Článek
Viktor Orbán je hlavní osobností maďarské politiky, v níž se pohybuje už od konce tamějšího komunistického režimu. Začal jako studentský vůdce během protestů proti komunismu, v roce 1990 se stal poslancem a následně vedl vládu v letech 1998 až 2002. Od roku 2010 je opět premiérem Maďarska a zůstává na této pozici dodnes.
Momentálně je považován za euroskeptického, protimigračního a vlasteneckého politika, který je jednou z klíčových osobností frakce Patriotů pro Evropu v Evropském parlamentu. Je však opravdu tak suverénní, jak se tváří, nebo jde o politickou loutku sloužící protievropským zájmům?
Viktor Orbán je znám svými tvrdými postoji proti migraci. Dokonce nechal vybudovat plot na jižní hranici své země. Přesto je to týž politik, který letos zjednodušil získávání víz a vstup do schengenského prostoru pro Rusy a Bělorusy. A to navzdory tomu, že z jejich strany hrozí špionáž nebo dokonce sabotáž, podobná té ve Vrběticích.
Předseda maďarské vlády také často kritizuje poměry v Evropské unii. Podle něj jsou úředníci v Bruselu odtržení od reality a nechápou potřeby lidí. K tomu všemu Orbán EU obviňuje z toho, že její instituce nectí demokratické principy, na nichž by toto společenství mělo být založeno.
Jaká je tedy kvalita demokracie v Maďarsku, když její úroveň v Evropě Viktor Orbán kritizuje? Je taková, že již 8 let, i přes většinu v parlamentu, vládne vláda pomocí dekretů. To umožňuje výjimečný stav, který v Maďarsku platí od roku 2016 a de facto znemožňuje opozici vyjádřit se nebo kontrolovat přijímané zákony.
Orbán sice mluví o národní suverenitě Maďarska, ale zároveň podepsal dohodu s Čínou o nasazení čínských policistů na území své země. Opozice však před tímto krokem varuje a upozorňuje, že hrozí sledování čínských obyvatel na území Maďarska. Navíc není tajemstvím, že Čína sleduje své občany v zahraničí podobnými způsoby jako doma, například prostřednictvím kamerových systémů s rozpoznáváním obličejů.
Vlády Viktora Orbána se také pojí s rizikem korupce, což dokládá Index rizika korupce každoročně vydávaný organizací Transparency International. V roce 2023 se Maďarsko umístilo nejhůře z celé EU a obsadilo až 42. místo z celkového počtu 180 sledovaných zemí. Před Maďarskem se umístily i komunistické státy Kuba a Čínská lidová republika.
Viktor Orbán může kritizovat EU, jak chce, ale je to on, kdo umožňuje pohyb potenciálně nebezpečných lidí v Unii a porušuje hodnoty demokracie. Pokud je s ním Andrej Babiš takový kamarád, nabízí se otázka, zda by po návratu k moci nechtěl postupovat stejně jako jeho maďarský kolega.
Zdroje: