Hlavní obsah

Mých 17 listopadových výkřiků

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Adam Bartoš
18. 11. 18:01

Zúčastnil jsem se oslav 17. listopadu po pozorných a dlouho praktikovaných výpiscích z textů českých ideologů, komentátorů v médiích a z výroků občanů konformních se současnou mocí.

Článek

Údajně „intelektuálnější“ komentátor pravicového Echa24 vytvořeného z peněz zbrojního oligarchy Ovčařího a nyní vlastněného oligarchou Španělem, Ondřej Štindl, sepsal článek „Jak jsme došli na Západ“.

Pokud stejně jako já odmítáte platit těmto lidem - kteří navíc, spolu s dalšími, dostávali z jiných oligarchických zdrojů různé bonusy -, budete si moci přečíst pouze perex a první odstavec.

Avšak jen to nejspíše stačí, abyste si udělali obrázek. Pokud tedy nejsou úvodní tvrzení pana Štindla nějakou zvláštní ironií a nepřijde-li dále v článku snad nějaký zvrat.

Hesla, která si máme osvojit

Hned udělejme střih. Rozepisuji níže, jaká že hesla jsem při oslavách o 17. listopadu 2023 vyvolával. A aby to nebyly, jak se říká, výkřiky do tmy, přidávám k nim vysvětlení:

„Ještě větší svobody docílíme privatizací vysokých škol!“

Na takzvaném pietním aktu na Albertově mluvili zástupci různých organizací okolo vysokých škol. Tam jsem přišel v polovině projevu snad jakési zástupkyně oxfordské univerzity, jež delikátním přízvukem odříkala obvyklou vatu o tom, jak je důležitá vzdělanost a „naše hodnoty“, po čemž jsem tedy nejprve v angličtině zvolal heslo: „And therefore, let's privatize the universities. Privatize it all!“. Následně jsem česky provolal variaci na toto. Odpoledne na Albertově vystoupili třeba Michael Žantovský z Knihovny Václava Havla oligarchy Bakaly a Magda Vašáryová.

„Ať žije spravedlnost a Blažek!“

Zatímco některá ostatní hesla jsem zopakoval vícekrát na různých místech, toto bohužel pouze zůstalo zaznamenáno na papírku. Ale vázalo by se k místu nedaleko Albertova, kde se nachází ministerstvo spravedlnosti a kam jsem si šel do kavárny na protější straně ulice sednout, abych napsal předchozí článek.

Myslím, že pan Blažek se na oslavách 17. listopadu neobjevil.

„Vystupme z OSN! Ať žije paní Černochová a ODS!“

Toto heslo jsem naopak zopakoval vícekrát - a hned u příchodu na takzvané pietní místo na Albertově mi poblíž televizního štábu CNN Prima přineslo zvolání kohosi: „Vypadni!“.

Neznámý občan, který má možná problém se současnou vládou „demokratů“, nic dalšího nesdělil. Později jsem didakticky zhutnil slogan na: „Vystupme z Ó-ES-EN a vstupme do Ó-DÉ-ES!“.

„Ať bezdomovci zvoní klíči!“

Poprvé mohli ode mě poddaní i lépe situovaní občané slyšet tato slova ve Spálené ulici, kde je dostatečná koncentrace bohatství i chudoby - doprovozená Kafkovou hlavou od pravicově-režimního umělce-podnikatele Černého.

Neregistroval jsem ani jediného bezdomovce, který by zvonil klíči.

„Díky, že můžeme - mít čím dál větší sociální rozdíly!“

Zde jsou na jedné straně bezdomovci, kteří se na ulici dostali v důsledku dluhů, duševního onemocnění, závislosti aj., a neexistuje pro ně civilizovaná sociální záchranná síť.

Na druhé straně jsou lidé, kteří takzvaně „platí muziku“ - například i vlastníci Deníku N, který byl rozdáván zdarma v ten den. Tito lidé také například zaplatili současného prezidenta, strany současné vlády i údajnou „opozici“, což rozepisuji v nejednom článku.

„Díky, že můžeme - dát vydělat oligarchii!“

Zde bude leckomu zjevný vztah k předchozímu heslu. Nakonec se člověk na internetu prokliká k jakž takž ověřitelným statistikám o vývoji rozdělení celkového bohatství české společnosti.

V naší společnosti - které ideologové rádi říkají „svobodná“ a „demokratická“ - existují mocensky zcela určující lidé, kteří jsou dvatisíckrát a více bohatší nežli „průměr“. A na ten zas nedosáhne převážná většina obyvatel. Ve svých článcích to líčím s podrobnými čísly.

„Všichni jsme na tykačku s Tykačem!“

S odhadovaným bohatstvím dle časopisu Forbes ve výši 183 miliard Kč je nyní Pavel Tykač čtvrtým nejbohatším „dítětem svobody“.

Možná že bude jednou částí indoktrinačního aparátu zanedlouho řazen mezi „zlé“ oligarchy, protože je o něm uvažováno jako o konečném kupci Babišovy Mafry (tedy Lidových novin, MF Dnes a dalších) a je mj. mou spekulací, že Tykač má být jedním z těch, kteří převezmou žezlo po Babišovi. Tj. že budou tvořit něco jako ANO, respektive ANO č. 2. Tedy pravicovou pseudoopoziční stranu zachytávající hlasy voličů nespokojených s pravicovými „demokraty“ (které platí „hodní“ oligarchové).

Tomu by nasvědčovalo, že jeho paní už nějakou dobu dělá „nezištnou charitu“. Promyslete si a spočítejte, v jakém vztahu jste s panem Tykačem. Zvolal jsem také obměnu tohoto hesla v podobě: „Discipliniovaná česká mládež - sen každého Stanjury i Křetínského!“, na což alespoň výrazně přikývl mladík na Albertově. Nahoře kolem Albertova tou dobou pochodovali klimatičtí protestující vymezující se také proti kapitalismu, kterým Stanjurův předchůdce Kalousek vzkázal, že jsou „proti svým zájmům“.

„Žijme historií - sláva Marii Terezii i bratrům Mašínovým!“

Toto jsem poprvé provolal rovněž k převážně studentům na Albertově, u nichž jsem doufal, že si ještě zcela neodvykli myslet.

Taková socha Marie Terezie vztyčená pravicovou reprezentací v jedné z nejbohatších částí, na Praze 6, či oslavný film o bratrech Mašínových vlastně nezprostředkují téměř žádné myšlenky - vyjma banálního vzedmutí hormonů okolo „velikosti“ a „hrdinské akce“.

Heslo jsem vyvolal v několika obměnách, také jako: „Jsme hrdinové! Opět jsme zvítězili nad minulostí! Díky, že ji můžeme mít!“ atd. Hloučku lidí sledujících nějakou archivní videoprojekci na Jungmannově náměstí jsem doporučil, aby se pokusili zabývat přítomností.

„Ať žije dnešek! Za ten přeci minulé generace bojovaly!“

To se váže i k té údajné „pietě“ na Albertově a jinde. Myslíte, že antifašisté snili o tom, že se bude restaurovat neregulovaný kapitalismus, respektive systém regulovaný ve prospěch oligarchie, který navíc má podobný reálný vztah například k odborům jako měli fašisté (a minulý režim)?

Mrtví se nemohou bránit a tedy například Václav Havel se nemůže alespoň ušklíbnout při nejslabomyslnějších kýčích na jeho oslavu či Milada Horáková nemůže připomenout, že existovala strana, která v porovnání s dneškem relativně ofenzivně hájila alespoň zájmy „nižší střední třídy“. Zkuste někomu bez udání jména citovat mnohé výroky Horákové a budete označeni za bolševika.

„Ať žije válka a Válek!“

Ze strany ideologů jsou čeští poddaní i zástupci „vzdělaných“ zvykáni roztleskávat pro válčení. Na něm samozřejmě vydělávají nejen vlastníci zbrojních firem, ale také jiní oligarchové, kteří pod rouškou a výmluvou války šroubují nahoru ceny.

Pochopitelně že válka je také podstatně ekonomická záležitost - stejně jako zdravotnictví, k jehož privatizaci bylo zas o něco více nakročeno (a už částečně probíhá). Strana TOP 09 byla sponzorována v minulosti např. oligarchou Bakalou, který také vlastní podstatnou část médií - a mj. zmíněnou Knihovnu Václava Havla. Topka má prý být něco jako „havlovská ódéeska“ (jako i STAN). Jeden její reklmaní maskot (i bývalý ministr) nedávno zemřel, druhý si patrně půjde sednout a třetím je pro někoho Miroslav Kalousek. Do předsednictva byl nedávno zvolen pan Válek. Zaměřte se někdy na to, co dělá a říká.

