Článek
Chcete mít krásné, dlouhé a silné vlasy, které naplno rozvinou svůj potenciál? Pak je extrémně důležité, abyste se nedopouštěly běžných chyb v péči o vlasy, které vedou k nežádoucím výsledkům. Znáte je všechny a děláte je také? To zjistíte v dnešním článku.
Správná péče o vlasy, zvlášť, pokud člověk není kadeřník, není vůbec jednoduchá. Často jim nerozumíme a nechápeme, co se nám některými problémy snaží přesně říct. Nutno podotknout, že některé potíže si dokonce nevědomky způsobujeme samy tím, že se o svou kštici špatně staráme.
I přesto, že situace nevypadá růžově, není potřeba házet flintu do žita. Níže se totiž podíváme na největší prohřešky, kterým se pak můžete snáze vyhnout.
Tak pojďme na to.
Nejhorší chyby při péči o vlasy

Příliš časté mytí
Jedním z problémů je příliš časté mytí vlasů. Zvlášť, pokud máte mastné vlasy, které vypadají zle už po pár hodinách od posledního mytí. Pokud při mytí pravidelně volíte horkou vodu, může vysušovat jak vlasy, tak pokožku hlavy. Ta na to pak reaguje tím, že produkuje ještě více oleje. Jedná se tedy o začarovaný kruh. V ideálním případě se tedy snažte vlasy mýt alespoň každý druhý den. Dost možná se nakonec časem dopracujete k tomu, že si budete mýt vlasy jednou za čtyři až pět dní.
Nešetrné tření vlasů ručníkem
Dalším problémem, kterému byste se měly při mytí vlasů vyhnout, je jejich drhnutí a tření ručníkem. Vlasy jsou v tomto stavu velmi náchylné k vážnému poškození, které může tření snadno způsobit. Mnohem lepší je tedy vymačkat přebytečnou vodu z vlasů dlaněmi (pozor, vlasy nekroutit jako hadr na podlahu!), a následně je zabalit do jemného ručníku z mikrovlákna. Jakmile po pár minutách absorbuje přebytečnou tekutinu, sundejte ho z hlavy.
Nadužívání suchého šamponu
Suchý šampon je skvělá věc, protože dovede instantně absorbovat přebytečnou mastnotu u kořínků. Také dodá vlasům hrubší texturu, díky které se z nich mnohem snáz dělají nejrůznější účesy.
Opět by se to s ním ale nemělo moc přehánět. Nejen proto, že nenahrazuje mytí vlasů vodou a šamponem (tím spíš, že jen pohlcuje mastnotu, ale nečistoty ve vlasech po jeho použití zůstanou), ale také proto, že může ucpat póry na pokožce hlavy, čímž může vyvolat řetězec dalších potíží.
Chemie a nešetrná kosmetika
I přesto, že peroxid dovede vykouzlit opravdu éterický odstín blond, způsobuje vážné poškození vlasů. Silikon ve vlasové kosmetice zase vlasy sice uhladí, ale nedostanou se k nim vyživující a pečující látky. (Takže pak vlasy mohou paradoxně vypadat o dost hůř.) Vhodné nejsou ani parabeny a sulfáty. Sulfát například podporuje bohatost pěny, ale může vlasy a kůži očistit od olejů natolik, že začnou být křehké, lámavé nebo se mohou víc mastit.

Tepelný styling
Chcete si rychle vysušit vlasy, nebo je třeba nakulmovat/narovnat? A používáte k tomu nejvyšší teplotu na zařízení? Pak to nebude dlouho trvat a dočkáte se suchých a poškozených vlasů. Speciálně ještě ve chvíli, kdy zapomenete používat ochranné prostředky proti působení tepla.
Neznamená to, že se tepelnému stylingu musíte stůj co stůj vyhýbat. Je ale moudré volit nižší teploty a vlasy upravovat déle. Skvělé jsou i fény, které dovedou vypočítat, jak teplý proud vzduchu mají na vlasy použít. (Počítejte s tím, že takové zařízení bude něco stát.) Ochrana proti vysokým teplotám je taky naprostou nutností.
Hřeben a česání
Ruku na srdce - před jak dlouhou dobou jste si naposledy vyčistily kartáč na vlasy od vlasů, olejů a dalších nečistot? (Ideální frekvence je zhruba jednou týdně.) Pokud to tedy ještě neděláte, měly byste urychleně začít. Také nikdy nečesejte vlasy, když jsou ještě mokré.
Jaké tipy a triky pro krásné vlasy znáte vy?