Hlavní obsah
Jídlo a pití

Jak využít bylinky ze zahrádky

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: A. Barešová
10. 3. 12:46

Ráda se realizuji v kuchyni a snažím se neusnout na vavřínech, ale posunovat chutě a recepty o kousek dál. A mám ráda taky práce na zahrádce, rozhodla jsem se jeden rok vyměnit muškáty za bylinky.

Článek

Pěstuji několik bylinek a od té doby mám nejen hezky osázené truhlíky, ale prakticky jsem přestala používat různá dochucovadla a přidávám raději bylinky. Bez problémů mi roste šalvěj (ta chce dost stříhat a dá se usušit), máta, smil, rozmarýn, tymián, majoránka, zkoušela jsem i saturejku, meduňku a mateřídoušku, ale ty se v kuchyni zatím neprosadily, takže postupně uschly a vymizely. Také jsem zkusila bobkový list, rostlinka přežila léto, protože můj balkón je velmi slunný a pokud nestihnu včas zalít, méně odolné rostlinky obvykle nevydrží. Ty bylinky, které vydrží snad všechno, občas obměním, ale jinak mě jen těší, že můžu většinu plodů z lodžie sníst.

Smil přidávám do polévek, voní krásně po maggi a v truhlíku dělá hodně parády. Je takový jakoby zasněžený a v létě žlutě kvete. V léčitelství prý pomáhá při kašli, zánětech a bolestech kloubů. Nevím, to nemám vyzkoušené, jíme ho v polévkách preventivně a možná proto nás klouby nebolí.

Rozmarýn je jednak krásná rostlinka, která nádherně voní a hodí se do různých omáček, ke zvěřině, na brambory i při grilování, všechno krásně voní i chutná. Ale doporučuji to s ním zas nepřehnat, někdo moc voňavé pokrmy nemá rád, takže raději opatrně. Má prý pozitivní účinky proti stresu, virům i bakteriím, posiluje trávicí trakt a vůbec celkově prospívá, což jsem ani všechno netušila, takže je možná dobré udělat si z něj tinkturu a preventivně užívat.

Tymián je bylinka oblíbená hlavně v italské kuchyni, kromě omáček jako je rajská a svíčková se dá využít i do různých omáček ke špagetám, do mletého masa. Zjistila jsem, že je významný i v boji s kašlem, používá se například do mastí, ale tolik ho v truhlíku nemám, takhle daleko ještě nejsem.

Šalvěj je bylinka, která se dá taky využít do mnoha pokrmů. Je poměrně výrazná, nesmí se to s ní přehnat, ale pár lístků můžete přidat kamkoli. Je prý vhodná do luštěnin, pomáhá lépe trávit, nasušenou drobím třeba do sekané, do marinád, lístky přidávám do zeleniny při nakládání, a tak vůbec, když mě to někde napadne, šalvějí nic nezkazím. A obvykle mi stačí i na tinkturu, kdy si rostlinky naložím do čirého alkoholu a nechám macerovat. Hodí se na zuby, pro podrážděný krk i na výplachy ústní dutiny. Říká se, že kdo má na zahradě šalvěj, neumí umřít. A kromě toho taky nádherně modře kvete.

Máta – tu asi představovat nemusím, uplatní se nejvíc do limonád, na trávicí problémy, na ozdobení dezertů. Do vaření ji moc nepoužívám, ale když chci něco vylepšit mírně peprmintovou příchutí, utrhnu pár lístků máty. Na víc mi balkón nestačí, ale když mám chuť na jitrocel nebo pampelišku, vyrazím někam na louku. Bylinky neléčí jenom svou chutí nebo tím, že je jíme, ale i tím, že si pro ně dojdeme do přírody a prospějeme duši i tělu.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz