Hlavní obsah
Umění a zábava

Christopher Nolan: Který z jeho filmů je nejlepší a co nám tento režisér předvede příště?

Foto: HellaCinema, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Není to tak dávno, co Christopher Nolan slavil úspěchy se svým Oppenheimerem, který získal celkem sedm Oscarů. I tak můžeme vyhlížet jeho další film, kolem kterého se začínají objevovat první zprávy.

Článek

Každému, kdo má rád kvalitní kinematografii, není jméno Christopher Nolan cizí. Jedná se totiž o jednoho z nejnadanějších a nejúspěšnějších režisérů současnosti, který mnohokrát dokázal, že si zaslouží náš obdiv. Má svůj osobitý styl, svérázný přístup k efektům a tendenci pohrávat si s časem, což z jeho filmů dělá něco výjimečného. V dnešním článku bych chtěl připomenout, co vše nám tento tvůrce přinesl a nakonec bych také zmínil několik informací, které se objevily ohledně jeho příštího projektu.

Sledování (1998)

První celovečerní film jednoho z nejvýznamnějších režisérů současnosti vyšel již v minulém tisíciletí. Christopher Nolan ho sám zrežíroval, napsal pro něj scénář, natočil ho a ještě k tomu zeditoval, přičemž většina herců i štábu byli jeho přátelé a známí. Jednalo se o jeho první velký projekt, který mu sice ještě nepřinesl slávu, ale aspoň mu vytvořil jméno mezi filmaři. Sledování získalo několik cen a i kritika byla pozitivní, což bylo pro začínajícího tvůrce dobré znamení.

Řekl bych, že jen pokud jste opravdu velkými fanoušky Christophera Nolana, našli jste si čas na tohle dílo. Normální lidé by se tomuto filmu spíše vyhnuli, ačkoliv ho natočil jeden z nejvýznamnějších tvůrců současnosti. Přesto je důležité si říct, že pro Nolana mělo Sledování velký význam. Nejen že obdržel pozitivní kritiku, udělal si jméno ve světě filmu, ale také získal finance na další projekt, kterým dokázal světu, že není jen tak ledajaký režisér.

Memento (2000)

Když vyšel tento thriller pojednávající o muži s poruchou paměti, který se snaží najít vraha své manželky, bylo jasné, že Nolan je schopen velkých věcí. Pokud jste Memento neviděli, rozhodně doporučuji, protože na takový film jen tak nenarazíte. Každá následující scéna totiž končí v bodě, kde začíná ta předchozí. Příběh se tedy posouvá do minulosti místo do budoucnosti, což způsobuje, že se diváci musí více soustředit a přemýšlet o tom, co sledují. Upřímně můžu říct, že když jsem Memento viděl poprvé, měl jsem chvílemi problém se zorientovat, ale i tak si stojím za tím, že je tento film naprosto geniální.

Když se zamyslíme nad tím, jak jsou scény poskládané, napadne nás, že se chtěl autor jen předvést, anebo že chtěl jednoduše přijít s něčím novým. Ve skutečnosti je v tom ale něco víc. Jak už jsem zmiňoval, hlavní postava příběhu má poruchu paměti, a ta způsobuje, že není schopen ukládat nové informace. Pamatuje si vždy jen několik minut nazpátek, ale co se stalo před hodinou je mu neznámé. Tím, že Christopher Nolan poskládal scény, jak je poskládal, donutil diváka vnímat děj stejně jako hlavní postava. Nevíme, co předcházelo. Nevíme, jak se postava do dané situace dostala. Sledující příběhu si na vlastní kůži může vyzkoušet, jaké to je mít poruchu paměti. Tímto kreativním způsobem Nolan vytvořil výjimečné dílo, které mu dokonce vyneslo nominace na Oscara a Zlatý glóbus.

Insomnie (2002)

Jen o dva roky později přišel tento britský režisér s dalším thrillerem, v němž se detektiv ztvárněný Al Pacinem dostává při vyšetřování případu na Aljašce do čím dál větších potíží. Tento film jsem viděl před několika lety a od té doby jsem nenašel motivaci pustit si ho znovu. Neřekl bych, že se jedná o něco špatného – to rozhodně ne, ale z toho, co kdy Nolan natočil, bych Insomnii zařadil ke slabším exemplářům.

Faktem zůstává, že i toto dílo získalo spíše pozitivní kritiku. Dále také vydělalo 113 milionů dolarů, což se při rozpočtu 46 milionů dolarů dá považovat za úspěch. Sláva Christophera Nolana opět o něco vzrostla a i díky tomu se mohl pustit do filmu, který měl překopat celý superhrdinský žánr.

Batman začíná (2005)

Vzpomeňte si, jak vypadaly filmy o superhrdinech v minulém století. Šílenosti, které neřešily jakákoliv témata a které sloužili pro pobavení leda tak dětem a ujetým fanouškům komiksů. Tim Burton sice přišel se svou vizí Batmana, která je podle mého názoru celkem povedená, ale bohužel práci na této postavě v 90. letech převzal Joel Schumacher, kterému se ji podařilo dokonale pohřbít. Na tom se doufám shodneme. Naštěstí na začátku nového tisíciletí přišel Christopher Nolan a s filmem Batman začíná ukázal světu, že superhrdinský žánr může být mnohem víc než jen zábava pro skalní fanoušky komiksů.

Tomuto projektu se upsalo plno skvělých herců jako Christian Bale, Michael Caine, Morgan Freeman, Gary Oldman nebo Liam Neeson, kteří své role ztvárnili naprosto skvěle. Co bylo dalším pozitivem byla jistě spolupráce s Hansem Zimmerem, což je jeden z nejlepších skladatelů filmové hudby současnosti, který přispěl rukou k dílu i v dalších Nolanových projektech jako Počátek nebo Interstellar.

Batman začíná se stal devátým nejvýdělečnějším filmem roku a získal plno chvály od kritiků. Zároveň započal trilogii, která se především s následujícím dílem, zapsala do historie.

Dokonalý trik (2006)

Jen rok po premiéře Batman začíná přišel Christopher Nolan s novým filmem, který se týkal rivality dvou kouzelníků zahraných Christianem Balem a Hughem Jackmanem. Dále se v něm objevili například Michael Caine, Scarlett Johansson, Andy Serkis nebo David Bowie, který získal roli vynálezce Nikoly Tesly.

Na tomto projektu spolupracoval Christopher Nolan se svým bratrem Jonathanem, který začal připravovat scénář již roku 2001. Původně byla premiéra naplánována na rok 2003, ale kvůli prvnímu dílu batmanovské trilogie došlo k jejímu oddálení. Dokonalý trik získal pozitivní ohlasy a navzdory prognózám vydělal přes 100 milionů dolarů, a stal se tak i finančním úspěchem.

Mně osobně se na tomto filmu líbí hlavně tajuplná atmosféra, spletitá zápletka, která nutí diváka přemýšlet, jaká je pravda a samozřejmě zvrat na konci. Dokonalý trik sice nepatří mezi Nolanovy nejznámější nebo nejúspěšnější projekty, ale i tak se jedná o kvalitně odvedenou práci.

Temný rytíř (2008)

Nejen že roku 2008 vyšel první Iron Man, který odstartoval nejvýdělečnější filmovou franšízu jménem Marvel Cinematic Universe, ale také se v kinech objevil druhý díl batmanovské trilogie, který pozvedl superhrdinský žánr zase o něco výš. Je zajímavé, že původně se do tohoto projektu nechtěl Christopher Nolan vůbec pouštět, ale naštěstí studio Warner Bros. trvalo na svém a podařilo se mu režiséra přemluvit.

Temný rytíř se stal obrovským úspěchem. Vydělal přes miliardu dolarů, získal skvělé recenze, a dokonce dva Oscary, z nichž jeden byl udělen zesnulému Heathu Ledgerovi, který naprosto perfektně ztvárnil hlavního záporáka filmu Jokera. Určitě také stojí za zmínku, že v žebříčku hodnocení na ČSFD má Temný rytíř 90,5 % a překonává tak všechny ostatní filmy natočené podle komiksů.

Počátek (2010)

Díky úspěchu Temného rytíře se Nolan mohl přesunout k nápadu, který nosil v hlavě téměř deset let. Podle mého názoru je Počátek naprosto skvělé sci-fi a nenapadá mě nic, co bych na něm mohl vytknout. Máme tu skvělé herecké obsazení (Leonardo DiCaprio, Tom Hardy, Michael Caine nebo například Cillian Murphy), úžasnou hudbu složenou Hansem Zimmerem a zajímavý děj, který diváka nabádá k tomu, aby se zamýšlel nad nejednou filozofickou otázkou. Téma snů, kterým se Počátek zabývá, má pro kinematografii rozhodně velký potenciál, což Christopher Nolan tímto filmem dokázal.

Počátek nakonec získal z osmi nominací čtyři Oscary, mimo jiné za vizuální efekty, které jsou také velkým pozitivem tohoto filmu. Celkem vydělal přes 836 milionů dolarů a stal se dalším velkým hitem už tak úspěšného režiséra.

Temný rytíř povstal (2012)

Dva roky po premiéře Počátku vyšel poslední díl trilogie, která dost možná inspirovala ostatní tvůrce a dopomohla k masivnímu úspěchu superhrdinského žánru. Temný rytíř povstal sice nesklidil tak pozitivní ohlasy jako jeho předchůdce, ale pořád se jednalo o velký úspěch. Řekl bych, že mu uškodilo právě to, že Temný rytíř nastavil příliš vysokou laťku, kterou nebylo vůbec jednoduché překonat. Ačkoliv tento film nedosahuje takových kvalit jako druhý díl, pořád se jedná o nadprůměrné dílo. Máme tu zajímavého záporáka Banea ztvárněného Tomem Hardym, emocionální vývoj hlavní postavy, která si prochází nejednou těžkou zkouškou, klasicky skvělou hudbu a dále také napínavé finále. Řekl bych, že jako zakončení trilogie funguje Temný rytíř povstal výborně, a i když by se v něm našlo několik chyb, pořád se jedná o povedený film.

Interstellar (2014)

Každý milovník fyziky, vesmíru a sci-fi by neměl tento film vynechat. Interstellar je vizuálně zajímavá podívaná prodchnutá silnými emocemi, díky které se divák dokonce dozví něco nového. Příběh se odehrává v budoucnosti, kde Země pomalu umírá a lidstvu hrozí vyhynutí. Hlavní postava, kterou si zahrál Matthew McConaughey, proto musí opustit svou rodinu a vyrazit do vesmíru najít novou planetu, která by jeho druh zachránila.

Tento film bývá často chválen za vědeckou přesnost a dále také za efekty. Je zajímavé, že i tady se Christopher Nolan snažil co nejvíce vyhnout CGI (počítačovým efektům), ačkoliv se příběh po většinu času odehrává ve vesmíru. I tohle je jeden z důvodů, proč je tento režisér tolik populární. Na jeho práci je vidět, že si dává skutečně záležet. Obyčejný filmař by se přiklonil k počítačovým efektům a nelámal by si s tím více hlavu. Christopher Nolan oproti tomu chce, aby výsledný produkt vypadal co nejlépe, a i proto se nebojí přijít s inovativními metodami.

Dunkerk (2017)

Když už byl Christopher Nolan slavným a uznávaným režisérem, rozhodl se zase jednou více experimentovat. Natočil proto Dunkerk, film odehrávající se za 2. světové války, jehož příběh se točí kolem záchrany vojáků z francouzského pobřeží. Jako v jiných dílech tohoto režiséra, i zde můžeme zaznamenat pohrávání si s časem. Máme tu totiž tři linky, z nichž jedna zachycuje děj v rozpětí jednoho týdne, druhá v rozpětí jednoho dne a třetí v rozpětí jedné hodiny. Další odlišností oproti normálním filmům, které byste si jistě po několika minutách sledování všimli, je fakt, že tu jsou dialogy osekány na minimum. Alespoň na začátku příběhu se nemluví téměř vůbec a diváci mohou jen sledovat, co se s postavami děje.

Jak už to u Christophera Nolana bývá zvykem, i Dunkerk získal pozitivní ohlasy a zaznamenal také finanční úspěch. Vydělal přes půl miliardy dolarů a stal se tak nejvýdělečnějším filmem, který se zabývá tématem druhé světové války.

Tenet (2020)

Po malé přestávce se jeden z nejlepších filmařů současnosti vrátil ke sci-fi žánru a přišel s novým projektem, který se zabývá časem víc než kterýkoliv jeho předešlý film. Hlavní postava, jejíž jméno se za celou dobu sledování nedozvíme (v titulcích je napsaný jen jako protagonista), cestuje časem, aby zachránil svět. Takhle to zní jednoduše, ale věřte mi, že sledovat Tenet není ani trochu jednoduché. Kritika ohledně tohoto filmu se týkala především přílišné komplikovanosti, kvůli které byl příběh matoucí. Samozřejmě se našlo i plno pozitivních ohlasů, které se zaměřovaly především na technické aspekty jako vizuální efekty nebo práci s kamerou, nicméně i tak Tenet nezaznamenal v porovnání s ostatními Nolanovými filmy tak velký úspěch. Ani tržby nebyly nic zázračného, ale bylo by vhodné zmínit, že svět se v té době potýkal s covidem-19, který návštěvám kin zrovna nepřál.

Oppenheimer (2023)

V červenci loňského roku do kin dorazil film, jehož úspěch se nedá srovnat s ničím, co do té doby Christopher Nolan natočil. Ambiciózní projekt zabývající se stvořitelem atomové bomby nejen, že dosáhl tržeb blížících se miliardě, ale také získal samou chválu a mnoho ocenění. Oscara vyhrál jak samotný režisér, který se po letech konečně dočkal, tak mimo jiné i herci Cillian Murphy a Robert Downey Jr., pro něž to bylo také první vítězství při udílení Cen akademie. Důležité je rovněž zmínit, že Oppenheimer zvítězil i v kategorii film roku a získal plno jiných ocenění, což z něj dělá nejúspěšnější Nolanův projekt.

Anketa

Který z filmů Christophera Nolana je váš nejoblíbenější?
Sledování (1998)
0 %
Memento (2000)
0 %
Insomnie (2002)
4,3 %
Batman začíná (2005)
0 %
Dokonalý trik (2006)
4,3 %
Temný rytíř (2008)
8,7 %
Počátek (2010)
26,1 %
Temný rytíř povstal (2012)
4,3 %
Interstellar (2014)
39,1 %
Dunkerk (2017)
4,3 %
Tenet (2020)
4,3 %
Oppenheimer (2023)
4,6 %
Celkem hlasovalo 23 čtenářů.

Co přijde příště?

Po masivním úspěchu posledního filmu se již Christopher Nolan chystá na nové natáčení a v posledních dnech se začínají objevovat první zprávy. Většina informací se sice zatím udržuje v tajnosti, ale i tak alespoň něco víme. Jak uvádí The Hollywood Reporter, premiéra je stanovena na 17. července 2026 a tento doposud nepojmenovaný film by mělo distribuovat filmové studio Universal, se kterým Nolan spolupracoval na Oppenheimerovi. Zdroje také uvádějí, že příběh by se neměl odehrávat v přítomnosti, ale není definované, zda půjde o budoucnost, nebo minulost.

Dále se také objevily první zprávy o hereckém obsazení. Je potvrzeno, že si v příštím Nolanově filmu zahraje Matt Damon, který se již objevil v Interstellaru a v Oppenheimerovi, a dále také Tom Holland, pro kterého se bude jednat o první spolupráci s tímto režisérem. Je ovšem možné, že druhý zmíněný herec bude muset přeskakovat od jednoho projektu k druhému a možná také ke třetímu, protože je upsaný filmům Spider-Man 4 Avengers: Doomsday.

Uvidíme, s čím nás Christopher Nolan překvapí. Už teď má za sebou plno velice úspěšných projektů, vybudoval si jméno ve světě filmu a také se stal jedním z nejvíce populárních filmařů současnosti. Mnohokrát dokázal, že své řemeslo umí a já se nemůžu dočkat, s čím přijde příště.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz