Hlavní obsah
Názory a úvahy

Jaké jsou důvody věřit pětikoaliční vládě bohatých aneb není 25 % stále příliš mnoho?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: studentvoices.live, CC

„Dluh“

26. 9. 14:38

Podpora pětikoaliční vlády bohatých se svou níží nyní blíží Nečasovo-Kalouskově vládě před deseti lety. Ale pořád je zde mnoho (zaplacené) naivity ohledně pravicové moci.

Článek

V údajně „levicovém“ Alarmu (o jehož financování se rozepisuji zde) vyšel dnes článek jisté Magdaleny Duškové o tom, že „Bek ustupuje ODS“ v otázce školného.

Paní Dušková mnoho věcí jednoduše nechápe a zkresluje (doufejme, že omylem, přihlédneme-li k financování Alarmu skrze „Nadační fond nezávislé žurnalistiky“). Jeden chvat se v žurnalistických heslech Alarmu a podobných rádobyalternativ stále vrací: předstírá se, jako by ostatní pravicové strany byly nějak „hodnější“ než ODS a vlastně nebyly zas tolik pravicové - a tudíž hájící primárně zájem vlastnické třídy na úkor ostatních.

Český poddaný, vynalož veškeré síly a zkus si vzpomenout, co bylo před deseti lety!

10. července před deseti lety definitivně rezignovala pravicová vláda bohatých složená z ODS, TOP 09 a Věcí veřejných (z nichž se potom stalo „LIDEM“). Oligarcha Bakala ovládající dnes podstatnou část médií tehdy této koalici daroval necelých třicet milionů Kč.

TOP 09 byla tehdy novou stranou, která se hlásila k „havlovskému odkazu“. Pamatujete si na to? A měla ve vedení „kultivovaného“ pana knížete a „zodpovědného“ pana Kalouska. Takže to nepochybně měla být „hodnější“ pravice nežli ODS.

A tato Nečasovo-Kalouskova vláda byla doplněna politickým podnikatelem Vítem Bártou. Nyní máme jednoho stejně velkého jménem Okamura a jednoho většího jménem Babiš. Ale nejsou takový Kalousek a jeho nástupkyně Pekarová-Adamová, „hodný“ Vít Rakušan, „rebelský“ Ivan Bartoš vlastně také nejobyčejnější političtí profitéři a karieristé? Nebo jaké tedy existují kotvy, které by je držely u zájmů 95 % poddaného obyvatelstva? Jejich předvolební reklama a podpora v českých drtivě oligarchizovaných médiích? Nebo to, že jsou dnes vedle Bakaly sponzorováni jinými a některými „neokoukanými“ oligarchy jako Janem Bartou (od něhož se nyní dává ochočit i ČSSD alias SOCDEM; viz také v odkazu na financování Alarmu)?

Kde je skutečná opozice proti vládě bohatých?

Pád Nečasovo-Kalouskovy vlády otevřel cestu k moci pro ČSSD a oligarchu Babiše. Množství lidí našlo více či méně lukrativní posty na ministerstvech, přímo v těchto stranách, ve spřátelených médiích. Protestní platforma z let 2010-2013 jménem „ProAlt“ byla významně propojena s ČSSD a Deníkem Referendum, kterému tehdy jako dnes šéfoval Jakub Patočka.

Takový Deník Referendum rovněž obdržel peníze od oligarchického „Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky“, který je též spjat se sponzoringem stran pětikoalice bohatých a „demokratických prezidentských kandidátů“. V tomto bohužel Patočkou řízeném médiu jste tedy mohli najít reklamy na Danuši Nerudovou i pana generála takové úrovně, že by se za to možná leckdo mohl dodatečně stydět.

Dokonce i Vítu Rakušanovi se od pana Patočky dostalo po volbách 2021 slov chvály. A to se Patočka mohl podívat třeba na sponzoring této strany. Ale to je právě to. Našel by tam částečně stejné lidi, od kterých sám dostal peníze. Takže jeho Deník Referendum například uveřejňoval reklamy Milionu chvilek pro demokracii, který příčetnými lidmi byl už snad dávno spolehlivě odhalen jako reklamní platforma pravice (což se dále doloží zdroji výplaty pro jeho lidi).

Alarm také vznikal v závěsu na české poměry bouřlivého protestního hnutí proti vládě bohatých. Bohužel dnes se setkáte od spíše estrádního a „cool“ žurnalisty Bilera (který o sobě tvrdí, že je také „sociolog“) přesně se stejnými schématy jako výše u Duškové, jež sugerují, že je zde vedle ODS nějaká podstatně „hodnější“ pravice v podobě tu STANu, tu KDU-ČSL, tu Pirátů. A tato „hodnější pravice“, když zavádí tradiční pravicovou politiku ve smyslu privatizací dalších a dalších odvětví života ve prospěch zisku vlastnické třídy, tak to činí určitě jen kvůli nějakému ďábelskému našeptávání ODS. Je to kvůli „neoliberální ideologii“, jak píše převelice ambiciózní avšak nepoctivá a nevzdělaná (proto je vybírána jako „levicový maskot“ do konformních médií) Apolena Rychlíková, nebo kvůli „mantrám ODS“, jak píše Dušková.

Morální a intelektuální úroveň těchto urputně ambiciózních lidí, kteří parazitují na levicovém odporu proti nadvládě bohatých, je nevalná. Oni si nechali ujít tisíc a jednu příležitost, aby pravdivě odhalovali pravicovou nadvládu. Částečně se nechali koupit. Jakkoli to může být dočasně oslabující, je potřeba na ně zatlačit kvůli jejich konformismu, ba zrádcovství. A nechat je, aby se vzpamatovali a připojili ke skutečně rovnostářskému a demokratizujícímu proudu, na jehož vlně se svezli do svých pozic.

Potom se i z těch údajných 25 % podpory pro vládu bohatých může stát mnohem adekvátnějších 5 % a méně, když adepti maloburžoazní akceptovatelnosti z Alarmu a DR naopak začnou radikálněji atakovat iluze trochu lépe zajištěných kolegů ze „střední třídy“.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz