Hlavní obsah
Názory a úvahy

O slušnosti

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: A. Barešová
31. 7. 10:31

„Mnohdy žádné citáty neobsahají tolik moudra, jako facka uštědřená v pravý čas.“ – J. M. Bruca

Článek

Napadlo mne zamyslet se nad tím, co by mělo být samozřejmé. Jedná se o lidskou slušnost. Vyučuje se už v mateřské škole a doufám, že i v každé rodině, i když o tom někdy začínám pochybovat.

Jednou mi do ruky padl výtisk novin s rozhovorem s jedním politikem. Je zároveň šlechtic a z tohoto popisu je dostatečně zřejmé, o koho se jedná.

Z rozhovoru s ním vyplynulo, že se mu dostalo důsledné výchovy. Cit.: „Dodnes si pamatuji na oprávněnou facku od otce. Když jsem byl dítě, mojí největší zálibou byli koně. Byl jsem jimi fascinovaný, pořád jsem byl ve stáji. Jednoho dne jsme zapřáhli a vyjeli. Podél silnice šel sedlák a zdvořile nás pozdravil. Otec pozdrav opětoval, jenže já měl oči jen pro kobyly. A najednou jsem dostal takovou facku, že se mi skoro hlava otočila. I v 65 letech si ji pamatuji. Od té doby vím, že když člověk pozdraví, má se pozdravit zpátky. Byla to velmi dobrá výchova.“

Jelikož jsem byla vychována podobně, moje mamka měla tvrdou ruku, souhlasím s tím názorem. Řekl, co si myslí, ačkoli to není zrovna v módě. Za našich mladých dob se říkávalo: škoda rány, která padne vedle. A pokud se to nepřehánělo, ale byly jenom výchovné, obvykle dopadly na úrodnou půdu a určitě to neublížilo. Člověk si to zapamatoval a příště se podobného jednání nedopouštěl.

Nevím, zda již máme přesně vyřešeno, jak dalece se smějí rodiče svých dětí dnes dotýkat, jestli už to náhodou není úplně zakázané, ale někdy se mi zdá, že pozdější generace (včetně mojí) tak důslednou výchovu neměly. Vidím to okolo sebe. Lidi se zcela běžně nezdraví a ani se nad tím nepozastavují.

A není to jenom o zdravení, také se mi zdá, že vymizel takt i ohledy, ubývá respekt jednoho ke druhému. Prostě jako by nám narostla ramena a chybí i empatie. Jestli je to nemoc, může se rozšiřovat dál. Ale pokud na ni zabírá pouhá facka, pak by se každý, kdo zpozoruje příznaky sám na sobě, měl preventivně profackovat. Znáte to, začne to maličkostí, nepozdravením. Pak to přejde do chronického stadia, nezdravení. Zhorší se to na vzájemnou ignoranci, nezájem o názor druhého a vrcholným stadiem je vzájemná nesnášenlivost.

Zdroj: https://citaty.net/temata/facka/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz