Článek
Většina z nás pravděpodobně nad přechodem k udržitelným zdrojům energie uvažuje špatně (včetně mě donedávna). Ve zkratce, bráno celosvětově: 79 % naší energie pochází z fosilních zdrojů, 13 % z obnovitelných a 8 % z jaderných. Což je prostě dosti nepěkný poměr.
Ovšem musíme si uvědomit, že dvě třetiny veškeré energie jednoduše „vyhodíme z okna“ aneb ztratíme ji nejčastěji ve formě tepla pryč do atmosféry, protože naše uhelné elektrárny, výrobní procesy, spalovací motory i ty plynové sporáky jsou hrozitánsky neefektivní.
Ať už totiž jezdíte benzínovým autem nebo vaříte vodu za pomoci metanu, tak využijete tak max dvacet procent energie. Oproti tomu elektrické auto i sporák vám upotřebí klidně až devadesát procent. Ve zkratce: elektřina je mnohem efektivnější než fosílie.
Ta DOBRÁ ZPRÁVA tedy je, že abychom udělali naši ekonomiku přátelskou k životnímu prostředí, tak nemusíme nahrazovat sto procent našich uhelných, ropných či plynových zdrojů, ale pouze něco přes třetinu. Zbytek „stačí“ dohnat tím, že zvýšíme efektivitu a zamezíme zbytečným ztrátám všude, kde se dá.
Jak prosté, milý Watsone!
ZDROJE
DW Planet A (2024). The mind-blowing thing we get WRONG about energy. [online] YouTube. Available at: https://youtu.be/EVJkq4iu7bk?si=df5hzwH1KNNpla6N [Accessed 3 Jun. 2024]
Eyre, N. (2021). From using heat to using work: reconceptualising the zero carbon energy transition. Energy Efficiency, 14(7). doi:https://doi.org/10.1007/s12053-021-09982-9