„Ať žijí demokraté na pražském magistrátě!“

Na své sváteční cestě jsem obešel také Václavské náměstí, Náměstí Republiky, Staroměstské náměstí a smyčkou jsem zamířil zpátky na Národní. Avšak přes Mariánské náměstí, kde sídlí část pražského magistrátu. Probíhala zde akce, při níž se - věřte nebo ne! - vyrážely dveře magistrátu beranidlem s hlavou V. I. Lenina! Tedy symbolicky. V rámci této akce (dále vysvětlení zde).

Nevěděl jsem předem o této akci - jejíž cíl je mi sympatický. Mé heslo bylo opětováno asi největším počtem souhlasných úsměvů v porovnání s jinými zastaveními. Tragikomické bylo, že na konci Husovy ulice se tvořila kolona zuřivě troubících aut s řidiči hájícími svou „svobodu“ vjíždět do samého centra Prahy. To mi také přišlo symbolické a tak jsem vyvolával kromě oslavy „demokratů“ na pražském magistrátě také: „Ať žijí auta!“ (páteřní produkt naší svobodné vlasti).

Na akci jsem zahlédl i Kristýnu Drápalovou z Prahy sobě, této tragikomické strany, kterou ostatní „demokraté“ nakonec mezi sebe nepřipustili.

„Povyšme Marka Ebena do šlechtického stavu! Nakonec jest též pankáčem!“

Není tam infinitiv na -ti, a tak jsem tam vložil alespoň archaicky-šlechtický tvar slovesa být.

Píši v předchozím článku o některých rozporech současné ideologie hodných pozornosti. Na jednu stranu se „slušní občané“ a jejich ideologičtí mentoři dojímají, jakou že máme (republikánskou) demokracii a svobodu, na druhé straně oslavují „knížete“, jenž jest vznešeným od narození.

Ještě jedno částečně příbuzné heslo jsem zvolal potom přímo na piazettě Národního divadla, a to: „Ať žije Václav Havel, Karel Schwarzenberg - a teda taky těch 12 tisíc Palestinců, kteří byli za českého roztleskávání zavražděni!“. Pan „havlovský“ ministr vnitra tam prý předtím nabádal občany, aby se nevysmívali „podpoře Ukrajiny“ (jak je to rámováno). Nu, co myslíte, mně se mnozí vysmáli. A mnoho dalšího. Ale o tom opravdu až v následujícím článku věnovaném všem hovorům, které jsem v ten den vedl.

Foto: Adam Bartoš

20231117_150509

Kdo spočítá tučně vytištěné slogany, napočítá jich dvanáct. Pak jsou vypsány ještě nějaké obměny, které buď můžete brát jako samostatné, či nikoli. Slogany byly též z obou stran mého transparentu, jak je vidět na úvodní fotce a právě také bylo sdíleno. Odpusťte tedy prosím tuto přibližnost!

Sdílíme naděje s panem Štindlem z Echa24?

Takový „intelektuální“ ideolog pan Štindl by jistě rozpoznal, že má hesla byla myšlena jako ironie či sarkasmus, ba výsměch.

Nešlo mi o to, aby to celé byla nějaká sebestředná one-man show. Nejzajímavější jsou dialogy, polemiky, zápas. O nich chystám obsáhlý text. Někdy příště také bude záhodno rozepsat se o „nerozhodných“, „mlčící a neslavící většině“ - a o českých iluzích a normalizaci podobné depolitizaci. (Také by bylo namístě vylíčit letošní „Sametové posvícení“, které přineslo heslo o „národním uspávání“ a poukazovalo na platovou situaci předvším tzv. „humanitních“ vysokoškolských oborů.)

Čeští ideologové současné moci se obracejí na různé výseče publika, věkové i sociální skupiny a občas jakoby na všechny dohromady. Zmíněný pan Štindl z oligarchického Echa24 tedy například mluví o „zrodu nějaké sdílené naděje a cestě za jejím naplněním“. No, myslíte, že sám věří tomu, co píše?

A potom pan Tabery, jehož Respekt nedávno přešel zpod oligarchy Bakaly pod jiné oligarchy, psal o tom, že „symboly je potřeba bránit“. Jakých prostředků k tomu chce použít?

A myslíte si, že se ze světa podaří sprovodit některé objektivně doložitelné a doslova osudové krize (o nichž psávám)?

Využijte zimu ke vzdělávání!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz