Hlavní obsah
Názory a úvahy

Jsou lidé schopni pracovat do 67 let?

Foto: Pexels

Zvýšení věku odchodu do důchodu je sice krokem k uzdravení veřejných financí, ale zároveň necitelným řešením pro občany. Průměrná délka života se sice mírně zvyšuje, ale doba dožití ve zdraví je již nyní nižší než současný věk odchodu do penze.

Článek

Vláda vedená premiérem Petrem Fialou poslala do parlamentu návrh důchodové reformy. I když se jedná o rozsáhlý balík změn, nejviditelnější a nejkontroverznější změnou je prolomení věku odchodu do důchodu. Ten je nyní zastropován na 65 let, ale návrh vlády počítá s tím, že se bude postupně zvyšovat až na 67 let.

Změna se bude týkat lidí narozených po roce 1965. Ti, kterým je letos 59 let a více, stále odejdou do důchodu v 65 letech. Pro každého narozeného od roku 1966 se však odchod do důchodu posune o jeden měsíc. To znamená, že například lidé narození v roce 1977 odejdou do penze v 66 letech a všichni narození po roce 1989 by podle nových pravidel ukončili svůj pracovní život v 67 letech.

Vláda se sice snaží zachránit náš důchodový systém, ale je otázkou, zda jsou lidé schopni pracovat do 67 let. Stále více Čechů totiž odchází do předčasného důchodu kvůli zdravotním problémům. V roce 2022 odešlo do penze 104 tisíc lidí, z toho 45 tisíc, kteří ještě nedosáhli 65 let života.

Téměř polovina nových důchodců jsou ti, kteří odcházejí předčasně. Pokud se výrazně nezlepší úroveň našeho zdravotnictví, je pravděpodobné, že časem bude více těch, kteří odchází předčasně, než těch, kteří jdou do penze řádně. Vláda se sice snaží zvýšit poměr pracujících vůči seniorům, ale nemusí to být úspěšný pokus.

Vláda totiž bere v úvahu fakt, že se neustále zvyšuje doba dožití. Ta je v současnosti v průměru 77 let u mužů a 83 let u žen. Tento průměr se v podstatě nezměnil od roku 2017, kdy bylo rozhodnuto o zvýšení důchodového věku na 65 let. Tehdy byla průměrná délka života u mužů 76 let a u žen 82 let.

I když se tedy průměrný věk dožití zvyšuje, odchod do penze se zvyšuje dvojnásobně rychle. Nejde však o to, kolika let se dožijeme, ale o to, v jakém stavu trávíme poslední roky našich životů. Rozhodujícím faktorem by pro vládu neměl být průměrný věk dožití, ale průměrný věk dožití ve zdraví.

Průměrný věk dožití ve zdraví je hranice, po které se u lidí začínají projevovat vážné choroby, které jim komplikují nebo rovnou znemožňují žít běžný život. Tato hranice je v současnosti u mužů v průměru 63 let a u žen 64 let. To znamená, že průměrný Čech, nehledě na pohlaví, odchází do penze s nějakým zdravotním problémem.

Každý jsme sice individuální, a někteří lidé jsou schopni i v penzi vykonávat náročné činnosti, například na zahradě i v 90 letech, ale na druhou stranu existují lidé, kteří musí odejít do předčasného důchodu mnohem dříve, než by podle zákona měli.

Anketa

Kdy by měli lidé odcházet do penze?
V 65 letech
4,6 %
Dříve než v 65 letech
92,4 %
Později než v 65 letech
3 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 543 čtenářů.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz