Článek
Zato tento dokumentární snímek je nejen doplnil, především v pasáži, věnované jeho úspěšnému působení ve Švédsku, ale věnoval se i letitému a stále nevyřešenému problému, který se týká Smetanovy smrti. Od okamžiku, kdy osudem těžce pronásledovaný hudební génius v šedesáti letech zemřel, se spekuluje, že hlavní příčinou toho, že ohluchl, a nakonec zešílel a musel být umístěn do ústavu pro choromyslné, se stala nákaza syfilis.
Osudná hra
Nicméně, druhá hypotéza, neméně pravděpodobná, jeho celoživotní zdravotní potíže vysvětluje jako následek úrazu, který se mu přihodil v jedenácti letech při osudné hře. Tehdy se svými dvěma kamarády zakopali skleněnou láhev plnou střelného prachu, ale když nálož nevybuchla, Bedřich se k ní odvážně přiblížil a ta vzápětí explodovala těsně u jeho obličeje. Tržnou ránu, kterou mu způsobila, si navíc vymyl špinavou vodou z blízkého rybníka a zanesl si tak do těla chronický zánět, jenž mohl postupně vyvolat jeho hluchotu. On sám později vzpomínal, že po této události dva dny neslyšel.
Napínavá detektivka
Scénáristé Martin Šafránek a Ivan Bareš (který pozoruhodný dokument také režíroval) zvolili formu napínavého detektivního pátrání. Zapojili do něj nejen vědecké kapacity a známého spisovatele a historika Pavla Kosatíka, autora Smetanova životopisu, ale též dva žijící příbuzné. Zatímco skladatelův praprasynovec, lékař Petr Smetana, dospěl k závěru, že s největší pravděpodobností příčinou smrti je takzvaná progresívní paralýza, což je třetí fáze syfilitického onemocnění, prapravnuk, rovněž lékař Zdeněk Schwarz, je přesvědčen, že zemřel na chronické, nevyléčitelné onemocnění čelisti, způsobené právě oním úrazem v dětství.
Protichůdné argumenty
Nad příčinou Smetanovy smrti se tak neshodují ani jeho potomci, ani renomovaní odborníci. Tým proslulého antropologa Emanuela Vlčka prozkoumal po exhumaci těla ostatky tohoto velikána naší historie a po provedení sérologických vyšetření jednoznačně konstatoval, že všechny vzorky, odebrané z mistrova těla, byly pozitivní ve smyslu luetické infekce, což je jiné označení pro syfilis.
Pavel Kosatík v této souvislosti připomněl, žeSmetana se ke své hluchotě vždycky vyjadřoval tak strašně vyhýbavě, že to rovněž podporuje teorie o tom, že měl syfilis. Avšak lékař Zdeněk Schwarz namítá, že tuto hypotézu vyvrátil docent Ramba, který argumentoval tím, že hrob Bedřicha Smetany byl opakovaně zaplaven a že tím došlo ke kontaminaci pozůstatků z hrobů jiných.
Ovšem variantu, že Bedřich Smetana spíše zemřel na následky syfilis, podporuje i nález značného množství rtuti v jeho kostech, kterou se tato nemoc v minulosti léčila. Jenže, i v tomto případě existuje jiné vysvětlení, skladatel totiž trpěl různými kožními problémy, na něž se dříve rovněž hojně používaly masti s obsahem rtuti.
Výzva pro další generace
Ačkoliv se autoři napínavého dokumentu snažili všemožně najít odpověď na otázku, co bylo skutečnou příčinou smrti Bedřicha Smetany, a to za pomocí nejnovějších metod, nakonec se jim to nepodařilo. A tak dál zůstává tajemstvím a výzvou pro další generace badatelů.
Adéla Hofmanová
Zdroj: Česká televize Tajemství života Bedřicha Smetany