Hlavní obsah
Názory a úvahy

Stardance s brzdou

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: David Sedlecký, Wikipedia Commons, CC BY SA 4.0

Moderátor Marek Eben

10. 11. 13:17

Marek Eben se usmívá, ale nezáří. Jeho výkon je spíše výkonem moderátorského řemeslníka než originál.

Článek

12. ročník Stardance má za sebou první díly. Očekávání od známé show se naplňují a diváci mají své tradiční „pokrmy“: moderátorskou dvojici, Moondance orchestra a Dušana Kollááááára, porotu a známé páry. Vše jak má být, hezky s prologem Viktora Preisse. Ale všimli jste si?

Marek Eben se usmívá, ale nezáří. Jeho moderátorský výkon je korektní, ale marně hledám vtip, ironii a humor, kterým se na nás z televize obracel.

Dialogy se soutěžícími mají formální rámec, chybí nahrávky s možností zajímavé odpovědi. Po výkonu se na soutěžící a potažmo i porotu obrací moderátor, který je spíše řemeslník než originál, který jakoby za úsměvem ukrýval brzdu, slovo, které nepadne, myšlenku, která se nezrodí a zakryje jí unylým „obraťme se na porotu“.

Přemýšlím, čím to? Tím, že do starého formátu již není co přinést, vše bylo řečeno? Je to tím, že prostě pan Eben stárne a už to není, co to bývalo? Stáří, respektive zrání by mělo být spíše ke prospěchu, nevím. Je to tím, že má ze zákulisí nápovědu o korektnosti projevu – nepouštět se do čehokoliv, co může být vzato genderově, xenofobně, pro/proti (ukrajinsky…) atd.

Moc projektu fandím, je to poslední, co zůstalo z velkolepých zábavných pořadů veřejnoprávní televize (byť to do ní snad už nepatří). Pro někoho závan „televarieté“ nebo snobské zábavy pro děti a vysokoškolsky vzdělané. Pro jiné pocit jistoty, že se pěkné věci ještě dějí.

Tak pokud to půjde, prosím, Marku, vraťte zpátky vše, co vám leží v hlavě a hlavně, vnitřní tvůrčí svobodu.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz