Článek
V dnešní zrychlené době je čím dál obtížnější vyhradit si čas pouze na jídlo. Umíte si představit, že byste dvacet minut jen seděli a plně se soustředili na to, co máte na talíři? Žádná televize, žádné projíždění sociálních sítí, žádné učení nebo práce. Zdá se to jako strašná ztráta času. Přitom věnování pozornosti jídlu není tak zbytečné, jak se na první pohled může zdát.
Proč se soustředit?
Přestože se jistě najdou lidé, pro které je jídlo životní radostí, řekl bych, že většina z nás ho bere jen jako něco nutného, co se neustále opakuje a i když si ho občas vychutnáme, nemáme potřebu nad ním desítky minut denně rozjímat. Vsadím se, že i teď se najde někdo, kdo u tohoto článku třeba večeří a ani pořádně neví, co má na talíři.
To, že si někdo nepamatuje, co měl ráno k snídani, protože nedával pozor, jistě není žádná katastrofa. Nesoustředění se ale může také způsobit neustupující hlad, který může vést k tomu, že se člověk přejídá, čímž zatěžujeme orgány a v některých případech i přibírá na váze, a to už je větší problém.
Nikdy nekončící hlad byl také důvodem, proč jsem se o toto téma začal zajímat já. Byl jsem schopný sníst obrovskou porci jídla a přestože jsem věděl, že by mi to mělo stačit, pokukoval jsem po ledničce a přemýšlel, co bych si ještě dal.
Důvodem je fakt, že mozku určitou dobu trvá, než zaregistruje, že je žaludek sytý, takže pokud do sebe člověk bezmyšlenkovitě nahází veškerou potravu na talíři, ani si nemusí uvědomit, že je plný, a přesto má tendenci jíst dál.
Nakonec jsem se rozhodl, že se podívám na internet a pokusím se zjistit, co by se mnou mohlo být v nepořádku. Jak to tak při čtení o zdravotních potížích bývá, dozvěděl jsem se, že mě v nejbližší době čeká nevyhnutelná smrt, nicméně když se mi podařilo prokousat se těmito povzbuzujícími články, odhalil jsem skutečného původce problému.
Více pozornosti, méně rozptýlení
Mindful eating je koncept založený na plném soustředění se na konzumované jídlo. Neznamená to, že by měl člověk analyzovat každé sousto a do detailu nad ním přemýšlet. Jde spíš o to, zamyslet se, jak vám chutná, jak se díky němu cítíte a jak na něj reaguje vaše tělo.
Důležité je omezit veškeré distrakce, čímž mám na mysli především mobil a televizi. Dále je dobré kousat pomaleji a taky rozlišovat mezi skutečným hladem a tím emocionálním. Najdou se totiž lidé, kteří zajídají své problémy a třeba si to ani neuvědomují, což není ideální.
Nakonec bych chtěl doporučit popřemýšlet o původu jídla, které máte před sebou. Zamysleli jste se někdy nad tím, kde rostla zelenina, která se dostala k vám na talíř? Jak žilo to kuře, které máte k obědu? Určitě také stojí za to, popřemýšlet, jaký vliv dané potraviny budou mít na váš organismus. Kolik asi získáte bílkovin? Kolik vitaminů? Co se stane s vaším zdravím? Díky těmto otázkám si člověk může s jídlem vybudovat úplně nový vztah.
Anketa
Není to ztráta času?
Možná vás napadlo, že trávit desítky minut denně soustředěním se na něco tak obyčejného jako přijímání potravy, je naprosto zbytečné. Dá se pochopit, že pro někoho představují snídaně a večeře jediné chvíle, kdy si může vydechnout u televize, protože po zbytek dne je zapřažený v práci. Takové případy určitě existují, takže je na každém, kolik pozornosti chce jídlu věnovat.
Mindful eating nicméně skýtá plno pozitiv – nejen, že vás zbaví hladu, ale může vám také pomoct shodit přebytečná kila nebo zlepšit trávení. Proto není na škodu aspoň jednomu jídlu denně věnovat plné soustředění.
Řekl bych, že v dnešní době je už každému jasné, že strava, spánek a pohyb jsou základem zdravého životního stylu, a už jenom proto může být přínosné věnovat jim více pozornosti. Chápu, že mindful eating není pro každého. Někdo zkrátka nemá čas dvacet minut rozjímat nad tím, co mu jídlo přináší a jaký z něj má pocit. Pokud se mezi takové řadíte i vy, můžete zkusit aspoň jednodenní experiment, kdy se budete opravdu soustředit na každé sousto. Třeba se ukáže, že mindful eating není tak od věci a přinese vám pozitivní změny.
Zdroje: