Hlavní obsah
Internet a technologie

AI, podívej se do lednice a řekni, co budeme vařit!

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: AI Capone (generováno Craiyon)
7. 5. 9:54

Ledničko ledničko, co budeme dneska vařit? I tak by brzy mohla znít kouzelná formule, aby nám vlastní lednice vymyslela recept z věcí, které se v ní právě nacházejí.

Článek

V poslední době se modely umělé inteligence v praxi uplatňují ve stále více oblastech lidského života, ačkoliv si třeba vůbec neuvědomujeme, že věci poháněné těmito modely používáme.

Koho by napadlo, že již pomalu přichází doba, kdy namíříte fotoaparát v telefonu na otevřenou ledničku a dostanete vcelku kreativní a hlavně použitelné návrhy receptů, co z daných surovin uvařit, a dokonce jak postupovat?

Dva výzkumníci z technologické společnosti PeopleTec se sídlem v americké Alabamě vyvinuli nový počítačový model. Ten dokáže po analýze fotografií věcí uvnitř ledničky vytvořit recepty obsahující ingredience, které mají uživatelé k dispozici. Jejich postup, představený v článku předběžně publikovaném na arxiv.org, je založen na modelech, které dokáží identifikovat objekty na obrázcích, a na jazykovém modelu GPT-4 od společnosti OpenAI.

Foto: Noever and Noever, 2023

Recepty z lednice

„V roce 2020 uspořádala skupina našich výzkumníků v oblasti umělé inteligence párty hru, při níž jeden tým navrhoval seznam ingrediencí a druhý pomocí jazykového modelu vymýšlel originální recept,“ uvedl David Noever, jeden z výzkumníků, kteří studii provedli.

„S postupně nápaditějšími ingrediencemi byly ale recepty horší a horší a nakonec se zvrhly v nesmysly typu ‚Recept na maďarskou kůži na boty pro dvě osoby k snídani‘ – v podstatě úplné nesmysly. Ale od roku 2020 se obrazové i jazykové modely natolik zdokonalily, že nyní bychom skutečně mohli vytvořit aplikaci, která by vyřešila praktickou kuchařskou výzvu: podívej se do ledničky, vezmi v úvahu, co by uživatel ledničky mohl chtít uvařit a vygeneruj originální recept.“

Hlavním cílem nedávné práce Noevera a jeho kolegyně Samanthy E. M. Noeverové bylo poukázat na nedávný pokrok v oblasti umělé inteligence praktickým a užitečným způsobem. Aby dosáhli generování receptů z obrázků, využili aplikační programové rozhraní (API) modelů pro analýzu obrázků a také generátor textu ChatGPT.

„Základní myšlenkou naší práce bylo spojit suroviny a ingredience receptu pomocí analýzy obrazu a poté požádat jazykový model o sestavení věrohodného kuchařského receptu, včetně očekávaného názvu, poměru surovin a kroků,“ vysvětlil Noever.

Výzkumníci svůj model vyhodnotili v sérii testů, kdy mu dodali více než 2 000 obrázků otevřených lednic s různými surovinami uvnitř. Na základě těchto snímků jejich model vygeneroval kuchařku o 100 stranách se zajímavými a jedinečnými recepty.

Jejich model by mohl být v budoucnu integrován do aplikace pro chytré telefony nebo jiných softwarových nástrojů určených k inspiraci amatérským i zkušeným lidským kuchařům.

_____

Zdroje: https://techxplore.com/news/2023-04-generates-complex-recipes-images-ingredients.html

_____

Předchozí články si můžete přečíst zde:

„Umělá inteligence“, chytřejší kalkulačka, nebo Bůh?

Více zachráněných životů díky umělé inteligenci

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz