Hlavní obsah
Zdraví

Současné očkování proti covidu a chřipce představuje potencionální riziko

Foto: Wikipedia

Česko prožívá novou vlnu covidu

V současné době už opět musíme řešit velmi vážné dilema, zda se máme nechat očkovat proti další variantě covidu či zda se máme spíše spoléhat na svoji imunitu.

Článek

Kvůli masívní reklamní kampani se proti covidu nechalo v naší zemi naočkovat neuvěřitelných sedm milionů lidí, ať už dospělých či dětí. A další čtyři miliony absolvovaly tzv. posilující dávky. Nyní se ale ukazuje, že ne všichni udělali dobře, avšak někteří odborníci si myslí pravý opak. Zatímco imunolog Václav Hořejší tvrdí, že kdyby u nás nedošlo k tak vysoké „proočkovanosti“, zemřelo by kvůli epidemii covidu více než sto tisíc osob a ne již tak děsivých čtyřicet tisíc, epidemiolog Jiří Beran upozorňuje, že dodnes nevíme, zda jsou vakcíny proti covidu bezpečné.

Za pět minut dvanáct

Další důležité poznatky přinesl v souvislosti s novou vlnou epidemie covidu nový publicistický pořad televize Nova „Za pět minut dvanáct“, v němž se střetli epidemiolog Roman Prymula a imunolog Karlovy univerzity Karel Drbal. Roman Prymula souhlasí s tím, že Češi skutečně bojují s novou vlnou, počty nakažených podle oficiálních statistik nyní dosahují několika tisíc a v nemocnicích se s covidem léčí kolem 500 pacientů. Naštěstí platí, že současná mutace covidu omikron je méně nebezpečná než ty předchozí, nicméně rychle mutuje a dnes už jsou u nás zcela jiné varianty tohoto viru.

Opožděná vakcína

Karel Drbal zastává názor, že se má k onemocnění covidem přistupovat jako ke každé jiné viróze a je přesvědčen, že řada opatření, která se u nás dříve přijímala, byla zbytečná a chaotická. Zmínil přitom, že nejnižší „nadúmrtí“ na covid mělo Švédsko, které zavádělo nejmenší restrikce. Zatímco evropský průměr „nadúmrtí“ dosahoval 10% procent, u nás to bylo 13%. Zároveň upozornil, že současná „nová“ vakcína proti omikronu, která se nyní aplikuje, už není na nové varianty konstruovaná a je vůči nim opožděná. Navíc je zapotřebí se zabývat jejich bezpečností. Otevřeně přiznal, že některé firmy, které vakcíny produkovaly, nedodržely to, co slibovaly na počátku, a měnily například jejich složení: „Teprve teď, po třech letech, zjišťujeme, co tam bylo. Ty vakcíny by měly projít přesným přehodnocením jejich bezpečnostního profilu,“ naléhal.

Je to bezpečné?

Roman Prymula ovšem namítl, že nejsme schopni tak rychle zareagovat na nové varianty, které stále přicházejí, ale to neznamená, že „opožděné“ vakcíny určitou ochranu neposkytují: „To že tady dojde k řadě mutací toho viru neznamená, že ta vakcína na ně nebude fungovat.“ Karlu Drbalovi oponoval, že podle renomovaných studií vakcíny zachránily miliony životů. Zároveň ale uvedl, že podle nových doporučení stačí jedna dávka očkování s vakcínou, která nás bude chránit proti subvariantám omikronu.

Karel Drbal k tomu dodal, že skupina lidí, kteří by se měli očkovat, je velice úzká: jsou to lidé, kteří neprodělali covid a kteří nemají protilátky. Varoval ovšem před tím, aby se nechali očkovat najednou proti covidu a chřipce. „Pro mě je to šokující. A lékaři také a ptají se mě, proč to doporučuje stát? To je potencionální nebezpečí a my od členů vakcionologické společnosti opakovaně slyšíme, že je to stoprocentně bezpečné.“

Záleží jen na nás

Také profesor Prymula nepovažuje za šťastné očkovat současně proti chřipce a covidu. Bohužel ale také řekl, že v případě omikronu nám nemusí pomoci ani vysoké hladiny protilátek. Oba experti se nakonec shodli na tom, že rozhodnutí, zda se máme nechat očkovat, závisí především na nás a týká se rizikových skupin.

Zdroj: Televize Nova: Za pět minut dvanáct

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz