Článek
Vše začalo návštěvou leteckého muzea
Reinkarnace neboli převtělení je pojem, který lidem „nedá spát“ už celá staletí. Myšlenka na to, že cesta naší duše nekončí ani po naší smrti, může být pro někoho uklidňující. Ačkoliv pro posmrtný život neexistují žádné vědecké důkazy, celá řada lidí v něj věří, a to i z důvodu, že se čas od času v médiích objeví informace o případech domnělé reinkarnace. Jedním z nejznámějších je příběh Jamese Leiningera, jehož rodiče tvrdili, že si pamatuje na svůj minulý život válečného pilota bojujícího v druhé světové válce.
Ale vraťme se na začátek příběhu. James Leininger přišel na svět 10. dubna 1998 v americkém San Franciscu. Narodil se do protestantské rodiny Andrey a Bruce Leiningerových. Když byly chlapci necelé dva roky, vzal ho otec do leteckého muzea ve státě Texas, kde tou dobou rodina žila. Součástí expozice byla i výstava zaměřená na letouny z druhé světové války. Z muzea si chlapec odnesl letadýlka na hraní a také video o leteckém týmu námořnictva, které si doma opakovaně pouštěl. Nutno podotknout, že video se týkalo akrobatické skupiny Blue Angels, která vznikla až po skončení druhé světové války. Chlapec se začal o letectví velmi zajímat, a tak ho otec vzal do muzea znovu.
Rodiče Jamese Leiningera tvrdili, že si vzpomněl na svůj minulý život
Po této návštěvě muzea si při hře s letadýlky začal sám pro sebe říkat: „Letadlo havarovalo a je v plamenech.“ Také se hochovi začaly zdát noční můry, ve kterých pilot havaruje s letadlem, a nemůže se dostat ven. Ze spaní křičel: „Nehoda letadla! Letadlo v plamenech! Mužíček se nemůže dostat ven!“ Postupně si začal vybavovat detaily a rodičům naznačil, že se jedná o jeho vzpomínky na minulý život. Řekl jim, že jeho letoun Corsair sestřelili Japonci, a v důsledku toho letadlo začalo hořet a on zemřel. Po pár měsících přidal chlapec další podrobnosti, vzlétat měl z lodi Natoma, v minulosti se také jmenoval James a vzpomínal si na muže jménem Jack Larsen. Po čase listoval knihou, ve které narazil na horu Suribachi a letecký pohled na základnu, načež běžel za otcem a sdělil mu, že zde jeho letadlo sestřelili.
Chlapcův otec se rozhodl pátrat v archivech po tom, zda by to skutečně mohly být reálné události. Jeden z veteránů z Natoma Bay, které kontaktoval, mu sdělil, že jistý Jack Larsen skutečně v dané lokalitě bojoval, jednoho dne odletěl, avšak nikdy se už nevrátil. Jamesovi rodiče časem uvěřili tomu, že by jejich syn mohl být reinkarnací válečného pilota. Rozhodli se vyhledat pomoc Carol Bowman, která o této vzpomínkách dětí na minulé životy napsala knihu. Ta jim poradila, aby chlapce podpořili a dali mu najevo, že jeho verzi nezpochybňují. Toto její doporučení je někdy kritizováno. V roce 2002 se o případ začala zajímat média, a tak se Leiningerovi stali součástí pořadu Strange Mysteries, kde se řešily nejrůznější záhady. Poté se o případ začal zajímat i profesor psychiatrie Jim B. Tucker, který se dlouhé roky zabývá domnělou reinkarnací a je autorem slavné knihy Život před životem.
Reinkarnace, nebo podvod?
Jim B. Tucker začal pátrat po tom, zda opravdu existuje takový válečný pilot, který by odpovídal tvrzením Jamese Leiningera. Našel jen jednu shodu, a tou byl James Huston jr. Události, které si chlapec vybavoval, by odpovídaly úmrtí Jamese Hustona v bitvě u japonské Iwodžimy. Spousta informací seděla – požár letadla, lokalita, to, že se o sobě James Leininger tvrdil, že je „třetí James“ (James Huston byl pojmenován po otci, James Leininger by tak skutečně mohl být třetím Jamesem v pořadí) i jméno jeho kolegy Jacka Larsona, který také ve stejné bitvě zemřel. James Leininger také tvrdil, že se v nebi setkal s Leonem, Walterem a Billym. Zajímavé je, že se jedná o jména kolegů Hustona, kteří zemřeli před ním.
Zarážející je i to, že si James Leininger měl pamatovat i to, co předcházelo jeho domnělému znovuzrození. Rodičům měl sdělit, že si je sám vybral, a to „v růžovém hotelu na Havaji“. Tam se pár skutečně měl začít snažit o zplození potomka. V jeho vyprávění nepasoval jeden podstatný fakt, a to že James Huston létal na Wildcatu včetně toho osudného dne, kdy byl sestřelen a zemřel. Kritici Jamesovi a jeho rodičům nevěří a jsou přesvědčeni, že noční můry a vzpomínky se vytvořily na základě oné osudné návštěvy leteckého muzea. Někteří si myslí, že se chtěli příběhem jen zviditelnit a vydělat na něm. Jsou přesvědčeni, že by mohlo jít o promyšlený podvod.
Otázkou ale zůstává, jak chlapec mohl znát tolik přesných detailů. James se spolu s rodiči podíval i na místo, kde měl jako válečný pilot zahynout. Od té doby ho prý noční můry netrápí a jeho vzpomínky začaly blednout, i když mu tu a tam ještě nějaká vytane na mysli. O Jamesově příběhu napsali jeho rodiče i knihu Soul Survivor: The Reincarnation of a World War II Fighter Pilot. V současné době je Jamesovi Leiningerovi 26 let, žije poklidným životem v americké Louisianě a nestojí o slávu a pozornost.
Zdroje: The University of Virginia School of Medicine, Daily Mail, Wikipedia – Případ Jamese Leiningera, The Cinemaholic