána a švagrů. Aisha jim celé dny sloužila a po nocích přespávala v přístavku pro zvířata. Bezradná Aisha se neměla jak bránit. Po dvou letech, co snášela toto příkoří, se odhodlala k útěku. O pomoc poprosila sousedy. Nakonec byli všichni ale zatčeni tamní policií. Aishe to ovšem nevadilo, nakonec sice skončila ve vězení, ale v její těžké životní situaci to pro ni tehdy bylo vykoupení. V rozhovoru uvedla, že alespoň zde dostávala dobré jídlo a nikdo ji nebil. Po pěti měsících strávených „pod zámkem“ však přišel šok.

O nos a uši přišla kvůli útěku od manžela

Pro Aishu si do věznice přišel její tchán, kterému se povedlo policisty podplatit. Rozhodně však za tím nebyly žádné dobré úmysly. Útěk dívky byl vnímán jako „zostuzení rodiny“ a následoval za něj trest. Bylo rozhodnuto, že Aisha přijde o nos a uši. Její manžel spolu s tchánem a dalšími muži z rodiny Aishu odvlekli do hor, kde jí uřízli nejprve uši a poté nos. Pak jí řekli, že doufají, že tu noc zemře. Posléze dívka omdlela, když se probudila, přišlo jí, jako by měla nos plný studené vody, to ovšem byla její krev. Nebohá Aisha se ale nehodlala vdát. Zoufale se snažila vyhledat pomoc, ale její vlastní strýc ji odmítl vpustit k němu domů. Naštěstí se nakonec s pomocí dědečka dovedla dostat do americké základny, jejíž součástí byla i nemocnice. Zde jí lékaři zachránili život. V nově nalezeném útočišti strávila devět měsíců.

Snímek vyhrál cenu World Press Photo

Časem se o silný životní příběh začala zajímat i média. V roce 2009 o ní napsal deník The Daily Beast. Její osud nebyl lhostejný americké nadaci The Grossman Burn Foundation, která se nabídla, že dívce zajistí operaci v USA. Nejprve bylo však potřeba vyřídit úřední formality a počkat na udělení víz. V roce 2010 se Aisha stala celosvětově známou, když se fotka jejího obličeje ocitla na obálce časopisu Time. Autorem snímku je Jodi Bieber, která dívku vyfotografovala v době, kdy Aisha pobývala v kábulském táboře. Fotografie v člověku vyvolává řadu emocí a zachycuje neobyčejnou krásu dívky, její vnitřní sílu a zároveň krutou realitu, které musela čelit. Díky snímku se téma afghánské války dostalo do popředí a o rok později fotografie získala prestižní cenu World Press Photo.

V ten samý rok měla Aisha podstoupit rekonstrukční operaci. Zatím nosila protetickou náhradu nosu a připravovala se na zákrok, jehož provedení nebylo vůbec snadné. V jejím případě totiž bylo nutné rekonstruovat kost a chrupavku a potáhnout nos její vlastní kůží. Psychicky na tom však v tu dobu Aisha nebyla dobře, bojovala se záchvaty paniky a sebepoškozovala se. Jakmile se její duševní stav stabilizoval, mohlo se začít s rekonstrukcí obličeje. Během let podstoupila celkem 31 náročných operací. V současné době žije ve Spojených státech amerických, kde se i vzdělává. Ráda by se stala zdravotní sestrou. Jejím snem je pomáhat trpícím lidem a dát jim naději, že pokud ona sama zvládla těžké zkoušky, mohou i její pacienti vše překonat.

Zdroje: Time, NPR, Wikipedia – Bibi Aisha

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz